SLUTSTÄLLNINGEN AV SVENSKA SPECIMENTÄVLINGEN ÅR 2000

 

DEN SLUTGILTIGA KLUBBSTÄLLNINGEN

Klubb

Poäng

SK Ålstars 1191.00
Tusenbröderna 1137.50
FK Rutilus 908.50
Absolut Specimen 888.50
SG Pesca 599.00
SK Fiskgjusen 533.00
Hardcore Haulers 527.50
Stockholm United 448.50
UFF 433.50
SK Fiskpinnen 286.50
SG Hugget 262.00
TRE MMM 237.00
Team Carassius 220.00
SG Norrsken 206.50
Falköping FF 166.00
Hälls Anglers 159.00
Sollefteå Specimen 152.00
FK Minkarna 151.50
SG Guppies 135.50
SFK Gäddhänget 134.50
SG Grov 57.50

 

DE SLUTGILTIGA ARTVINNARNA

Art

Poäng

Klubb
ABBORRE 134.00 SK Ålstars
BRAXEN 103.00 SK Ålstars
FÄRNA 110.00 SK Ålstars
GÄDDA 111.50 FK Rutilus
GÖS 106.00 Tusenbröderna
HARR 122.50 SK Fiskgjusen
ID 118.00 TRE MMM
KARP 140.00 SG Pesca
LAKE 90.50 Hardcore Haulers
LAX 128.00 Sollefteå Specimen
MÖRT 126.50 FK Rutilus
RUDA 125.00 Tusenbröderna
RÖDING 138.00 Tusenbröderna
SARV 108.00 SK Ålstars
SIK 92.00 SK Fiskpinnen
SUTARE 89.00 SK Ålstars
VIMMA 101.50 SK Fiskgjusen
ÅL 118.50 UFF
ÖRING 122.00 Hardcore Haulers

 

Största fisk

Namn: Niklas Nilsson
Klubb: FK Rutilus
Datum: 2000-05-07
Art: Mört
Vikt: 1455 gram
Metod: Flötmete
Bete: Maggot
Plats: Östersjön,Skurup


DEN SLUTGILTIGA INVIDUELLA POÄNGSTÄLLNINGEN

POÄNG ANTAL FISKAR SPECIMENHUNTER KLUBB
391,50 27 Ola Esbjörnsson SK Ålstars
364,50 20 Ronnie Johansson SK Ålstars
281,50 19 Tord Sahlin Absolut Specimen
259,00 14 Leif Krause SK Ålstars
248,00 12 Dejan Milosevic Tusenbröderna
228,00 10 Niklas Nilsson FK Rutilus
199,50 10 Jörgen Larsson SG Pesca
195,50 12 Johan Tiljander Hardcore Haulers
194,00 13 Tommy Edvardsson Tusenbröderna
167,00 10 Thomas Folkesson UFF
156,00 11 Mats Kalenius Absolut Specimen
145,00 8 Stefan Burnert Absolut Specimen
138,00 5 Eive Fahlin Tusenbröderna
134,50 9 Peter Ryderling Absolut Specimen
134,50 9 Jesper Olsson Stockholms United
126,00 6 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen
115,50 8 Jan Andersson Tusenbröderna
111,50 5 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen
108,50 5 Sonny Pettersson Tre MMM
98,00 6 Dick Persson FK Rutilus

 

DEN SLUTGILTIGA SPECIMENLISTAN

 

ABBORRE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,275 30,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Wobbler Blankaholms skgd, Oskarshamn 001111
2,250 29,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Löja Blankaholms skgd, Oskarshamn 001112
2,025 28,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Löja Blankaholms skgd, Oskarshamn 001112
1,925 27,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 000417
1,881 26,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 000408
1,875 25,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Wobbler Blankaholms skgd, Oskarshamn 001111
1,860 24,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000109
1,850 23,00 Daniel Stolt SG Guppies Bottenmete/Mört Acksjön, Forshaga 000408
1,840 22,00 Fredrik Gustafsson SK Ålstars Bottenmete/Löja Misterhult skgd, Oskarshamn 001104
1,825 21,00 Jonas Josefsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Kalmarsund, Kalmar 001210
1,810 20,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Löja Kävlingeån, Kävlinge 001225
1,790 19,00 Lars Dahlgren FK Rutilus Bottenmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000115
1,780 18,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 001125
1,770 17,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000116
1,720 16,00 John Zafaradl Hardcore Haulers Spinn/Jigg Skärvalången, Skara 000430
1,700 14,50 Torbjörn Eriksson Hardcore Haulers Spinn/Jigg Acksjön, Forshaga 000412
1,700 14,50 Bo Johansson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 000520
1,680 13,00 John Zafaradl Hardcore Haulers Spinn/Jigg Acksjön, Forshaga 000412
1,650 12,00 Anton Bolkowic SG Hugget Bottenmete/Mask Oknö skgd, Mönsterås 000331
1,640 11,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Abborre Löddeå, Kävlinge 000202
1,635 10,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Kalmarsund, Mönsterås 000922
1,620 8,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 000221
1,620 8,00 Daniel Stolt SG Guppies Bottenmete/Mört Acksjön, Forshaga 000409
1,620 8,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Sink & Draw/Sarv Acksjön, Forshaga 001002
1,610 6,00 Jonas Josefsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Kalmarsund, Kalmar 001109
1,600 4,50 Daniel Stolt SG Guppies Bottenmete/Mört Acksjön, Forshaga 000409
1,600 4,50 David Sjölin Tusenbröderna Djuptrolling/Wobbler Vänern, Lidköping 000415
1,580 2,50 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 000409
1,580 2,50 Niclas Eriksson Hardcore Haulers Spinn/Jigg Acksjön, Forshaga 000412
1,575 1,00 Stefan Johansson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Kalmarsund, Kalmar 000910

BRAXEN

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,400 30,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000914
5,350 29,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Mask Alsterån, Mönsterås 000621
5,225 28,00 Fredrik Gustavsson SK Ålstars Bottenmete/Mask Alsterån, Mönsterås 000622
5,200 27,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000708
5,150 25,50 Roger Svensson SG Pesca Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000519
5,150 25,50 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 000703
4,950 24,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000708
4,925 23,00 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Mask+Maggot Hossmoån, Kalmar 000929
4,875 20,50 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Hagbyån, Kalmar 000514
4,875 20,50 Peter Alm FK Rutilus Bottenmete/Maggot Bäen, Östra Göinge 000514
4,875 20,50 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 000622
4,875 20,50 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000906
4,750 17,50 John B Eriksson Team Carassius Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000509
4,750 17,50 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rönneå, Klippan 000729
4,675 15,50 John B Eriksson Team Carassius Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000512
4,675 15,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000914
4,650 14,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000516
4,600 12,50 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000516
4,600 12,50 Joakim Sköldberg FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rönneå, Klippan 000514
4,550 10,00 Frank Hunold SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs+Maggot Hagbyån, Kalmar 000423
4,550 10,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rönneå, Klippan 000513
4,550 10,00 Johan Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 000718
4,525 7,50 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000903
4,525 7,50 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Maggot Hossmoån, Kalmar 000928
4,500 6,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rönneå, Klippan 000513
4,425 4,50 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask Alsterån, Mönsterås 000517
4,425 4,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 000914
4,300 3,00 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 000915
4,275 2,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mask+Majs Rönneå, Klippan 000722
4,250 1,00 John B Eriksson Team Carassius Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 000518

FÄRNA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,225 30,00 Mikael Nyman Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000426
3,080 29,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000509
3,025 28,00 Richard Johansson Team Carassius Bottenmete/Räka Hedströmmen, Köping 000527
2,975 27,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000430
2,950 26,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000407
2,925 25,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 000503
2,920 23,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000428
2,920 23,50 Joakim Malmgren Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000429
2,895 22,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000423
2,880 21,00 Mikael Emmertz FK Rutilus Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 000417
2,875 20,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000423
2,850 19,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000418
2,810 18,00 Hans Dovling Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000415
2,750 16,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Ostpasta Svartån, Linköping 000404
2,750 16,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000426
2,750 16,00 Mathias Nemback Hälls Anglers Bottenmete/Ost Emån, Vetlanda 000906
2,725 14,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000427
2,700 13,00 Henrik Ragnarsson UFF Bottenmete/Bröd Sagån, Västerås 000527
2,680 12,00 Andreas Svensson SK Ålstars Bottenmete/Bröd Emån, Hultsfred 000527
2,675 11,00 Mikael Nyman Tusenbröderna Bottenmete/Räka Svartån, Linköping 000426
2,660 9,50 Sven-Olof Karlsson Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Helige å, Växjö 000422
2,660 9,50 Joakim Malmgren Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000420
2,650 8,00 Conny Svingdahl SG Norrsken Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000423
2,640 7,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000429
2,625 6,00 Daniel Stolt SG Guppies Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 000506
2,575 4,50 Mikael Svensson Falköping FF Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000424
2,575 4,50 Hans Dovling Stockholm United Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000505
2,545 3,00 Mikael Svensson Falköping FF Bottenmete/Majs Tidan, Tidaholm 000405
2,540 2,00 Joakim Malmgren Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000505
2,525 1,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000421

GÄDDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
16,800 30,00 Fredrik Stjärnkvist FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000331
16,600 28,50 Stefan Persson SG Pesca Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000401
16,600 28,50 Charlie Nilsen FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000406
15,800 27,00 Janne Brännlund Stockholm United Bottenmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000315
15,700 26,00 Håkan Andersson SG Pesca Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 000325
15,200 25,00 Andre Schönström SFK Gäddhänget Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 000223
15,000 23,50 Håkan Pettersson Team Carassius Spinn/Wobbler Vättern, Askersund 000318
15,000 23,50 Staffan Håkansson Tusenbröderna Spinn/Wobbler Vättern, Askersund 000405
14,900 22,00 Mats Hansen FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000330
14,100 20,00 Roger Svensson SG Pesca Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000329
14,100 20,00 Rikard Bergström SFK Gäddhänget Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001207
14,100 20,00 Martin Lide´n Falköping FF Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001220
13,700 17,50 Fredrik Stjärnkvist FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 000325
13,700 17,50 Fredrik Gustafsson SK Ålstars Flötmete/Mört Oskarshamns skgd, Oskarshamn 000401
13,500 16,00 Torbjörn Eriksson Hardcore Haulers Ismete/Mört Lusten, Forshaga 000309
13,400 15,00 Richard Johansson Team Carassius Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 000320
13,300 13,50 Janne Brännlund Stockholm United Spinn/Wobbler Mörkö, Södertälje 000415
13,300 13,50 Anders Idarsson FK Rutilus Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001123
12,850 12,00 Jörgen Larsson SG Pesca Flötmete/Mört Norra Vättern, Askersund 000408
12,750 11,00 Mikael Svensson Falköping FF Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001207
12,700 10,00 Niclas Sörlid UFF Ismete/Mört Vättern, Askersund 000219
12,580 9,00 Roger Hellsten Stockholm United Trolling/Wobbler Norra Vättern, Askersund 000323
12,500 8,00 Henrik Ragnarsson UFF Spinn/Wobbler Furusund skgd, Norrtälje 001017
12,300 7,00 Thomas Folkesson UFF Spinn/Wobbler Furusund skgd, Norrtälje 001112
12,200 5,50 Ronnie Johansson SK Ålstars Flötmete/Björkna Västra Skälö, Oskarshamn 000410
12,200 5,50 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Flötmete/Mört Vättern, Askersund 000407
12,100 4,00 Rickard Larsson SG Norrsken Trolling/Wobbler Vallträsket, Skellefteå 000809
12,000 2,00 Håkan Pettersson Team Carassius Ismete/Mört Östhammar skgd, Östhammar 000116
12,000 2,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Wobbler Norra Vättern, Askersund 000402
12,000 2,00 Martin Lide´n Falköping FF Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001219

GÖS

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
7,150 30,00 Per-Erik Joelsson Falköping FF Spinn/Wobbler Säbysjön, Tranås 000601
6,725 29,00 Johan Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Mört Stångån, Vimmerby 000506
6,600 28,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 000421
6,500 27,00 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Strömming Mörkö, Trosa 000514
6,300 25,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Spinn/Wobbler Kvesarumsjön, Hörby 000706
6,300 25,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Trolling/Wobbler Mörkö, Södertälje 001223
6,000 24,00 Lars Nylander Hardcore Haulers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 000120
5,800 23,00 Robert Fuhr Tusenbröderna Trolling/Wobbler Bottensjön, Karlsborg 000620
5,700 21,50 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Strömming Mörkö, Trosa 000514
5,700 21,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Trolling/Wobbler Mörkö, Södertälje 001202
5,600 20,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 000421
5,400 18,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 000319
5,400 18,00 Robert Fuhr Tusenbröderna Trolling/Wobbler Bottensjön, Karlsborg 000625
5,400 18,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Trolling/Wobbler Mörkö, Södertälje 001202
5,300 16,00 Niklas Graberg SK Ålstars Flötmete/Mört Ryssbysjön, Nässjö 000727
5,275 15,00 Anders Lilja SK Ålstars Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 000422
5,250 14,00 Kent Einarsson Absolut Specimen Trolling/Wobbler Edsviken, Sollentuna 000704
5,200 12,00 Niclas Sörlid UFF Flötmete/Strömming Mörkö, Trosa 000430
5,200 12,00 Pär Mithander SG Grov Bottenmete/Mört Västra Örten, Forshaga 000822
5,200 12,00 Mats Hansen FK Rutilus Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 001203
5,050 10,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Löja Järnafjärden, Södertälje 000531
5,025 9,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 000424
5,000 8,00 Daniel Jonasson SG Grov Ismete/Mört Emsen, Forshaga 000326
4,950 7,00 Mikael Blomqvist SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Kiasjön, Vimmerby 000422
4,850 6,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Spinn/Wobbler Kvesarumsjön, Hörby 000704
4,800 5,00 Thomas Folkesson UFF Flötmete/Strömming Mörkö, Järna 000528
4,750 4,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Dragrodd/Wobbler Emsen, Forshaga 001118
4,600 3,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 000203
4,580 2,00 Andreas Erlandsson Hälls Anglers Trolling/Wobbler Tiken, Tingsryd 000528
4,500 1,00 Erik Hagström SG Grov Ismete/Mört Emsen, Forshaga 000128

HARR

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,320 30,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Pimpel/Blänke+Fluga+Mjölmask Sörslåttjärn, Sorsele 000226
1,525 29,00 Mattias Berglund FK Minkarna Pimpel/Maggot+Fluga Tuuvajaure, Gällivare 000414
1,500 28,00 Peter Rivinoja SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Piteälv, Arvidsjaur 000802
1,480 26,50 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Pimpel/Blänke+Fluga+Maggot Sörslåttjärn, Sorsele 000219
1,480 26,50 Stefan Burnert Absolut Specimen Spinn/Spinnare Kaitumälven, Kiruna 000801
1,475 25,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Harling/Fluga Kaitumälven, Kiruna 000803
1,420 24,00 Dan Blomkvist FK Minkarna Flugfiske/Fluga Riteljokk, Gällivare 000708
1,400 23,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Pimpel/Mormyska+Maggot Sörslåttjärn, Sorsele 000305
1,375 21,50 Stefan Burnert Absolut Specimen Spinn/Spinnare Kaitumälven, Kiruna 000802
1,375 21,50 Jan Andersson Tusenbröderna Spinn/? Sörslåttjärn, Sorsele 001021
1,270 20,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Spinn/Spinnare Kaitumälven, Kiruna 000803
1,260 19,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Spinn/Spinnare Kaitumälven, Kiruna 000731
1,220 18,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Spinnare Vindelälven, Lycksele 000718
1,208 17,00 Mattias Berglund FK Minkarna Pimpel/Maggot+Fluga Tuuvajaure, Gällivare 000414
1,200 16,00 Dan Blomkvist FK Minkarna Flugfiske/Fluga Riteljokk, Gällivare 000708
1,160 15,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Pimpel/Blänke+Fluga+Maggot Sörslåttjärn, Sorsele 000317
1,150 14,00 Dan Blomkvist FK Minkarna Flugfiske/Fluga Riteljokk, Gällivare 000708
1,130 13,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Flugfiske/Fluga Naakajärvi, Pajala 000709
1,120 12,00 Kent Enback SG Norrsken Flugfiske/Fluga Vettasjöki, Gällivare 000611
1,100 10,50 Marco Blixt Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Päivajaure, Jokkmokk 000701
1,100 10,50 Kim Eriksson SG Guppies Flugfiske/Fluga Sölvbacka strömmar, Berg 000703
1,089 9,00 Lennart Brännström SG Pesca Släprodd/Fluga St.Harrträsket, Sorsele 000710
1,077 8,00 Lennart Brännström SG Pesca Släprodd/Fluga St.Harrträsket, Sorsele 000711
1,075 7,00 Åsa Nilsson Hardcore Haulers Pimpel/Fluga Tuuvajaure, Gällivare 000503
1,070 6,00 Mikael Nilsson SG Norrsken Flötmete/Mask+Maggot Harrijärvi, Gällivare 000803
1,050 4,00 Marco Blixt Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Päivajaure, Jokkmokk 000701
1,050 4,00 Marco Blixt Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Silesjaure, Jokkmokk 000702
1,050 4,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Spinn/Spinnare Vindelälven, Lycksele 000718
1,046 2,00 Lennart Brännström SG Pesca Släprodd/Fluga St.Harrträsket, Sorsele 000710
1,030 1,00 Bo Johnsson FK Rutilus Flötmete/Mask Mittån, Härjedalen 000629

ID

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,175 30,00 Tobias Storm Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Flian, Skara 000930
3,125 29,00 Charlie Nilsen FK Rutilus Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 000819
3,120 28,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs+Maggot Grängshammarån, Borlänge 000709
3,090 27,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 000709
2,975 26,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Bröd Flian, Skara 001008
2,925 25,00 Frank Hunold SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 000403
2,920 24,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 000711
2,893 23,00 Tomas Bäck FK Minkarna Flötmete/Mask Alterälven, Piteå 000507
2,875 22,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000510
2,860 21,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs+Maggot Grängshammarån, Borlänge 000708
2,850 19,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000510
2,850 19,50 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Bröd Flian, Skara 001008
2,830 18,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 000710
2,825 17,00 Jonas Nylen SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Umeälven, Umeå 000720
2,810 16,00 Roger Hellsten Stockholm United Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000511
2,790 15,00 Jesper Olsson Stockholm United Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000511
2,775 14,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Räka Strömsån, Ö-vik 000510
2,750 11,50 Dan Johansson Hälls Anglers Flötmete/Mask Sävarån, Umeå 000506
2,750 11,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000509
2,750 11,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000511
2,750 11,50 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Bröd Flian, Skara 001008
2,740 9,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Räka Strömsån, Ö-vik 000509
2,730 8,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-vik 000509
2,710 7,00 Krister Wallmark SG Norrsken Flötmete/Mask Rosån, Piteå 000513
2,700 5,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 000405
2,700 5,00 Tobias Storm Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Flian, Skara 000512
2,700 5,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Bröd Flian, Skara 001008
2,675 1,50 Sven Haglund Hälls Anglers Flötmete/Kompostmask Läckebyån, Kalmar 000326
2,675 1,50 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Mask+Maggot Strömsån, Ö-vik 000508
2,675 1,50 Anton Holm UFF Flötmete/Mask+Maggot Strömsån, Ö-vik 000508
2,675 1,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 000728

KARP

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
15,400 30,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilies Storedamm, Perstorp 000923
14,600 29,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilies Mölledammen, Perstorp 000617
14,000 28,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilies Storedamm, Perstorp 000618
13,800 27,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilies Mölledammen, Perstorp 000617
13,500 26,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilies Storedamm, Perstorp 000923
12,200 25,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Boilies Härlandatjärn, Göteborg 000923
11,700 24,00 Jennie Lindh Falköping FF Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 001001
11,680 23,00 Mats Kensmark FK Rutilus Bottenmete/Boilies Tegelbruksdammen, Lomma 000917
11,450 22,00 Joakim Thuresson SFK Gäddhänget Bottenmete/Boilies Färgsjön, Hultsfred 000617
11,100 20,50 Mikael Svensson Falköping FF Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 000624
11,100 20,50 Fredrik Carlsson FK Rutilus Bottenmete/Boilies Tegelbruksdammen, Lomma 000819
11,040 19,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Boilies Härlandatjärn, Göteborg 000606
11,000 17,00 Anders Henriksson FK Rutilus Bottenmete/Boilies Henrikstorpsjön, Perstorp 000805
11,000 17,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Boilies Stora Delsjön, Göteborg 000818
11,000 17,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Boilies Härlandatjärn, Göteborg 000916
10,800 15,00 Mikael Svensson Falköping FF Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 000716
10,700 14,00 Joakim Thuresson SFK Gäddhänget Bottenmete/Boilies Färgsjön, Hultsfred 000623
10,660 13,00 Daniel Lundgren Tusenbröderna Bottenmete/Boilies Kroppkärrsjön, Karlstad 001007
10,350 12,00 Jan Hansson FK Rutilus Bottenmete/Boilies Tegelbruksdammen, Lomma 000817
10,300 11,00 Jon Granath SG Grov Bottenmete/Boilies Färgsjön, Hultsfred 000606
10,240 10,00 Mats Kensmark FK Rutilus Bottenmete/Boilies Tegelbruksdammen, Lomma 000721
10,075 9,00 Jan Andersson Tusenbröderna Bottenmete/Boilies Kroppkärrsjön, Karlstad 000924
10,000 7,50 Mikael Rylander Team Carassius Bottenmete/Jordnöt Härlandatjärn, Göteborg 000621
10,000 7,50 Rikard Bergström SFK Gäddhänget Bottenmete/Boilies Bosarpasjön, Hörby 000819
9,920 6,00 Morgan Färdigh Tusenbröderna Bottenmete/Boilies Kroppkärrsjön, Karlstad 000515
9,900 5,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 000923
9,600 4,00 Mikael Rylander Team Carassius Bottenmete/Jordnöt Hagasjön, Lammhult 000816
9,550 3,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 000916
9,440 2,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Sämsjön, Annelund 000826
9,360 1,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Boilies Härlandatjärn, Göteborg 000606

LAKE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,100 30,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 001123
5,000 29,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Båtpimpel/Lysstav+Nors Klarälven, Forshaga 001213
4,600 28,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Pimpel/Jigg+Nors Umeälven, Umeå 000109
4,400 27,00 Micke Andersson Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 001011
4,300 26,00 Daniel Hwasser SG Guppies Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 001212
4,275 25,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Strömming Vaxholm, Vaxholm 000114
4,250 24,00 Camilla Strömberg SK Fiskgjusen Pimpel/Nors Umeälven, Umeå 000116
4,100 22,50 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Strömming Vaxholm, Vaxholm 000106
4,100 22,50 Kim Eriksson SG Guppies Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 001212
4,040 21,00 Jesper Olsson Stockholm United Pimpel/Strömming Haninge skgd, Haninge 000211
3,960 20,00 Erling Öhman SG Norrsken Pimpel/Sik Furufjärden, Luleå 000213
3,925 19,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Pimpel/Nors Torrvarpen, Hällefors 000319
3,850 17,50 Freddie Stafström Tusenbröderna Pimpel/Pirk+Siklöja Torrvarpen, Hällefors 000108
3,850 17,50 Christer Jansson Tusenbröderna Bottenmete/Slom Fryken, Kil 000128
3,820 16,00 Jesper Olsson Stockholm United Pimpel/Strömming Haninge skgd, Haninge 000211
3,800 14,50 Jan Andersson Tusenbröderna Pimpel/Nors Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000207
3,800 14,50 Peter Göransson Hardcore Haulers Ismete/Strömming Klarälven, Forshaga 000228
3,725 13,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Strömming Vaxholm, Vaxholm 000120
3,710 12,00 Kent Einarsson Absolut Specimen Pimpel/Pirk+Strömming Vaxholm, Vaxholm 000130
3,700 11,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Ismete/Mört Klarälven, Forshaga 000205
3,625 10,00 Jan Andersson Tusenbröderna Pimpel/Strömming Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000215
3,600 8,00 Tony Nyberg Sollefteå Specimen Bottenmete/Stäm Ångermanälven, Sollefteå 000118
3,600 8,00 Ulf Sundelin Sollefteå Specimen Pimpel/Strömming Vaxholm, Vaxholm 000209
3,600 8,00 Peter Göransson Hardcore Haulers Pimpel/Strömming Klarälven, Forshaga 000222
3,590 6,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Pimpel/Siklöja Skagern, Gullspång 000115
3,575 5,00 Dan Ojanlatva SG Norrsken Pimpel/Jigg+Harr Umeälven, Umeå 000206
3,500 3,50 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Pimpel/Siklöja Skagern, Gullspång 000114
3,500 3,50 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Pimpel/Pirk+Strömming Vaxholm, Vaxholm 000107
3,450 2,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Ismete/Räka Klarälven, Forshaga 000125
3,360 1,00 Jesper Olsson Stockholm United Pimpel/Strömming Haninge skgd, Haninge 000216

LAX

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
17,100 30,00 Georg Papp Sollefteå Specimen Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 000712
16,600 29,00 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Flutterspoon Landsort, Nynäshamn 000611
15,800 28,00 Anders Sköld Stockholm United Trolling/Flutterspoon Landsort, Nynäshamn 000520
15,600 27,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Hanöbukten, Karlshamn 000509
15,500 26,00 Georg Papp Sollefteå Specimen Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 000715
15,400 25,00 Mats Hedberg Sollefteå Specimen Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 000730
15,300 24,00 Patric Johansson Sollefteå Specimen Spinn/Tubfluga Nipstadsfisket, Sollefteå 000704
15,100 23,00 Mats Hedberg Sollefteå Specimen Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 000730
14,450 22,00 Leif Krause SK Ålstars Trolling/Flutterspoon Pukaviken, Karlshamn 000502
14,200 21,00 Daniel Söderberg Team Carassius Trolling/Magnum Gustav dalens fyr, Oxelösund 000527
13,920 20,00 Henrik Sandahl Stockholm United Trolling/Flutterspoon Syd Landort, Nynäshamn 000527
13,700 19,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Flutterspoon Hanöbukten, Ronneby 000503
13,600 18,00 Pekka Ruonala SG Norrsken Spinn/Tubfluga Luleälv, Boden 000807
13,500 17,00 Ingemar Johansson UFF Trolling/Flutterspoon Ruski, Simrishamn 000422
13,100 16,00 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Wobbler Mellangrund, Karlshamn 000512
12,400 15,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Hanöbukten, Karlshamn 000423
12,000 14,00 Pekka Ruonala SG Norrsken Spinn/Tubfluga Luleälv, Boden 000802
11,600 13,00 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Flutterspoon NV Ronneby, Karlshamn 000510
11,500 12,00 Leif Krause SK Ålstars Trolling/Break-point Pukaviken, Karlshamn 000428
10,960 11,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Östersjön, Nynäshamn 000527
10,850 10,00 Fredrik Andersson FK Rutilus Djuptrolling/Apex Östersjön, Simrishamn 000115
10,600 8,00 Mårten Johansson SG Pesca Djuptrolling/Apex Simrishamn, Simrishamn 000227
10,600 8,00 Fredrik Andersson FK Rutilus Djuptrolling/Grizzly Simrishamn, Simrishamn 000319
10,600 8,00 Leif Krause SK Ålstars Djuptrolling/Denstive Syd Hanö, Karlshamn 000420
10,200 6,00 Pekka Ruonala SG Norrsken Flugfiske/Fluga Ängesån, Överkalix 000814
10,100 4,50 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vänern, Götene 000426
10,100 4,50 Leif Krause SK Ålstars Trolling/Flutterspoon Pukaviken, Karlshamn 000430
9,050 2,50 Leif Krause SK Ålstars Trolling/Flutterspoon Pukaviken, Karlshamn 000503
9,050 2,50 Jan Andersson Tusenbröderna Djuptrolling/Apex Vättern, Hjo 000727
8,800 1,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Emån, Oskarshamn 000407

MÖRT

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,455 30,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 000507
1,235 29,00 Pär Johansson FK Rutilus Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 000511
1,100 28,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000706
1,090 27,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 000507
1,040 26,00 Mikael Nilsson SG Norrsken Bottenmete/Mask+Majs Riikajärvi, Gällivare 000706
1,020 24,00 Daniel Hård SG Hugget Bottenmete/Mask+Majs Helgeå, Kristianstad 000212
1,020 24,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 000809
1,020 24,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 001125
1,010 22,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 000507
0,980 21,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000803
0,970 18,50 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Mask Skivarpsån, Skurup 000421
0,970 18,50 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skivarpsån, Skurup 000428
0,970 18,50 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000813
0,970 18,50 Mikael Lundström FK Minkarna Bottenmete/Majs+Stubbmask Lill-Skabram, Jokkmokk 000825
0,955 16,00 Andre Wallgren SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000803
0,950 15,00 Peter Göransson Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Teminkkijärvi, Kiruna 000823
0,935 14,00 Ulf Larsson Tusenbröderna Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 000810
0,930 13,00 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000813
0,916 12,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Maggot Fyrisån, Uppsala 000429
0,910 11,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000801
0,900 9,50 Marcus Harryson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 000718
0,900 9,50 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000812
0,895 8,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 000810
0,893 7,00 Tomas Bäck FK Minkarna Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000826
0,885 6,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000427
0,875 4,50 Finn Rostgaard SG Pesca Flötmete/Mask Skivarpsån, Skurup 000422
0,875 4,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000717
0,870 3,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000706
0,865 2,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 000706
0,860 1,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 000809

RUDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,718 30,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000831
2,625 29,00 Jesper Olsson Stockholm United Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000519
2,430 28,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Flötmete/Maggot Ursjön, Hallstahammar 000610
2,410 27,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000522
2,350 26,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Flötmete/Mask+Majs Ursjön, Surahammar 000818
2,290 25,00 Magnus Jonsson Tusenbröderna Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000819
2,280 24,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000820
2,260 23,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000815
2,100 22,00 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000707
2,050 21,00 Niklas Lindborg Stockholm United Flötmete/Majs Rassa vikar, Nynäshamn 000527
2,020 20,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 000902
1,940 19,00 Joakim Malmgren Stockholm United Flötmete/Krok Haninge skgd, Haninge 000513
1,930 18,00 Roger Hellsten Stockholm United Flötmete/Majs Haninge skgd, Haninge 000521
1,875 16,50 Peter Alm FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000505
1,875 16,50 Per-Arne Danielsson TRE MMM Flötmete/Majs+Maggot Östanforsån, Falun 000810
1,850 15,00 Peter Alm FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000506
1,840 14,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000805
1,800 13,00 Jesper Lindgren FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000506
1,790 11,50 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Majs+Maggot Bysjön, Lund 000806
1,790 11,50 Mats Hansen FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000804
1,775 10,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000804
1,750 9,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000805
1,725 8,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000525
1,680 7,00 Anders Idarsson FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000726
1,672 6,00 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000521
1,580 5,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000528
1,550 4,00 Sven Haglund Hälls Anglers Flötmete/Majs+Maggot Smedbälgen, Vetlanda 000816
1,410 3,00 Stefan Kjell FK Minkarna Flötmete/Majs Lillboviken, Piteå 000806
1,400 1,50 Johan Malm Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Rudtjärn, Karlstad 000506
1,400 1,50 Mathias Nemback Hälls Anglers Flötmete/Majs+Maggot Smedbälgen, Vetlanda 000819

RÖDING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
8,255 30,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Sommen, Ydre 000816
5,350 29,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Sommen, Ydre 000513
4,900 28,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Tomic Vättern, Ödeshög 000730
4,775 27,00 Leif Krause SK Ålstars Djuptrolling/Apex Vättern, Jönköping 000902
4,350 26,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Tomic Vättern, Hjo 000729
4,100 25,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Vättern, Ödeshög 000827
4,025 24,00 Fredrik Gustafsson SK Ålstars Djuptrolling/Apex Vättern, Jönköping 000902
3,850 23,00 Anton Bolkowic SG Hugget Djuptrolling/Spinnare Yxningen, Åtvidaberg 000419
3,650 22,00 Per Leijon FK Rutilus Trolling/Flutterspoon Vättern, Karlsborg 000730
3,575 21,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Djuptrolling/Apex Vättern, Ödeshög 000827
3,500 20,00 Håkan Brugård UFF Djuptrolling/Apex Vättern, Ödeshög 000915
3,250 19,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 001212
2,800 18,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Djuptrolling/Apex Vättern, Ödeshög 000827
2,625 17,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Djuptrolling/Apex Vättern, Ödeshög 000825
2,620 16,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Akkajaure, Gällivare 000714
2,420 15,00 Johan Eriksson TRE MMM Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 000801
1,900 14,00 Tommy Tobiasson SG Guppies Djuptrolling/Flutterspoon Västra Silen, Årgäng 000801
1,880 13,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Akkajaure, Gällivare 000714
1,850 12,00 Anton Bolkowic SG Hugget Djuptrolling/Spinnare Yxningen, Åtvidaberg 000420
1,800 10,50 Nicklas Persson Falköping FF Djuptrolling/Spinnare Vättern, Karlsborg 000724
1,800 10,50 Kent Einarsson Absolut Specimen Trolling/Apex Vättern, Granvik 001011
1,700 9,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Trolling/Apex Vättern, Vadstena 001213
1,670 8,00 Kent Enback SG Norrsken Spinn/Wobbler Marsijärvi, Gällivare 000608
1,660 7,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Akkajaure, Gällivare 000714
1,650 6,00 Ola Persson Falköping FF Djuptrolling/Spinnare Vättern, Hjo 000628
1,610 5,00 Johan Eriksson TRE MMM Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 000802
1,600 3,50 Janne Forsberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Övre Selet, Vilhelmina 000716
1,600 3,50 Ola Persson Falköping FF Djuptrolling/Spinnare Vättern, Karlsborg 000730
1,550 2,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Apex Vättern, Karlsborg 001212
1,510 1,00 Mikael Nilsson SG Norrsken Spinn/Spinnare Kirkasvesijärvi, Gällivare 000921

SARV

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,718 30,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000511
1,606 29,00 Johan Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000430
1,530 28,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000427
1,515 27,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Gävle skgd, Gävle 000506
1,470 26,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 000502
1,460 24,50 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 000421
1,460 24,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Östhammar skgd, Östhammar 000501
1,420 23,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000430
1,415 22,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000430
1,410 21,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 000423
1,390 20,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 000502
1,365 19,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 000421
1,340 18,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Östhammar skgd, Östhammar 000501
1,327 17,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000430
1,320 15,50 Joakim Malmgren Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000421
1,320 15,50 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Mörtsjön, Huddinge 000514
1,310 14,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000516
1,305 13,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000428
1,295 12,00 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000326
1,290 11,00 Carl-Johan Jannert SG Hugget Bottenmete/Ostpasta Svartån, Linköping 000428
1,260 9,00 Carl-Johan Jannert SG Hugget Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000409
1,260 9,00 Mikael Nyman Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000429
1,260 9,00 Joakim Malmgren Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000423
1,255 7,00 Roger Hellsten Stockholm United Bottenmete/Majs+Maggot Svartån, Mjölby 000422
1,250 5,00 Niklas Lindborg Stockholm United Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 000429
1,250 5,00 Mathias Nemback Hälls Anglers Frilina/Bröd Emån, Vetlanda 000526
1,250 5,00 Mathias Nemback Hälls Anglers Frilina/Bröd Emån, Vetlanda 000905
1,240 2,50 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Svartån, Motala 000410
1,240 2,50 Thomas Folkesson UFF Flötmete/Majs Östhammar skgd, Östhammar 000610
1,230 0,50 Carl-Johan Jannert SG Hugget Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 000409
1,230 0,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Gävle skgd, Gävle 000504

SIK

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,525 30,00 Mathias Nemback Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Maggot Kalmarsund, Kalmar 000321
3,272 29,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Mask Revsudden, Kalmar 000311
3,180 28,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 001204
3,100 27,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 001205
3,050 26,00 Rikard Bergström SFK Gäddhänget Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 001201
2,900 25,00 Henrik Olsson Hälls Anglers Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000414
2,890 24,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001203
2,875 22,50 Dan Johansson Hälls Anglers Bottenmete/Mask Saltö, Karlskrona 000320
2,875 22,50 Frank Hunold SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000329
2,775 21,00 Bo Johansson SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000323
2,750 20,00 Magnus Diesner SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000309
2,625 18,50 Kent Fager Absolut Specimen Bottenmete/Lövmask Mönsterås skgd, Mönsterås 000409
2,625 18,50 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001211
2,620 17,00 Ulf Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Oknö skgd, Mönsterås 000402
2,600 16,00 Jonas Josefsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000415
2,550 15,00 Johan Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Lövmask Mönsterås skgd, Mönsterås 000410
2,455 14,00 Sven Larsson SG Hugget Bottenmete/Mask Figeholm, Oskarshamn 000409
2,450 12,50 Joakim Johansson SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000321
2,450 12,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001222
2,440 11,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 001201
2,425 10,00 Finn Rostgaard SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001213
2,400 8,50 Johan Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Lövmask Mönsterås skgd, Mönsterås 000411
2,400 8,50 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Mask Oknö skgd, Mönsterås 000331
2,370 7,00 Anton Bolkowic SG Hugget Bottenmete/Mask Oknö skgd, Mönsterås 000331
2,350 5,50 Ulf Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Oknö skgd, Mönsterås 000331
2,350 5,50 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 001206
2,325 4,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001201
2,250 2,50 Henrik Olsson Hälls Anglers Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 000414
2,250 2,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask Skräbeån, Bromölla 001222
2,225 1,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Maggot Kalmarsund, Kalmar 000329

SUTARE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
4,800 30,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000615
4,290 29,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000520
4,225 27,50 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Majs+Maggot Antorpa sjö, Laholm 000513
4,225 27,50 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000610
4,175 26,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000625
4,125 25,00 Håkan Andersson SG Pesca Bottenmete/Mask Antorpa sjö, Laholm 000602
4,050 24,00 Håkan B Andersson SG Pesca Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000612
4,025 23,00 Mikael Rylander Team Carassius Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000619
4,000 22,00 Mikael Rylander Team Carassius Bottenmete/Boilies Kölbydammen, Kalmar 000518
3,975 21,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Majs+Maggot Antorpa sjö, Laholm 000513
3,925 20,00 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Halmstad 000505
3,910 19,00 Marcus Nordenström SFK Gäddhänget Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000524
3,875 18,00 Mikael Rylander Team Carassius Bottenmete/Boilies Kölbydammen, Kalmar 000518
3,810 17,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000604
3,725 16,00 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Halmstad 000505
3,700 15,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000608
3,525 14,00 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Halmstad 000506
3,490 13,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000612
3,450 12,00 Frank Hunold SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Halmstad 000505
3,425 11,00 Joakim Malmgren Stockholm United Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 000522
3,375 10,00 Håkan Andersson SG Pesca Bottenmete/Mask Antorpa sjö, Laholm 000910
3,350 9,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000520
3,325 8,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000623
3,275 7,00 Martin Lide´n Falköping FF Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000602
3,250 5,00 Martin Lide´n Falköping FF Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000601
3,250 5,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Boilies Antorpa sjö, Laholm 000616
3,250 5,00 Fredrik Stjärnkvist FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 000729
3,190 3,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Boilies Kölbydammen, Kalmar 000827
3,180 2,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Bottenmete/Boilies Östersjön, Ydre 000608
3,175 1,00 Joakim Thuresson SFK Gäddhänget Bottenmete/Boilies Svärdstorpssjön, Ydre 000514

VIMMA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,392 30,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000507
1,385 29,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000507
1,170 28,00 Conny Svingdahl SG Norrsken Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000429
1,125 27,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000508
1,110 26,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000503
1,100 25,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000502
1,095 24,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 000513
1,090 23,00 Stellan Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 000514
1,060 21,50 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000506
1,060 21,50 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000505
1,050 20,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000508
1,040 17,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Maggot Testeboån, Gävle 000425
1,040 17,50 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000506
1,040 17,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000506
1,040 17,50 Jesper Olsson Stockholm United Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000508
1,025 14,50 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000507
1,025 14,50 Jesper Olsson Stockholm United Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000505
1,020 11,50 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Maggot Testeboån, Gävle 000506
1,020 11,50 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000501
1,020 11,50 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000505
1,020 11,50 Jesper Olsson Stockholm United Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000508
1,015 9,00 Jesper Olsson Stockholm United Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000510
1,010 7,00 Ronnie Johansson SK Ålstars Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000506
1,010 7,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Maggot Testeboån, Gävle 000505
1,010 7,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000505
1,000 4,00 Mikael Karlsson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 000514
1,000 4,00 Roger Hellsten Stockholm United Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000508
1,000 4,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000517
0,995 1,50 Kent Rubin FK Rutilus Bottenmete/Räka Mörrumsån, Karlshamn 000507
0,995 1,50 Tommy Edvardsson Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 000511

ÅL

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,425 29,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Hel strömming Gävle skgd, Gävle 000617
2,425 29,50 Jörgen Roos SK Fiskgjusen Bottenmete/Mörtbit Lövsjön, Gävle 000910
2,375 28,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Räka Körnicka, Gävle 000726
2,225 27,00 Jörgen Roos SK Fiskgjusen Bottenmete/Mask Kalvån, Gävle 000603
2,200 26,00 Freddie Stafström Tusenbröderna Bottenmete/Mask Mången, Hällefors 000705
2,175 25,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Hel strömming Gävle skgd, Gävle 000617
2,100 23,50 Johan Hedman SK Ålstars Bottenmete/Daggmask Emån, Vetlanda 000512
2,100 23,50 Ulf Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Vindommen, Valdemarsvik 000526
2,075 22,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Mask Bysjön, Lund 000725
2,016 21,00 Carone Salvatore Tusenbröderna Bottenmete/Löja Skevesund, Örebro 000718
1,975 20,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Mörtstjärt Trösken, Skutskär 000715
1,950 19,00 Mikael Emmertz FK Rutilus Bottenmete/Mask Bysjön, Lund 000724
1,940 17,50 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Ljusterån, Säter 000514
1,940 17,50 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Mask Lyckebyån, Emmaboda 000528
1,925 16,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Räka Trösken, Skutskär 000715
1,900 15,00 Stefan Nilsson SG Hugget Bottenmete/Mask Vindommen, Valdemarsvik 000526
1,890 13,50 Mikael Emmertz FK Rutilus Bottenmete/Räka Tegelbruksdammen, Lomma 000514
1,890 13,50 Martin Hed SG Grov Bottenmete/Nors Skärjen, Hagfors 000721
1,880 12,00 Mårten Grevillius SG Grov Bottenmete/Mört Gräsmången, Munkfors 000725
1,850 11,00 Frank Hunold SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask Lyckebyån, Emmaboda 000705
1,840 9,50 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Mört Mälaren, Stockholm 000719
1,840 9,50 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Löja Trösken, Gävle 000724
1,785 8,00 Mats Henriksson FK Rutilus Bottenmete/Mask Bysjön, Lund 000719
1,775 7,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Fågelforsdammen, Vaggeryd 000628
1,760 6,00 Håkan B Andersson SG Pesca Bottenmete/Mask Kalvån, Gävle 000818
1,750 4,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Bottenmete/Räka Ljustern, Säter 000525
1,750 4,00 Patrik Andersson TRE MMM Bottenmete/Mört Ljustern, Säter 000724
1,750 4,00 Jörgen Roos SK Fiskgjusen Bottenmete/Mask Storsjön, Gävle 000810
1,745 2,00 Ola Esbjörnsson SK Ålstars Bottenmete/Räka Vanderydsvattnet, Trollhättan 000716
1,740 1,00 Peter Ryderling Absolut Specimen Bottenmete/Mörtfile Mälaren, Stockholm 000712

ÖRING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
9,750 30,00 Christer Jansson Tusenbröderna Spinn/Wobbler Norsälven, Vålberg 000916
9,700 29,00 Ingemar Johansson UFF Trolling/Wobbler Vänern, Baggerud 001119
9,500 28,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Spinn/Tubfluga Norsälven, Vålberg 001018
9,100 27,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Spinn/Wobbler Stockholms skgd, Stockholm 001126
9,000 26,00 Christer Lindström Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Visten, Forshaga 001030
8,600 25,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 001210
8,500 24,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Stockholms skgd, Stockholm 001020
8,250 23,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 000817
7,900 22,00 Peter Elmesiöö Team Carassius Trolling/Wobbler Vänern, Kristinehamn 000429
7,840 21,00 Janos Szijarto Tusenbröderna Trolling/Wobbler Vänern, Götene 000429
7,660 20,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 000820
7,600 19,00 Andreas Lagemyr Tusenbröderna Trolling/Wobbler Vänern, Grums 000326
7,500 18,00 Anders Lilja SK Ålstars Spinn/Wobbler Alsterån, Mönsterås 000415
7,460 17,00 Henrik Sandahl Stockholm United Trolling/Tomic Vänern, Lidköping 000507
7,300 16,00 Daniel Hwasser SG Guppies Spinn/Skeddrag Klarälven, Forshaga 000922
6,950 15,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Spinn/Tubfluga Klarälven, Forshaga 000302
6,880 14,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Hanöbukten, Karlshamn 000512
6,550 13,00 Marcus Harryson SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Umeälven, Umeå 001016
6,300 12,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Spinn/Wobbler Råån, Helsingborg 000914
6,250 11,00 Leif Krause SK Ålstars Bottenmete/Räka Emån, Em 000220
6,100 9,50 Henrik Sandahl Stockholm United Trolling/Tomic Vänern, Lidköping 000508
6,100 9,50 Mikael Andersson UFF Flugfiske/Fluga Norrtäljeån, Norrtälje 000808
6,042 8,00 Patric Johansson Sollefteå Specimen Spinn/Fluga Nipstadsfisket, Sollefteå 000427
6,000 7,00 Kennet Agnebo Stockholm United Spinn/Wobbler Trosa skgd, Trosa 000326
5,950 6,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 000806
5,850 5,00 Petter Eriksson SG Guppies Spinn/Skeddrag Stockholms skgd, Haninge 000423
5,800 4,00 Tommy Hagberg Falköping FF Trolling/Wobbler Göta älv, Trollhättan 000221
5,700 2,50 Pekka Ruonala SG Norrsken Trolling/Tubfluga Svanisträsk, Boden 000602
5,700 2,50 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Spinn/Tubfluga Norsälven, Vålberg 001006
5,530 1,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Wobbler Vänern, Hällekis 000429