SLUTSTÄLLNINGEN AV SVENSKA SPECIMENTÄVLINGEN ÅR 2001

 

DEN SLUTGILTIGA KLUBBSTÄLLNINGEN

 

Klubb

Poäng

Tusenbröderna 1091.00
SG Pesca 1033.50
Hardcore Haulers 994.00
SK Glimma 724.00
Team SSG 611.00
UFF 566.00
SK Fiskgjusen 486.50
SG Hugget 430.00
Umeåspecimen 362.50
SG Norrsken 347.50
Team Cisco 285.00
TRE MMM 284.00
Absolut Specimen 271.00
Hälls Anglers 242.50
SG Karpkraft 239.50
SG Poseidon 203.00
SK Strikers 176.50
SG Swingers 155.50
FF Hornålen 125.00
FK Minkarna 107.00
SG ASFF 57.50
FK Sutarna 43.00

 

DE SLUTGILTIGA ARTVINNARNA


Art

Poäng

Klubb
ABBORRE 103.50 Hardcore Haulers
BRAXEN 104.00 SK Glimma
FÄRNA 79.50 Hardcore Haulers
GÄDDA 80.50 Hardcore Haulers
GÖS 101.50 SG Pesca
HARR 102.50 Umeåspecimen
ID 137.00 TRE MMM
KARP 136.00 SG Pesca
LAKE 124.00 Hardcore Haulers
LAX 100.50 SG Pesca
MÖRT 138.00 SK Fiskgjusen
RUDA 132.50 Team Cisco
RÖDING 133.00 Tusenbröderna
SARV 123.50 UFF
SIK 116.50 SG Hugget
SUTARE 118.00 SG Poseidon
VIMMA 109.00 Tusenbröderna
ÅL 100.50 SK Glimma
ÖRING 117.50 Tusenbröderna

 

Största fisk

Namn: Andre Schöström
Klubb: SG Poseidon
Datum: 2001-06-16
Art: Sutare
Vikt: 4870 gram
Metod: Bottenmete
Bete: Boilie
Plats: Antorpasjö,Laholm

 

DEN SLUTGILTIGA INVIDUELLA POÄNGSTÄLLNINGEN

 

POÄNG

ANTAL FISKAR

SPECIMENHUNTER KLUBB
393,00 21 Johan Tiljander Hardcore Haulers
336,00 16 Jörgen Larsson SG Pesca
308,50 21 Lennart Brännström SG Pesca
255,00 13 Dejan Milosevic Tusenbröderna
170,50 11 Bosse Teuchler Team Cisco
167,50 10 Jan Andersson Tusenbröderna
164,50 9 Thomas Folkesson UFF
162,00 6 Eive Fahlin Tusenbröderna
154,50 7 Jimmy Lindahl SG Glimma
146,00 9 Daniel Möller SG Glimma
141,00 10 Krister Wallmark SG Norrsken
135,00 7 Robert Johansson SK Fiskgjusen
123,00 6 David Lannetoft SG Glimma
122,00 7 Anders Olsson Hardcore Haulers
118,50 6 Andre Schönström SG Poseidon

 

SPECIMENLISTOR

 


ABBORRE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,025 30,00 Jan Andersson Tusenbröderna Spinn/Jigg Misterhult skgd, Oskarshamn 011114
1,850 29,00 Per Wegelius Tusenbröderna Spinn/Jigg Misterhult skgd, Oskarshamn 011122
1,810 27,50 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Mört Mörrumsån, Karlshamn 010215
1,810 27,50 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Mört Mörrumsån, Karlshamn 010411
1,800 26,00 Henrik Olsson Hälls Anglers Flötmete/Mört Ryssbyån, Kalmar 010408
1,780 25,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Slowtrolling/Mört Acksjön, Forshaga 010429
1,770 24,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010310
1,760 23,00 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Mört Mörrumsån, Karlshamn 010410
1,720 22,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Slowtrolling/Mört Acksjön, Forshaga 010503
1,680 21,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Spinn/Jigg Acksjön, Forshaga 010430
1,650 19,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 010217
1,650 19,00 Petter Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Mört Acksjön, Forshaga 010425
1,650 19,00 Lars Nylander Hardcore Haulers Flötmete/Mört Långsjön, Hudiksvall 010927
1,630 16,50 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010209
1,630 16,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Slowtrolling/Mört Acksjön, Forshaga 010429
1,625 14,50 Tommy Tobiasson SG Karpkraft Ismete/Abborre Acksjön, Forshaga 010315
1,625 14,50 Olle Stor TRE MMM Trolling/Wobbler Amungen, Rättvik 010922
1,620 13,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010201
1,610 10,50 Martin Liden Team SSG Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010310
1,610 10,50 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Mört Acksjön, Forshaga 010507
1,610 10,50 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Mört Mörrumsån, Karlshamn 011116
1,610 10,50 Per Wegelius Tusenbröderna Spinn/Jigg Misterhult skgd, Oskarshamn 011122
1,600 8,00 Sven Haglund Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Ljungbyån, Kalmar 010930
1,590 7,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 011112
1,580 6,00 Anders Karlzén Team SSG Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010216
1,570 5,00 David Lannetoft SK Glimma Bottenmete/Mört Mörrumsån, Karlshamn 011107
1,560 4,00 Tord Sahlin Absolut Specimen Bottenmete/Löja Löddeå, Kävlinge 010316
1,550 2,50 Martin Liden Team SSG Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010310
1,550 2,50 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Pimpel/Pirk Utran, Botkyrka 010318
1,530 1,00 Christian Lundberg Umeåspecimen Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010310

BRAXEN

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,400 30,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 010909
5,340 29,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 010901
4,950 28,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 010912
4,800 27,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 010909
4,775 25,50 David Lannetoft SK Glimma Flötmete/Mask Bäen, Östra Göinge 010515
4,775 25,50 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 010518
4,700 24,00 Joakim Persson SK Glimma Bottenmete/Majs Bäen, Östra Göinge 010523
4,650 23,00 Joakim Persson SK Glimma Bottenmete/Maggot Bäen, Östra Göinge 010523
4,530 22,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask+Majs Rönne å, Klippan 011025
4,420 21,00 Håkan B Andersson SG Pesca Bottenmete/Mask Rönne å, Klippan 010818
4,375 19,50 Magnus Svensson SK Glimma Bottenmete/Maggot Bäen, Östra Göinge 010513
4,375 19,50 Joakim Thuresson SG Poseidon Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 010923
4,350 18,00 Martin Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Majs Alsterån, Mönsterås 010601
4,320 17,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Mask+Majs Rönne å, Klippan 010923
4,300 16,00 Tomas Andersson SG Hugget Bottenmete/Majs Alsterån, Mönsterås 010914
4,250 15,00 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Majs Bäen, Östra Göinge 010803
4,225 13,50 Jörgen Andersson SG ASFF Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 010503
4,225 13,50 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 010912
4,200 12,00 David Karlsson SK Glimma Bottenmete/Majs Rönne å, Klippan 010511
4,180 11,00 Håkan B Andersson SG Pesca Bottenmete/Mask Rönne å, Klippan 010818
4,150 10,00 Esbjörn Möllerström Team SSG Bottenmete/Majs+Maggot Bäen, Östra Göinge 010628
4,110 9,00 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Majs Bäen, Östra Göinge 010717
4,050 7,00 Martin Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 010601
4,050 7,00 Esbjörn Möllerström Team SSG Bottenmete/Majs Bäen, Östra Göinge 010628
4,050 7,00 Tomas Andersson SG Hugget Bottenmete/Majs Alsterån, Mönsterås 010914
4,025 5,00 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Majs Bäen, Östra Göinge 010717
3,975 4,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 010518
3,940 3,00 Per Ohlsson SG ASFF Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 010803
3,800 2,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Alsterån, Mönsterås 010520
3,640 1,00 Bengt Fredlund UFF Flötmete/Daggmask Fyrisån, Uppsala 010827

FÄRNA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,305 30,00 David Lannetoft SK Glimma Bottenmete/Ost Almaån, Hässleholm 010510
3,125 28,50 Lars Björkelid Hardcore Haulers Bottenmete/Ost+Majs Svartån, Linköping 010421
3,125 28,50 Lars Björkelid Hardcore Haulers Bottenmete/Ost+Majs Svartån, Linköping 010420
2,900 27,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Svartån, Linköping 010517
2,775 26,00 Carl-Johan Jannert SG Hugget Bottenmete/Ostpasta Svartån, Linköping 010324
2,750 25,00 Esbjörn Möllerström Team SSG Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 011118
2,745 24,00 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 010527
2,700 22,50 Göran Svensson Hardcore Haulers Bottenmete/Mask+Majs Lidan, Lidköping 010408
2,700 22,50 Jörgen Törnkvist UFF Frilina/Bröd Sagån, Enköping 010824
2,650 21,00 Jörgen Törnkvist UFF Bottenmete/Mask Sagån, Enköping 011118
2,625 20,00 Mikael Rylander Team SSG Bottenmete/Korv Säveån, Lerum 011003
2,605 19,00 Jukka Kalio SK Glimma Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010504
2,600 17,50 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Bröd Heligeån, Växjö 010328
2,600 17,50 Mikael Rylander Team SSG Bottenmete/Bröd Säveån, Lerum 011009
2,550 15,50 Bosse Teuchler Team Cisco Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 010602
2,550 15,50 Pelle Joelsson Team SSG Bottenmete/Bröd Tidan, Tidaholm 011201
2,525 14,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Bröd Helgeå, Osby 011012
2,520 13,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Emån, Vetlanda 010506
2,510 11,50 Carsten Holm SK Glimma Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010331
2,510 11,50 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Bröd+Majs Svartån, Linköping 010421
2,500 9,50 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010416
2,500 9,50 Mathias Nemback Hälls Anglers Frilina/Bröd Emån, Vetlanda 010426
2,475 7,50 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Emån, Vetlanda 010430
2,475 7,50 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Bröd Helgeå, Osby 011014
2,450 6,00 Sven Haglund Hälls Anglers Bottenmete/Räka Emån, Vetlanda 010501
2,425 5,00 Bosse Teuchler Team Cisco Frilina/Bröd Svartån, Mjölby 010602
2,405 4,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Bröd Emån, Vetlanda 010505
2,400 2,50 Jan Andersson Tusenbröderna Bottenmete/? Flian, Skara 010506
2,400 2,50 Mathias Nemback Hälls Anglers Bottenmete/Räka Emån, Vetlanda 010503
2,375 0,50 Stefan Johansson SG Karpkraft Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010410
2,375 0,50 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 010506

GÄDDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
16,075 30,00 Daniel Jonasson SG Karpkraft Ismete/Abborre Sörtjärn, Forshaga 010113
15,700 29,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Flötmete/Mört Vättern, Askersund 010416
15,600 28,00 Per-Ola Johannesson Team SSG Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010310
14,200 27,00 Pontus Wallin Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 010413
14,000 25,50 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Ismete/Mört Sörtjärn, Forshaga 010208
14,000 25,50 Mikael Bergander Team Cisco Spinn/Wobbler Stockholm skgd, Norrtälje 010414
13,900 23,50 Daniel Jonasson SG Karpkraft Ismete/Abborre Sörtjärn, Forshaga 010111
13,900 23,50 Jörgen Törnkvist UFF Flötmete/Mört Furusund skgd, Norrtälje 011111
13,840 22,00 Håkan Andersson SG Pesca Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 010601
13,700 21,00 Thomas Folkesson UFF Spinn/Wobbler Mörkö, Järna 011129
13,600 20,00 Krister Wallmark SG Norrsken Trolling/Wobbler Råneå älv, Luleå 010610
13,500 18,50 Christer Lindström Hardcore Haulers Ismete/Mört Vättern, Askersund 010304
13,500 18,50 Daniel Borg UFF Flötmete/Mört Furusund skgd, Norrtälje 011019
13,400 17,00 Daniel Hwasser SG Karpkraft Ismete/Mört Sörtjärn, Forshaga 010331
13,340 16,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flötmete/Mört Furusund skgd, Norrtälje 010501
13,300 15,00 Daniel Möller SK Glimma Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 010112
13,000 14,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 010410
12,950 13,00 Janne Teuchler Team Cisco Ismete/Sarv Stockholm skgd, Stockholm 011229
12,800 11,50 Pontus Wallin Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 010406
12,800 11,50 Per-Ola Johannesson Team SSG Spinn/Jigg Göta Älv, Ale 010511
12,500 9,50 Stefan Widh UFF Ismete/Mört Halmsjön, Märsta 010217
12,500 9,50 Niclas Eriksson Hardcore Haulers Bottenmete/Makrill Sörtjärn, Forshaga 011111
12,400 8,00 Janne Teuchler Team Cisco Ismete/Mört Stockholm skgd, Stockholm 010121
12,200 7,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Braxen Sörtjärn, Forshaga 011031
12,100 5,50 Daniel Hwasser SG Karpkraft Ismete/Abborre Sörtjärn, Forshaga 010331
12,100 5,50 Marcus Jansson UFF Spinn/Wobbler Norrtälje skgd, Norrtälje 010415
12,000 4,00 Janne Teuchler Team Cisco Spinn/Wobbler Trosa skgd, Trosa 011111
11,900 2,50 Johnny Priore SG ASFF Flötmete/Mört Mjörn, Alingsås 011023
11,900 2,50 Bosse Teuchler Team Cisco Ismete/Mört Stockholm skgd, Stockholm 011229
11,800 0,50 Esbjörn Möllerström Team SSG Ismete/Mört Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010227
11,800 0,50 Andre Schönström SG Poseidon Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 010322

GÖS

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
8,240 30,00 Jens Olsson Tusenbröderna Flötmete/Mört Dalälven, Sandviken 010510
7,660 29,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötestrolling/Mört Furen, Värnamo 011022
7,110 28,00 Mikael Andersson TRE MMM Trolling/Mört Norra Barken, Smedjebacken 010515
6,900 27,00 Martin Liden Team SSG Flötmete/Mört Aspen, Lerum 010508
6,550 26,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Flötmete/Mört Ringsjön, Hörby 010709
6,520 25,00 Gert Samuelsson Team SSG Flötmete/Mört Aspen, Lerum 010508
6,400 24,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mörtfile Furen, Värnamo 011208
6,300 23,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Wobbler Furen, Värnamo 010731
6,290 22,00 Jens Olsson Tusenbröderna Flötmete/Mört Dalälven, Sandviken 010509
6,250 21,00 Jan Andersson Tusenbröderna Flötmete/Mört Dalälven, Sandviken 010511
6,200 20,00 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Mört Furusund skgd, Norrtälje 010416
6,150 18,50 Anton Bolkowic SG Hugget Spinn/Jigg Storsjön, Åtvidaberg 010601
6,150 18,50 Fredrik Karmegren SG Hugget Trolling/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 010618
6,120 17,00 Jens Olsson Tusenbröderna Flötmete/Mört Dalälven, Sandviken 010510
6,100 16,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Wobbler Furen, Värnamo 010916
6,000 15,00 Henrik Eriksson SG Norrsken Trolling/Wobbler Burträsket, Skellefteå 010704
5,900 13,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 010213
5,900 13,50 Lars Nylander Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Långsjön, Hudiksvall 010512
5,850 12,00 Anton Bolkowic SG Hugget Spinn/Jigg Storsjön, Åtvidaberg 010531
5,750 11,00 Jan Andersson Tusenbröderna Flötmete/Mört Dalälven, Sandviken 010511
5,700 9,50 Jörgen Larsson SG Pesca Flötestrolling/Mört Furen, Värnamo 011023
5,700 9,50 Bosse Teuchler Team Cisco Trolling/Wobbler Norsviksjön, Sollentuna 011102
5,650 7,50 Fredrik Karmegren SG Hugget Trolling/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 010614
5,650 7,50 Bosse Teuchler Team Cisco Trolling/Wobbler Norsviksjön, Sollentuna 011102
5,625 6,00 Erik Karlsson SG Hugget Trolling/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 010615
5,600 5,00 Mika Yli-hukka SG Norrsken Spinn/Jigg Järnafjärden, Södertälje 010523
5,500 4,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 010406
5,450 3,00 Håkan Brugård UFF Spinn/Wobbler Furusund skgd, Norrtälje 010612
5,400 2,00 Daniel Fredén SK Strikers Ismete/Mört Emsen, Forshaga 010407
5,220 1,00 Mikael Andersson TRE MMM Trolling/Wobbler Amungen, Långhyttan 010724

HARR

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,640 30,00 Paul Malmstedt UFF Flugfiske/Fluga Lainioälven, Kiruna 010824
1,600 29,00 Pelle Mattsson Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Ängesån, Gällivare 010913
1,520 28,00 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Flugfiske/Fluga Holmön, Umeå 010805
1,492 27,00 Robert Asplund FK Minkarna Pimpel/Maggot Tuuvajaure, Gällivare 010315
1,450 26,00 Pelle Mattsson Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Ängesån, Gällivare 010914
1,440 25,00 Robert Pederson SG Norrsken Spinn/Spinnare V Abborrvikarna, Tännäs 010721
1,410 24,00 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Flugfiske/Fluga Holmön, Umeå 010805
1,400 23,00 Paul Malmstedt UFF Flugfiske/Fluga Lainioälven, Kiruna 010821
1,390 22,00 Robert Pederson SG Norrsken Spinn/Spinnare Tuvvajaure, Gällivare 010708
1,350 21,00 Herman Borch Umeåspecimen Pimpel/Balanspirk Tuvvajaure, Gällivare 010329
1,340 20,00 Robert Johansson SK Fiskgjusen Spinn/Wobbler Sörslåttjärn, Sorsele 010818
1,310 19,00 Stefan Burnert Absolut Specimen Spinn/Spinnare Kaitumälven, Kiruna 010717
1,295 18,00 Krister Wallmark SG Norrsken Spinn/Spinnare Tuuvajaure, Gällivare 010708
1,280 17,00 Dan Pettersson Team SSG Flugfiske/Fluga Stenträsket, Lycksele 010723
1,260 16,00 Christian Lundberg Umeåspecimen Flugfiske/Fluga Stenträsket, Lycksele 010624
1,255 15,00 Krister Wallmark SG Norrsken Spinn/Spinnare Tuuvajaure, Gällivare 010708
1,210 13,50 Dan Blomkvist FK Minkarna Flugfiske/Fluga Skieltajokk, Jokkmokk 010713
1,210 13,50 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Flugfiske/Fluga Holmön, Umeå 010805
1,200 10,00 Carl-Johan Hilding SK Strikers Flugfiske/Fluga Västra Vattnan, Tännäs 010619
1,200 10,00 Jan Öhlund FK Minkarna Flugfiske/Fluga Piteälv, Arjeplog 010706
1,200 10,00 Dan Blomkvist FK Minkarna Flugfiske/Fluga Arvedsjokk, Arjeplog 010712
1,200 10,00 Lars Johnsson UFF Flugfiske/Fluga Lainioälven, Kiruna 010821
1,200 10,00 Lars Johnsson UFF Spinn/Spinnare Lainioälven, Kiruna 010826
1,190 7,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Stenträsket, Lycksele 010723
1,150 6,00 Robert Johansson SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Sörslåttjärn, Sorsele 010819
1,130 5,00 Peter Ohlsson Hardcore Haulers Flugfiske/Fluga Sjaunjaälven, Gällivare 010804
1,125 4,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Mask Västra Vängarna, Tännäs 010921
1,120 2,50 Krister Wallmark SG Norrsken Spinn/Spinnare Tuuvajaure, Gällivare 010709
1,120 2,50 Lars Johnsson UFF Flugfiske/Fluga Lainioälven, Kiruna 010821
1,110 1,00 Robert Johansson SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Sörslåttjärn, Sorsele 010819

ID

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,360 30,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 010624
3,180 29,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Bottenmete/Majs+Maggot Grängshammarån, Borlänge 010526
3,175 28,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Flian, Skara 010421
3,170 27,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 010526
3,160 26,00 Glenn Leppänen TRE MMM Bottenmete/Majs+Maggot Grängshammarån, Borlänge 010525
3,100 25,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 010704
2,900 23,50 Roger Opperud SK Glimma Bottenmete/Majs Mörrumsån, Karlshamn 010330
2,900 23,50 Mattias Epperlein SK Strikers Bottenmete/Bröd+Ost Klarälven, Karlstad 010520
2,875 21,50 Mats Lidgren Umeåspecimen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 010816
2,875 21,50 Lars Johansson Umeåspecimen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 010830
2,825 20,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 010715
2,805 19,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Flötmete/Maggot Sävarån, Umeå 010509
2,770 18,00 Tomas Karlsson SG Hugget Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 010406
2,750 17,00 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Flötmete/Mask Strömsån, Ö-Vik 010511
2,725 16,00 Sven Haglund Hälls Anglers Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 010407
2,720 15,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Bottenmete/Silkespuppor Grängshammarån, Borlänge 010724
2,700 13,50 Tommy Hagberg Team SSG Bottenmete/Bröd Flian, Skara 010503
2,700 13,50 Mats Lidgren Umeåspecimen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 010826
2,675 12,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 010906
2,660 10,50 Mathias Nemback Hälls Anglers Flötmete/Mask+Maggot Ryssbyån, Kalmar 010404
2,660 10,50 Stephan Nielsen Tusenbröderna Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 010724
2,625 7,50 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Flötmete/Mask Strömsån, Ö-Vik 010511
2,625 7,50 Krister Wallmark SG Norrsken Flötmete/Maggot Rosån, Piteå 010513
2,625 7,50 John Zafaradl Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Flian, Skara 010525
2,625 7,50 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Klarälven, Karlstad 010528
2,600 3,50 Dan Johansson Hälls Anglers Flötmete/Mask Sävarån, Umeå 010504
2,600 3,50 Krister Wallmark SG Norrsken Flötmete/Maggot Alterälven, Piteå 010510
2,600 3,50 Martin Liden Team SSG Bottenmete/Bröd Flian, Skara 010503
2,600 3,50 Camilla Strömberg SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 010809
2,580 1,00 John Zafaradl Hardcore Haulers Bottenmete/Majs Flian, Skara 010420

KARP

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
19,100 30,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Storedamm, Perstorp 010823
17,100 29,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Storedamm, Perstorp 010614
16,100 28,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Mölledammen, Perstorp 010918
15,425 27,00 Henrik Berntsson Team SSG Bottenmete/Boilie Henrikstorpsjön, Perstorp 010724
13,880 26,00 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 010818
13,800 24,50 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Storedamm, Perstorp 010614
13,800 24,50 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Mölledammen, Perstorp 010919
13,500 23,00 Henrik Berntsson Team SSG Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010627
13,100 22,00 Gert Samuelsson Team SSG Bottenmete/Boilie N.Sämsjön, Herrljunga 010805
13,080 21,00 Johan Lundgren SG Hugget Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010925
12,400 20,00 Joakim Thuresson SG Poseidon Bottenmete/Boilie Färgsjön, Hultsfred 010616
12,300 19,00 Mikael Svensson Team SSG Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010804
12,200 18,00 Oskar Bodingh UFF Bottenmete/Boilie Rögsjön, Sollentuna 010712
12,180 17,00 Johan Lundgren SG Hugget Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 011009
11,925 16,00 Henrik Berntsson Team SSG Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010620
11,800 15,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Boilie Mölledammen, Perstorp 010919
11,000 14,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Frilina/Bröd Stora Delsjön, Göteborg 010515
10,960 13,00 Mathias Johansson Tusenbröderna Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 010623
10,900 12,00 Johan Lundgren SG Hugget Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 011106
10,800 11,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 010908
10,700 9,50 Jonas Janzzon SG Hugget Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010503
10,700 9,50 Love von Friedrichs Hardcore Haulers Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 010923
10,400 8,00 Patrik Sköldblom SG Norrsken Bottenmete/Boilie Färgsjön, Hultsfred 010614
10,100 7,00 Joakim Thuresson SG Poseidon Bottenmete/Boilie Färgsjön, Hultsfred 010514
10,000 6,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Boilie Henrikstorpsjön, Perstorp 011014
9,850 5,00 Kim Kullberg FK Sutarna Bottenmete/Majs Henrikstorpsjön, Perstorp 010617
9,800 4,00 Pontus Wallin Hardcore Haulers Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 010916
9,700 2,50 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 010704
9,700 2,50 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Boilie Mölledammen, Perstorp 010918
9,600 1,00 Mats Johansson SK Glimma Flötmete/Majs Bysjön, Lund 010615

LAKE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,080 30,00 Love von Friedrichs Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011114
4,400 29,00 Love von Friedrichs Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011114
4,325 28,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011119
4,300 27,00 Stefan Ericsson SK Strikers Bottenmete/Fiskbit Klarälven, Forshaga 011109
4,275 26,00 Stefan Ericsson SK Strikers Bottenmete/Strömming Klarälven, Forshaga 011117
4,260 25,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011105
4,100 24,00 Lars Nylander Hardcore Haulers Ismete/Mört Långsjön, Hudiksvall 010108
4,075 22,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Pimpel/Strömming Haninge skgd, Haninge 010209
4,075 22,50 Stefan Burnert Absolut Specimen Bottenmete/Strömming Muskö, Haninge 010214
4,060 21,00 John Zafaradl Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011113
4,050 20,00 Christer Lindström Hardcore Haulers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011113
4,020 19,00 David Sjölin Tusenbröderna Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011113
4,000 18,00 Jan Andersson Tusenbröderna Pimpel/Sill Nynäshamn, Nynäshamn 010118
3,980 17,00 Juha Karjalainen UFF Bottenmete/Strömming Östhammar skgd, Östhammar 011214
3,950 16,00 Jan Andersson Tusenbröderna Bottenmete/Nors Klarälven, Karlstad 011128
3,925 15,00 Christian Lundberg Umeåspecimen Pimpel/Jigg+Strömming Umeälven, Umeå 010210
3,872 14,00 Östen Öhlund FK Minkarna Pimpel/Strömming Piteälv, Piteå 010124
3,860 13,00 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Strömming Klarälven, Forshaga 011114
3,840 12,00 Raimo Kytömäki UFF Bottenmete/Strömming Östhammar skgd, Östhammar 010214
3,810 11,00 Lars Johansson Umeåspecimen Pimpel/Räka Umeälven, Umeå 010101
3,800 10,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011208
3,775 8,50 Andreas Johnson Umeåspecimen Pimpel/Lysjigg+Strömming Umeälven, Umeå 010129
3,775 8,50 Daniel Hwasser SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011115
3,774 7,00 Juha Karjalainen UFF Bottenmete/Strömming Östhammar skgd, Östhammar 010112
3,750 6,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 011119
3,690 5,00 Lars Boström UFF Bottenmete/Strömming Östhammar skgd, Östhammar 010215
3,670 4,00 Sonny Pettersson TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 010207
3,650 3,00 Kent Einarsson Absolut Specimen Pimpel/Strömming Muskö, Haninge 010205
3,625 2,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Pimpel/Strömming Haninge skgd, Haninge 010217
3,575 1,00 Andreas Johnson Umeåspecimen Pimpel/Lysjigg+Strömming Indalsälven, Östersund 010224

LAX

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
16,900 30,00 Georg Papp SG Swingers Spinn/Tubfluga Ångermanälven, Sollefteå 010711
16,200 29,00 Niklas Holmqvist FF Hornålen Djuptrolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010307
15,200 28,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlskrona 010515
14,000 27,00 Joakim Persson SK Glimma Djuptrolling/Flutterspoon Hanöbukten, Karlshamn 010513
13,750 26,00 Mats Hedberg SG Swingers Spinn/Spinnfluga Ångermanälven, Sollefteå 010710
13,200 25,00 Ragnar Wihlstrand Team SSG Trolling/Wobbler Karlskrona skgd, Karlskrona 010511
13,000 24,00 Mikael Paulsson SG Pesca Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010823
12,300 23,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010603
12,100 22,00 Mikael Paulsson SG Pesca Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010603
11,850 21,00 Benny Gustavsson SK Glimma Djuptrolling/Flutterspoon Hanöbukten, Karlshamn 010522
11,500 20,00 Jens Hamrin SG Swingers Spinn/Spinnfluga Ångermanälven, Sollefteå 010710
11,400 19,00 Patrik Stenroth FF Hornålen Djuptrolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010424
11,350 18,00 Pelle Wallin Team Cisco Trolling/Flutterspoon Nynäshamn, Nynäshamn 010526
11,100 17,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010603
11,000 14,50 Börje Sturesson SK Glimma Djuptrolling/Skeddrag Simrishamn, Simrishamn 010501
11,000 14,50 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010430
11,000 14,50 Patrik Stenroth FF Hornålen Djuptrolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010529
11,000 14,50 Jörgen Segerstein SG Pesca Trolling/Apex Simrishamn, Simrishamn 010818
10,880 12,00 Stefan Trumstedt Team Cisco Trolling/Flutterspoon Nynäshamn, Nynäshamn 010527
10,660 11,00 Stefan Trumstedt Team Cisco Trolling/Wobbler Pukaviken, Karlshamn 010510
10,500 9,50 Magnus Jonsson Tusenbröderna Trolling/Pirat Simrishamn, Simrishamn 010429
10,500 9,50 Ulf Larsson FK Minkarna Flugfiske/Fluga Byskeälven, Skellefteå 010828
10,400 8,00 David Sjölin Tusenbröderna Trolling/Hemmagjort Vänern, Eskilsäter 010426
10,300 7,00 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Flutterspoon Nynäshamn, Nynäshamn 010528
10,260 6,00 Johan Eriksson TRE MMM Djuptrolling/Wobbler Östersjön, Ljusne 010613
10,200 5,00 Benny Åström Umeåspecimen Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 010717
10,080 4,00 Mikael Andersson TRE MMM Djuptrolling/Flutterspoon Östersjön, Ljusne 010613
10,050 3,00 Lars Olsson Tusenbröderna Trolling/Flutterspoon Simrishamn, Simrishamn 010428
10,000 1,50 Mats Hedberg SG Swingers Spinn/Spinnfluga Ångermanälven, Sollefteå 010712
10,000 1,50 Niklas Holmqvist FF Hornålen Djuptrolling/Apex Simrishamn, Simrishamn 011129

MÖRT

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,240 30,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Hautajärvi, Pajala 010726
1,200 29,00 Robert Johansson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Hautajärvi, Pajala 010726
1,190 28,00 Robert Johansson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Hautajärvi, Pajala 010726
1,165 27,00 Krister Wallmark SG Norrsken Bottenmete/Majs Hautajärvi, Pajala 010803
1,100 25,50 Robert Johansson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Hautajärvi, Pajala 010727
1,100 25,50 Robert Johansson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Hautajärvi, Pajala 010727
1,030 24,00 Krister Wallmark SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 010711
1,020 23,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 010806
0,980 22,00 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 010915
0,960 21,00 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Maggot+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010803
0,956 20,00 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010409
0,930 19,00 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 010915
0,925 18,00 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 010711
0,908 17,00 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010719
0,900 16,00 Jens Hamrin SG Swingers Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010731
0,890 15,00 Jens Hamrin SG Swingers Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010731
0,880 14,00 David Sjölin Tusenbröderna Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010615
0,875 13,00 Jens Hamrin SG Swingers Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010731
0,870 12,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 010810
0,860 10,50 Jens Hamrin SG Swingers Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010731
0,860 10,50 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Östersjön, Skurup 010810
0,850 9,00 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Maggot+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010803
0,845 8,00 Mats Tibbling UFF Flötmete/Majs Fyrisån, Uppsala 010527
0,840 7,00 Jens Hamrin SG Swingers Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010801
0,830 6,00 Dan Pettersson Team SSG Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010715
0,825 4,50 Dan Pettersson Team SSG Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010716
0,825 4,50 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010719
0,820 2,50 Dan Pettersson Team SSG Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010715
0,820 2,50 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Maggot+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010803
0,815 0,50 Dan Pettersson Team SSG Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010716
0,815 0,50 Christian Lundberg Umeåspecimen Bottenmete/Maggot+Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 010803

RUDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,425 30,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Stockholm skgd, Stockholm 010529
2,375 29,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Stockholm skgd, Stockholm 010523
2,290 28,00 Joakim Malmgren Hardcore Haulers Flötmete/Majs+Maggot Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010515
2,260 27,00 Joe Lindgvist Tusenbröderna Flötmete/Majs Tingstäde träsk, Gotland 010712
2,150 26,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Stockholm skgd, Stockholm 010523
2,125 24,50 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Stockholm skgd, Stockholm 010525
2,125 24,50 Jan Andersson Tusenbröderna Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010614
2,100 23,00 Janne Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Stockholm skgd, Nynäshamn 010523
2,066 22,00 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010511
1,994 21,00 Juha Karjalainen UFF Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010604
1,986 20,00 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010511
1,950 19,00 Jens Olsson Tusenbröderna Flötmete/Majs Väringen, Örebro 010604
1,900 18,00 Robert Carlberg SK Strikers Flötmete/Majs Igeltjärn, Forshaga 010712
1,875 17,00 Peter Larsson SK Strikers Flötmete/Majs Igeltjärn, Forshaga 010711
1,870 16,00 Christer Lindström Hardcore Haulers Flötmete/Majs Igeltjärn, Forshaga 010822
1,860 15,00 Jörgen Törnkvist UFF Flötmete/Mask+Maggot Trösken, Skutskär 010822
1,830 14,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010606
1,820 13,00 Jörgen Törnkvist UFF Flötmete/Mask+Majs Trösken, Skutskär 010819
1,800 12,00 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Flötmete/Majs Vänern, Grums 010819
1,750 11,00 Morgan Lewin Tusenbröderna Flötmete/Majs Väringen, Örebro 010620
1,740 10,00 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010511
1,710 9,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Majs+Maggot Bysjön, Lund 010709
1,700 8,00 Robert Carlberg SK Strikers Flötmete/Majs Igeltjärn, Forshaga 010713
1,680 6,50 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Majs+Maggot Bysjön, Lund 010709
1,680 6,50 Göran Svensson Hardcore Haulers Flötmete/Majs+Maggot Igeltjärn, Forshaga 010825
1,670 5,00 Christer Lindström Hardcore Haulers Flötmete/Majs+Maggot Igeltjärn, Forshaga 010823
1,667 4,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Flötmete/Mask+Majs Rocksjön, Jönköping 010708
1,660 2,50 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Majs Bysjön, Lund 010717
1,660 2,50 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Maggot+Caster Bysjön, Lund 010812
1,640 1,00 Mårten Johansson SG Pesca Flötmete/Majs Bysjön, Lund 010704

RÖDING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,985 30,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Vättern, Ödeshög 010716
5,800 29,00 Jonas Wihlstrand Team SSG Trolling/Tomic Vättern, Hjo 010914
5,025 28,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 010624
4,950 27,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 010901
4,775 26,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Vättern, Ödeshög 010725
4,575 25,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Vättern, Ödeshög 010726
4,225 24,00 Eive Fahlin Tusenbröderna Djuptrolling/Skeddrag Vättern, Ödeshög 010707
4,025 23,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Apex Vättern, Ödeshög 010802
3,400 22,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 010831
2,250 21,00 Janne Forsberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Dikasjön, Vilhelmina 010525
2,050 20,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Apex Vättern, Motala 011124
1,975 19,00 Jörgen Larsson SG Pesca Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 010831
1,950 18,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Apex Vättern, Motala 011124
1,900 17,00 Georg Blazejewski SK Strikers Flugfiske/Fluga Sportfiske Lagunen, Halmstad 010417
1,840 16,00 Filip Rubin SG Pesca Trolling/Apex Vättern, Ödeshög 010802
1,800 15,00 Daniel Holmberg Hardcore Haulers Flötmete/Fluga Sör-Kierats, Jokkmokk 010609
1,785 14,00 Krister Wallmark SG Norrsken Trolling/Löja Sandträsk, Boden 010523
1,750 13,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Apex Vättern, Motala 011124
1,700 12,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Apex Vättern, Motala 010902
1,650 11,00 Göran Persson TRE MMM Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 011118
1,410 10,00 Anders Berg Umeåspecimen Trolling/Flutterspoon Storuman, Storuman 010715
1,400 9,00 Dan Blomkvist FK Minkarna Trolling/Långedrag Naakajärvi, Pajala 010621
1,380 8,00 Göran Nilsson SK Glimma Djuptrolling/Apex Vättern, Jönköping 010811
1,350 7,00 Christian Lundberg Umeåspecimen Flugfiske/Fluga Ransarån, Vilhelmina 010603
1,340 6,00 Göran Nilsson SK Glimma Djuptrolling/Apex Vättern, Jönköping 010811
1,250 5,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 011118
1,240 4,00 Johan Eriksson TRE MMM Djuptrolling/Apex Vättern, Karlsborg 010719
1,237 3,00 Anders Berg Umeåspecimen Djuptrolling/Skeddrag Storuman, Storuman 010809
1,200 2,00 Carl-Johan Hilding SK Strikers Flötmete/Mask Nageltjärn, Tännäs 010621
1,190 1,00 Robert Pederson SG Norrsken Djuptrolling/Skeddrag Gunnarsdjupträsket, Råneå 010818

SARV

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,635 30,00 Stefan Persson SG Pesca Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 010816
1,520 29,00 Thomas Folkesson UFF Flötmete/Majs Gävle skgd, Gävle 010505
1,400 28,00 David Sjölin Tusenbröderna Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010621
1,380 27,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Gävle skgd, Gävle 010505
1,350 25,50 Lars Johansson Umeåspecimen Bottenmete/Majs+Maggot Svartån, Linköping 010729
1,350 25,50 David Sjölin Tusenbröderna Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 011020
1,330 24,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Gävle skgd, Gävle 010505
1,310 22,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Bröd Gävle skgd, Gävle 010505
1,310 22,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010524
1,304 21,00 Tony Söderblom UFF Flötmete/Majs Gävle skgd, Gävle 010504
1,300 19,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Bröd+Majs Svartån, Linköping 010505
1,300 19,00 Stefan Persson SG Pesca Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 010710
1,300 19,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Frilina/Bröd Heligeån, Växjö 010720
1,280 17,00 Joakim Malmgren Hardcore Haulers Flötmete/Majs Svartån, Linköping 010518
1,275 15,50 Stephan Nielsen Tusenbröderna Flötmete/Majs Motala ström, Motala 010625
1,275 15,50 Mikael Sebesta FF Hornålen Frilina/Bröd Heligeån, Växjö 010720
1,266 14,00 Nicklas Fjärdsjö Absolut Specimen Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010511
1,240 13,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010524
1,225 12,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010619
1,210 11,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Bröd+Majs Svartån, Linköping 010426
1,205 10,00 Joakim Thuresson SG Poseidon Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 010503
1,200 9,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs Nynäshamn skgd, Nynäshamn 010620
1,185 8,00 Stefan Johansson Team SSG Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 010413
1,182 7,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010426
1,150 5,50 Mikael Sebesta FF Hornålen Frilina/Bröd Heligeån, Växjö 010720
1,150 5,50 Stefan Persson SG Pesca Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 010807
1,140 4,00 Stefan Persson SG Pesca Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 010814
1,135 3,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Flötmete/Bröd Emån, Vetlanda 010815
1,090 2,00 Lars Johansson Umeåspecimen Bottenmete/Mask+Majs Svartån, Linköping 010416
1,084 1,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 010429

SIK

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,475 30,00 Tomas Andersson SG Hugget Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 010428
3,090 29,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011212
3,050 28,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011212
2,775 27,00 Tomas Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 010429
2,750 26,00 Tomas Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 010429
2,670 25,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011203
2,660 24,00 Henrik Olsson Hälls Anglers Bottenmete/Mask Kalmarsund, Karlstad 010408
2,625 22,50 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010501
2,625 22,50 Sven Haglund Hälls Anglers Flötmete/Mask+Maggot Skräbeån, Bromölla 011208
2,550 21,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011201
2,470 20,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011203
2,430 19,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011206
2,405 18,00 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mask Bjursund, Västervik 010414
2,390 17,00 Patrik Sköldblom SG Norrsken Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010415
2,375 15,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011206
2,375 15,50 Daniel Hård SG Hugget Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011205
2,350 13,50 Patrik Sköldblom SG Norrsken Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010406
2,350 13,50 Martin Bengtsson Absolut Specimen Bottenmete/Mask Mönsterås skg, Mönsterås 010410
2,250 12,00 Patrik Sköldblom SG Norrsken Bottenmete/Mask Saltvik, Oskarshamn 010410
2,210 11,00 Patrik Sköldblom SG Norrsken Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010409
2,200 10,00 Conny Svingdahl SG Norrsken Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010401
2,150 9,00 Martin Liden Team SSG Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 011217
2,125 8,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011214
2,100 7,00 Per Mattsson Hardcore Haulers Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011203
2,075 6,00 Magnus Jonsson Tusenbröderna Bottenmete/Mask Kalmarsund, Kalmar 010406
2,050 5,00 Mikael Rylander Team SSG Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 010418
2,025 4,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Tångräka Skräbeån, Bromölla 011201
2,000 3,00 Mikael Rylander Team SSG Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 010507
1,970 2,00 Håkan B Andersson SG Pesca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 011203
1,950 1,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Mask+Maggot Skräbeån, Bromölla 011205

SUTARE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
4,870 30,00 Andre Schönström SG Poseidon Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010616
4,420 29,00 Andre Schönström SG Poseidon Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010523
4,375 28,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010615
4,070 27,00 Johnny Linderoth SK Glimma Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010705
4,060 26,00 Anders Karlzén Team SSG Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010522
4,050 25,00 Pelle Joelsson Team SSG Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Halmstad 010524
4,020 24,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010621
4,000 23,00 Pelle Joelsson Team SSG Bottenmete/Majs Antorpasjö, Halmstad 010526
3,790 22,00 Andre Schönström SG Poseidon Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010527
3,725 21,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010903
3,690 20,00 Andre Schönström SG Poseidon Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010525
3,625 18,50 Camilla Strömberg SK Fiskgjusen Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010620
3,625 18,50 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010906
3,620 17,00 Andre Schönström SG Poseidon Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010524
3,600 16,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010616
3,540 15,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010614
3,525 14,00 Roger Opperud SK Glimma Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010524
3,475 13,00 David Lannetoft SK Glimma Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010525
3,325 12,00 Mikael Rylander Team SSG Bottenmete/Boilie Kölbydammen, Kalmar 010508
3,250 10,50 Roine Oredsson SK Glimma Flötmete/Majs Björnsjön, Olofström 010621
3,250 10,50 Martin Liden Team SSG Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 010624
3,220 9,00 Lennart Brännström SG Pesca Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 010826
3,205 8,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Boilie Rogbergasjön, Jönköping 010618
3,200 7,00 Roger Wik UFF Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010603
3,125 5,50 Henrik Ragnarsson UFF Bottenmete/Räka Östhammar skgd, Östhammar 010606
3,125 5,50 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Räka Östhammar skgd, Östhammar 010605
3,050 3,50 Oskar Bodingh UFF Flötmete/Räka+Majs Östhammar skgd, Östhammar 010607
3,050 3,50 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Mask Bysjön, Lund 010725
3,011 2,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Boilie Rogbergasjön, Jönköping 010619
3,000 1,00 Roger Wik UFF Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 010604

VIMMA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,230 30,00 David Lannetoft SK Glimma Bottenmete/Maggot Mörrumsån, Karlshamn 010501
1,220 29,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010511
1,190 28,00 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Maggot Mörrumsån, Karlshamn 010510
1,170 27,00 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010512
1,100 24,50 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010425
1,100 24,50 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 010513
1,100 24,50 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Mask Testeboån, Gävle 010514
1,100 24,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010512
1,090 22,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Bottenmete/Räka Mörrumsån, Karlshamn 010509
1,080 19,50 David Lannetoft SK Glimma Bottenmete/Maggot Mörrumsån, Karlshamn 010501
1,080 19,50 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010508
1,080 19,50 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010509
1,080 19,50 Dejan Milosevic Tusenbröderna Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010512
1,060 16,00 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Maggot Mörrumsån, Karlshamn 010503
1,060 16,00 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Räka Tämnarån, Tierp 010508
1,060 16,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna Bottenmete/Räka Mörrumsån, Karlshamn 010509
1,050 14,00 Jimmy Lindahl SK Glimma Bottenmete/Maggot Mörrumsån, Karlshamn 010509
1,040 13,00 Mikael Pilebro SG Swingers Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010512
1,030 12,00 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010505
1,020 11,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010508
0,995 10,00 Finn Rostgaard SG Pesca Bottenmete/Räka Mörrumsån, Karlshamn 010507
0,990 9,00 Lennart Brännström SG Pesca Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 010509
0,980 7,50 Stellan Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010511
0,980 7,50 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Mask Testeboån, Gävle 010514
0,975 6,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010426
0,950 3,50 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010509
0,950 3,50 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 010512
0,950 3,50 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 010516
0,950 3,50 Ulf Sundelin SG Swingers Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 010513
0,940 0,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Räka Tämnarån, Tierp 010508
0,940 0,50 Thomas Folkesson UFF Bottenmete/Räka Tämnarån, Tierp 010508

ÅL

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,625 30,00 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Daggmask Nären, Åtvidaberg 010518
2,490 29,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Löja Frändeforsån, Frändefors 010621
2,350 28,00 Joakim Thuresson SG Poseidon Bottenmete/Daggmask Emån, Vetlanda 010622
2,325 27,00 Jörgen Roos SK Fiskgjusen Bottenmete/Mört Kalvån, Gävle 010522
2,220 26,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Daggmask Dagtorpssjön, Höör 010806
2,210 25,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Mört Damm vid Bötjärn, Tjörn 010807
2,125 24,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Mört Damm vid Bötjärn, Tjörn 010901
1,970 23,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mört Storedamm, Perstorp 011009
1,950 22,00 Andreas Johnson Umeåspecimen Bottenmete/Inälvor Ångermanälven, Kramfors 010728
1,925 21,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Daggmask Ringsjön, Eslöv 010710
1,900 20,00 Sven Larsson SG Hugget Bottenmete/Daggmask Viggen, Kinda 010509
1,880 19,00 Peter Rehnborg FK Sutarna Bottenmete/Mört Henrikstorpsjön, Perstorp 010603
1,850 18,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mört Storedamm, Perstorp 011010
1,811 17,00 Andreas Sjöö UFF Bottenmete/Räka Furusund skgd, Norrtälje 010623
1,810 16,00 Jonas Ehn SG ASFF Bottenmete/Mörtstjärt Mjörn, Lerum 010805
1,800 15,00 Kim Kullberg FK Sutarna Bottenmete/Mört Henrikstorpsjön, Perstorp 010708
1,780 14,00 Johan Tiljander Hardcore Haulers Bottenmete/Daggmask Ringsjön, Höör 010609
1,760 12,50 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Mört Trösken, Gävle 010609
1,760 12,50 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Mört Storedamm, Perstorp 011009
1,750 11,00 Christian Carlsson SG ASFF Bottenmete/Mask Anten, Alingsås 010624
1,735 10,00 Daniel Möller SK Glimma Bottenmete/Mört Damm vid Bötjärn, Tjörn 010901
1,710 9,00 Sven Larsson SG Hugget Bottenmete/Daggmask Viggen, Kinda 010512
1,700 8,00 Mats Kalenius Absolut Specimen Bottenmete/Löja Fågelforsdammen, Vaggeryd 010908
1,690 7,00 Mårten Johansson SG Pesca Bottenmete/Mask Bysjön, Lund 010701
1,670 6,00 Jörgen Larsson SG Pesca Bottenmete/Boilie Storedamm, Perstorp 011009
1,620 5,00 Johan Lundgren SG Hugget Bottenmete/Mört Trötemyren, Lysekil 010726
1,600 4,00 Sven Larsson SG Hugget Bottenmete/Daggmask Viggen, Kinda 010509
1,570 3,00 Stefan Widh UFF Bottenmete/Mört Mälaren, Uppsala 010723
1,475 2,00 Jonas Ehn SG ASFF Bottenmete/Daggmask Mjörn, Lerum 010812
1,440 1,00 Robert Pederson SG Norrsken Bottenmete/Mask Luleälven, Luleå 010825

ÖRING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
9,050 30,00 Niclas Persson Team SSG Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 010602
8,900 29,00 Stefan Källström Tusenbröderna Trolling/Wobbler Vänern, Kristinehamn 010407
8,740 28,00 Jonas Wihlstrand Team SSG Trolling/Wobbler Vänern, Lidköping 010430
8,550 27,00 Joakim Persson SK Glimma Djuptrolling/Skeddrag Simrishamn, Simrishamn 010908
8,050 26,00 Fredrik Freden SK Strikers Trolling/Wobbler Vänern, Hammarö 010603
7,820 25,00 Patrik Dahlström Tusenbröderna Trolling/Tomic Vänern, Karlstad 010915
7,600 24,00 Thomas Folkesson UFF Trolling/Wobbler Vänern, Kristinehamn 010429
7,550 23,00 Jan Andersson Tusenbröderna Trolling/Tomic Vänern, Mariestad 011129
7,500 21,50 Clas Gustafson Tusenbröderna Trolling/Wobbler Vänern, Otterbäcken 010414
7,500 21,50 Per Morelius TRE MMM Trolling/Tomic Vänern, Kristinehamn 011206
7,300 20,00 Kaj Hulthe'n SG Karpkraft Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 010420
7,200 19,00 Per Wegelius Tusenbröderna Djuptrolling/Tomic Vänern, Djurö 011209
7,100 18,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 010717
7,000 17,00 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Spinn/Fluga Norsälven, Vålberg 011025
6,950 16,00 Niclas Persson Team SSG Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 010604
6,700 15,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Spinn/Tubfluga Norsälven, Vålberg 011022
6,625 14,00 Jan Öhlund FK Minkarna Trolling/Wobbler Piteälv, Piteå 010602
6,600 13,00 Anders Olsson Hardcore Haulers Djuptrolling/Raptor Vänern, Mariestad 010421
6,350 12,00 Jan Svensson SK Glimma Djuptrolling/Skeddrag Karlshamn, Karlshamn 010824
6,300 9,50 Petter Eriksson SG Karpkraft Spinn/Wobbler Skeppsholmen, Stockholm 010209
6,300 9,50 Johan Tiljander Hardcore Haulers Spinn/Tubfluga Norsälven, Vålberg 010324
6,300 9,50 Krister Wallmark SG Norrsken Djuptrolling/Löja Hovlössjön, Luleå 010617
6,300 9,50 Pertti Koivumäki SG ASFF Djuptrolling/Bläckfisk Vänern, Lidköping 011125
6,250 7,00 Conny Svingdahl SG Norrsken Trolling/Apex Hovlössjön, Luleå 010812
6,160 6,00 Stefan Carnegård Absolut Specimen Bottenmete/Naturligt Agn Stockholms ström, Stockholm 010605
6,100 5,00 Johan Eriksson TRE MMM Trolling/Mört Norra Barken, Smedjebacken 010510
6,000 4,00 Kim Kullberg FK Sutarna Spinn/Spinnare Löddeå, Kävlinge 011025
5,950 3,00 Lauri Aarnipuro Umeåspecimen Trolling/Fluga Umeälven, Umeå 010517
5,900 2,00 Kalle Sundblad UFF Spinn/Lysstav Dalälven, Älvkarleby 011010
5,800 0,50 Patrik Jaurnell SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Vänern, Kristinehamn 010318
5,800 0,50 Ola Persson Team SSG Trolling/Flutterspoon Hanö , Karlshamn 010524