SLUTRESULTAT 2005


Klubb

Poäng

FK Rutilus 775.00
FF Hornålen 726.50
SG Karpkraft 662.50
SK Hookers 661.00
Team Cisco 660.00
SK Fiskpinnen 559.00
C4-Specimen 515.50
Tusenbröderna 1 463.00
Tinca 398.50
Hot Spot 318.50
SK Fiskgjusen 290.50
Testebo River Specimen 1 273.50
SH Engelholm 262.50
SG Zander 249.00
TRE MMM 239.00
UFF 236.00
Retardoz 214.00
SG Hugget 213.00
Sillöga 173.50
Hälls Anglers 172.00
SG ASFF 1 158.00
Gävle Fiskeredskap SC 145.50
SG Ruba 132.50
Tusenbröderna 2 129.00
Testebo River Specimen 2 82.50
SG ASFF Prospects 81.50
FK Minkarna 27.50

ARTVINNARE


Art

Poäng

Klubb
ABBORRE 76.00 SK Fiskpinnen
BRAXEN 84.00 C4-Specimen
FÄRNA 75.50 Team Cisco
GÄDDA 87.00 FK Rutilus
GÖS 79.00 SG Zander
HARR 76.50 SG Ruba
ID 77.50 Hot Spot
KARP 87.00 FK Rutilus
LAKE 71.50 Tinca
LAX 75.00 Testebo River Specimen 1 
Gävle Fiskeredskap SC
MÖRT 71.50 Tinca
RUDA 77.50 Tusenbröderna 1
RÖDING 80.00 SG Karpkraft
SARV 71.00 SG Karpkraft
SIK 75.00 SK Hookers
SUTARE 76.00 FK Rutilus
VIMMA 78.50 FF Hornålen
ÅL 82.00 FK Rutilus
ÖRING 80.00 Tinca

 

Största fisk

Namn: Bo Johansson
Klubb: SK Fiskpinnen
Datum: 2005-09-08
Art: Mört
Vikt: 1610 gram
Metod: Flötmete
Bete: Majs+Maggot
Plats: Björkadammen/Sjöbo

 

INVIDUELLA POÄNGSTÄLLNINGEN

 

POÄNG SPECIMENHUNTER KLUBB
1 284 Johan Tiljander FK Rutilus
2 207,5 Jerker Löf Tusenbröderna 1
3 204 Jörgen Forsén FF Hornålen
4 189,5 Nicklas Kolbeck FF Hornålen
5 188,5 Leif Krause SK Fiskpinnen
6 151 Mattias Berglund C4-Specimen
7 134 Bosse Teuchler Team Cisco
8 132 Thomas Fischer Team Cisco
9 128 Daniel Stolt SG Karpkraft
10 126 Joakim Eriksson SK Hookers
11 120,50 Robert Pederson Tinca
12 119,5 Max Roth C4-Specimen
13 115 Petter Tibblin SH Engelholm
14 112,5 Fredrik Fredén SG Karpkraft
15 109 Patrik Skoog SK Hookers

 

SPECIMENLISTOR

ABBORRE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,120 30,00 Stefan Engdahl SH Engelholm Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050323
2,025 29,00 Stefan Burnert Team Cisco Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050319
2,000 28,00 Christian Bengtsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 051022
1,980 27,00 Rikard Bergström FK Rutilus Bottenmete/Mört Kalmarsund, Kalmar 050926
1,960 26,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Löja Snärjebäcken, Kalmar 050422
1,940 25,00 Bo Johansson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 050415
1,930 24,00 Stefan Engdahl SH Engelholm Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050322
1,925 23,00 Bo Johansson SK Fiskpinnen Bottenmete/Björkna Kalmarsund, Kalmar 050921
1,828 22,00 Patrik Eriksson Tinca Pimpel/Vertikalpirk Viken, Karlsborg 050327
1,820 20,50 Mikael Gräntz SH Engelholm Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050322
1,820 20,50 Johan Tiljander FK Rutilus Flötmete/Tångräka Lödde Å, Kävlinge 050419
1,800 19,00 Per Koch-Schmidt Hälls Anglers Bottenmete/Löja Snärjebäcken, Kalmar 050422
1,790 18,00 Erik Wennberg SG Zander Flötmete/Mört Skärungen, Nässjö 051008
1,760 17,00 Bo Johnsson FK Rutilus Bottenmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 050324
1,725 16,00 Sebastian Martinsson SG Hugget Bottenmete/Löja Mönsterås skgd, Kalmar 050923
1,710 14,50 Jörgen Andersson SG ASFF Prospects Ismete/Mört Kåsjön, Partille 050322
1,710 14,50 Dan Ersbjörs TRE MMM Flötmete/Mört Långsjön, Borlänge 050531
1,707 13,00 Johan Karlsson SG Zander Bottenmete/Mört Axamosjön, Jönköping 050505
1,690 12,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask Svartån, Linköping 050407
1,680 11,00 Rikard Linderoth SK Hookers Flötmete/Tångräka Lödde Å, Kävlinge 051123
1,675 10,00 Johan Saletti SG Karpkraft Spinn/Löja Flaten, Stockholm 050531
1,660 9,00 Mathias Ris SG ASFF Prospects Bottenmete/Mört Kungsbackaån, Kungsbacka 050409
1,625 8,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Tångräka Kungsbackaån, Kungsbacka 051008
1,620 7,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Mört Kungsbackaån, Kungsbacka 050405
1,610 6,00 Stefan Burnert Team Cisco Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050318
1,600 4,00 Max Roth C4-Specimen Bottenmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050401
1,600 4,00 Max Roth C4-Specimen Bottenmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050331
1,600 4,00 Henrik Andersson C4-Specimen Bottenmete/Id Lödde Å, Kävlinge 050330
1,580 2,00 Thomas Fischer Team Cisco Spinn/Jigg Lödde Å, Kävlinge 050318
1,570 1,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Tångräka Kungsbackaån, Kungsbacka 051008

BRAXEN

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
6,285 30,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050527
6,010 29,00 Sven Haglund Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 050528
5,860 28,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050819
5,820 27,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 051001
5,720 26,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050817
5,620 24,50 Frank Hunold SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050525
5,620 24,50 Dan Dellerfjord SG Karpkraft Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050914
5,410 23,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050528
5,390 22,00 Mathias Nemback Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 050528
5,320 21,00 Rikard Bergström FK Rutilus Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050529
5,260 20,00 Dan Dellerfjord SG Karpkraft Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 050813
5,250 19,00 Jim Carlsson Hälls Anglers Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 050919
5,240 18,00 Tomas Andersson SG Hugget Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 050530
5,180 17,00 Dan Dellerfjord SG Karpkraft Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050920
5,150 16,00 Niklas Holmqvist FF Hornålen Bottenmete/Maggot Rögle dammar, Lund 050525
5,080 15,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 051028
5,060 13,50 Kenneth Holm SG ASFF Prospects Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 050430
5,060 13,50 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rögle dammar, Lund 050526
5,040 12,00 Rikard Linderoth SK Hookers Bottenmete/Boilie+Majs Hossmoån, Kalmar 051012
5,020 11,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask+Maggot Rögle dammar, Lund 050602
5,000 10,00 Pelle Leijon Hot Spot Bottenmete/Mask+Majs Rögle dammar, Lund 050514
4,975 9,00 Mats Hansen FK Rutilus Bottenmete/Maggot Rögle dammar, Lund 050517
4,900 8,00 Mathias Ris SG ASFF Prospects Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 050430
4,880 7,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Majs+Maggot Kupagölen, Kalmar 050828
4,690 6,00 Dan Olofsson SG ASFF 1 Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 050502
4,680 5,00 Henrik Lindh SK Hookers Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 050902
4,675 3,50 Petter Tibblin SH Engelholm Bottenmete/Mask Rögle dammar, Lund 050524
4,675 3,50 Tord Sahlin Team Cisco Bottenmete/Majs+Maggot Hossmoån, Kalmar 051013
4,660 2,00 Örjan Sjöholm FF Hornålen Bottenmete/Maggot Rögle dammar, Lund 050518
4,650 1,00 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mask+Maggot Mjörn, Alingsås 050430

FÄRNA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,568 30,00 Stefan Burnert Team Cisco Bottenmete/Bröd Emån, Vetlanda 050505
3,420 29,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Kräftstjärt Emån, Vetlanda 050514
3,150 28,00 Dick Fridell Retardoz Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050517
3,025 25,50 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 050511
3,025 25,50 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Räka Heligeå, Växsjö 050514
3,025 25,50 Theodor Samuelsson FF Hornålen Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050515
3,025 25,50 Bosse Teuchler Team Cisco Frilina/Bröd Svartån, Mjölby 050520
3,000 23,00 Theodor Samuelsson FF Hornålen Bottenmete/Räka Heligeå, Växsjö 050519
2,925 22,00 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 050510
2,900 20,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 050416
2,900 20,00 Jan Andersson Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 050514
2,900 20,00 Bosse Teuchler Team Cisco Bottenmete/Kräfta Svartån, Mjölby 050521
2,850 18,00 Rikard Linderoth SK Hookers Frilina/Bröd Svartån, Linköping 050507
2,820 17,00 Joakim Thuresson Hälls Anglers Bottenmete/Räka Emån, Vetlanda 051112
2,750 16,00 Daniel Andersson SG ASFF 1 Bottenmete/Boilie Flian , Lidköping 050418
2,725 15,00 Peter Johnsson C4-Specimen Frilina/Bröd Almaån, Östra Göinge 050601
2,720 13,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Räka Emån, Vetlanda 050427
2,720 13,50 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Räka Almaån, Hässleholm 051224
2,675 12,00 Dick Fridell Retardoz Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050517
2,640 11,00 Peter Johnsson C4-Specimen Frilina/Bröd Almaån, Östra Göinge 050803
2,625 9,50 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 050507
2,625 9,50 Rikard Linderoth SK Hookers Frilina/Bröd Svartån, Linköping 050507
2,620 8,00 Håkan Brugård UFF Frilina/Bröd+Maggot Sagån, Enköping 050517
2,606 7,00 Andreas Sjöö Sillöga Bottenmete/Räka Svartån, Linköping 050505
2,600 6,00 Daniel Andersson SG ASFF 1 Bottenmete/Bröd Flian, Lidköping 050426
2,585 5,00 Ola Pettersson SG Zander Frilina/Bröd Svartån, Mjölby 050512
2,575 4,00 Johan Tiljander FK Rutilus Frilina/Bröd Almaån, Hässleholm 050524
2,550 3,00 Petter Tibblin SH Engelholm Frilina/Bröd Svartån, Linköping 050701
2,540 2,00 Patric Skoog SK Hookers Frilina/Bröd Svartån, Mjölby 050616
2,525 1,00 Morgan Ek Tinca Frilina/Bröd Emån, Vetlanda 050805

GÄDDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
15,800 30,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 050203
15,700 29,00 Fredrik Carlsson FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 050213
15,400 28,00 Rikard Bergström FK Rutilus Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 050411
15,200 27,00 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Räka Lödde Å, Kävlinge 050318
15,100 26,00 Petter Tibblin SH Engelholm Flötmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050419
14,425 25,00 Peter Johannesson SH Engelholm Flötmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050508
14,230 24,00 Joakim Eriksson SK Hookers Flötmete/Fisk Foxen, Årjäng 051021
13,700 23,00 Daniel Jonasson Retardoz Trolling/Wobbler Fryken, Kil 050626
13,475 22,00 Peter Johannesson SH Engelholm Flötmete/Sarv Lödde Å, Kävlinge 050509
13,420 21,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Ismete/Mört Skärshultssjön, Hylte 050213
13,200 19,50 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Mört Ängerfjärden, Umeå 050517
13,200 19,50 Sven-Erik Engström Retardoz Trolling/Wobbler Övre Fryken, Torsby 050724
13,020 18,00 Jonas Ehn SG ASFF 1 Ismete/Mört Viken, Borås 050318
12,640 17,00 Andreas Sjöö Sillöga Ismete/Mört Östhammar skgd, Östhammar 050129
12,600 16,00 Rasmus Stjernqvist C4-Specimen Flötmete/Mört Kävlingeån, Kävlinge 050420
12,500 15,00 Ralf Andersson SK Hookers Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 051023
12,480 14,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050416
12,400 13,00 Pär Olsson Retardoz Trolling/Wobbler Fryken, Torsby 051003
12,040 12,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050414
11,960 11,00 Mikael Bergander Team Cisco Spinn/Jerkbait Blekinge skgd, Karlshamn 050108
11,600 10,00 Johan Eriksson TRE MMM Ismete/Mört Amungen, Långshyttan 050127
11,500 9,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Ismete/Mört Mjörn, Lerum 050219
11,300 8,00 Jan-Olov Olsson Gävle Fiskeredskap SC Flötmete/Braxen Gävlebukten, Gävle 050412
11,250 7,00 Joakim Eriksson SK Hookers Flötmete/Mört Vättern, Askersund 050416
11,200 6,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Ismete/Mört Valdemarsviken, Valdemarsvik 050129
11,140 5,00 Hans Persson UFF Ismete/Mört Mälaren, Strängnäs 051222
11,020 4,00 Oskar Bodingh UFF Flötmete/Mört Furusund skgd, Norrtälje 051113
11,000 3,00 Håkan Brugård UFF Spinn/Wobbler Mälaren, Enköping 050428
10,960 2,00 Joakim Thuresson Hälls Anglers Flötmete/Mört Lödde Å, Kävlinge 050429
10,900 1,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Ismete/Abborre Ängerfjärden, Umeå 051218

GÖS

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
8,200 29,50 Bosse Teuchler Team Cisco Bottenmete/Strömming Trosa skgd, Trosa 050212
8,200 29,50 Johan Tiljander FK Rutilus Trolling/Wobbler Finjasjön, Hässleholm 050516
8,180 28,00 Markus Svensson SG Zander Flötmete/Mört Ralången, Tranås 050612
8,050 27,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Flötmete/Mört Ralången, Aneby 050726
8,020 26,00 Jakob Qvarnström SG Zander Flötmete/Mört Ralången, Aneby 051009
7,760 25,00 Jakob Qvarnström SG Zander Flötmete/Mört Ralången, Aneby 050925
7,410 24,00 Christer Jansson Retardoz Trolling/Wobbler Nedre Fryken, Kil 050707
7,240 23,00 Mats Gremlin Team Cisco Flötmete/Mört Himmerfjärden, Nynäshamn 051119
7,100 22,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Flötmete/Mört Ralången, Aneby 050728
7,050 20,50 Claes Svensson SK Hookers Spinn/Jigg Krön, Vimmerby 050706
7,050 20,50 Toni Priore SG ASFF 1 Trolling/Wobbler Mjörn, Lerum 050714
7,000 19,00 Claes Svensson SK Hookers Spinn/Jigg Krön, Vimmerby 050706
6,950 18,00 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Mört Vallentunasjön, Vallentuna 051010
6,920 17,00 Richard Rosén Tusenbröderna 1 Flötmete/Mört Ralången, Tranås 051001
6,850 16,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Flötmete/Mört Ralången, Aneby 050727
6,520 15,00 Daniel Andersson SG ASFF 1 Flötmete/Mört Rödsvattnet, Orust 050605
6,300 14,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Ismete/Mört Krön, Vimmerby 050326
6,280 13,00 Bo Johnsson FK Rutilus Trolling/Wobbler Finjasjön, Hässleholm 050629
6,250 12,00 Claes Svensson SK Hookers Spinn/Jigg Krön, Vimmerby 050606
6,200 10,50 Stefan Ericsson SG Karpkraft Bottenmete/Löja Mossbergsjön, Hagfors 050609
6,200 10,50 Dan Olofsson SG ASFF 1 Trolling/Wobbler Mjörn, Alingsås 050708
6,100 9,00 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Wobbler Viken, Töreboda 050709
6,050 8,00 Andreas Erlandsson Hälls Anglers Trolling/Wobbler Flåren, Värnamo 050909
6,020 7,00 Fredrik Haglund Tusenbröderna 2 Ismete/Mört Väringen, Örebro 050219
5,980 6,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Ismete/Mört Krön, Vimmerby 050318
5,800 4,50 Ulf Sennvall Retardoz Flötmete/Mört Södra Bergundasjön, Växsjö 050603
5,800 4,50 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Wobbler Viken, Töreboda 050708
5,700 3,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Ismete/Mört Krön, Vimmerby 050306
5,500 2,00 Daniel Frans Testebo River Specimen 1 Ismete/Mört Storsjön, Sandviken 050115
5,300 0,50 Kristian Larsson Testebo River Specimen 1 Ismete/Mört Storsjön, Sandviken 050130
5,300 0,50 Ulf Sennvall Retardoz Flötmete/Mört Södra Bergundasjön, Växsjö 050612

HARR

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,880 30,00 Mats Gremlin Team Cisco Spinn/Wobbler Harrokjauratj, Jokkmokk 050828
1,660 29,00 Ulf Keinström SG Ruba Flugfiske/Fluga Jaggaljaure, Kiruna 050716
1,550 27,50 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Harrokjauratj, Jokkmokk 050702
1,550 27,50 Patric Skoog SK Hookers Spinn/Skeddrag V:Abborvikarna, Tännäs 050724
1,540 25,50 Ulf Keinström SG Ruba Spinn/Spinnare Jaggaljaure, Kiruna 050719
1,540 25,50 Carl Dahlberg FF Hornålen Bottenmete/Mask Krattelsjön, Sveg 050822
1,525 23,50 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Harrokjauratj, Jokkmokk 050703
1,525 23,50 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Spinn/Spinnare Harrokjauratj, Jokkmokk 050827
1,510 22,00 Mikael Jernström SG Ruba Flugfiske/Fluga Jaggaljavri, Kiruna 050728
1,420 21,00 Mats Gremlin Team Cisco Spinn/Spinnare Harrokjauratj, Jokkmokk 050829
1,410 19,50 C-H Ivarsson SK Hookers Spinn/Spinnare V:Abborvikarna, Tännäs 050723
1,410 19,50 Stefan Burnert Team Cisco Spinn/Skeddrag Harrokjauratj, Jokkmokk 050828
1,380 18,00 Jonas Asplund Testebo River Specimen 2 Flugfiske/Fluga Ö.Abborvikarna, Härjedalen 050826
1,360 16,50 Andreas Järvensivu Hot Spot Spinn/Spinnare Krattelsjön, Härjedalen 050902
1,360 16,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Spinnare Källsjön, Härjedalen 050903
1,350 15,00 Jonas Asplund Testebo River Specimen 2 Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 050831
1,320 13,50 Mats Jansson Sillöga Trolling/Wobbler V.Abborrvikarna, Härjedalen 050704
1,320 13,50 Mats Jansson Sillöga Trolling/Wobbler V.Abborrvikarna, Härjedalen 050704
1,290 12,00 Kim Börjesson SK Hookers Flugfiske/Fluga Harrokjauratj, Jokkmokk 050721
1,225 11,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna 1 Flugfiske/Fluga Rajan, Dorotea 050818
1,205 10,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Spinnare Källsjön, Härjedalen 050903
1,200 9,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Spinnare Källsjön, Härjedalen 050903
1,175 8,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna 1 Flugfiske/Fluga Rajan, Dorotea 050819
1,160 7,00 Mats Jansson Sillöga Trolling/Wobbler V.Abborrvikarna, Härjedalen 050704
1,150 5,50 Robert Pederson Tinca Spinn/Spinnare Hån, Sveg 050724
1,150 5,50 Patrik Stenroth FF Hornålen Spinn/Spinnare V.Abborrvikarna, Härjedalen 050823
1,130 4,00 Robert Pederson Tinca Spinn/Spinnare Uthussjön, Sveg 050623
1,125 3,00 Henrik Andersson C4-Specimen Flugfiske/Fluga Krattelsjön, Sveg 050603
1,105 2,00 Michael Nordström Tinca Flugfiske/Fluga Uthussjön, Härjedalen 050623
1,100 1,00 Jonas Asplund Testebo River Specimen 2 Flugfiske/Fluga Övre Mysklan, Härjedalen 050628

ID

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,375 30,00 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask+Majs Läckebyån, Kalmar 050409
3,250 29,00 Martin Liden C4-Specimen Bottenmete/Räka Flian, Skara 050119
3,220 28,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Bröd Flian, Skara 050406
3,080 27,00 Tony Edmudsson SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 050405
3,040 26,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Bröd Flian, Skara 050407
3,025 25,00 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask+Majs Läckebyån, Kalmar 050408
2,950 24,00 Claes Svensson SK Hookers Bottenmete/Bröd Östersjön, Västervik 050819
2,920 22,50 Max Roth C4-Specimen Bottenmete/Räka Helgeån, Kristianstad 050406
2,920 22,50 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask+Majs Läckebyån, Kalmar 050409
2,905 21,00 Erik Karlsson SG Hugget Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 050402
2,850 20,00 Joakim Malmström UFF Bottenmete/Bröd+Majs Flian, Skara 050417
2,840 19,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Mask+Maggot Silletorpsån, Karlskrona 050408
2,825 18,00 Jonatan Johansson SG Karpkraft Frilina/Bröd Flian, Skara 050723
2,810 17,00 Peter Johnsson C4-Specimen Bottenmete/Majs+Maggot Mörrumsån, Karlshamn 051028
2,800 15,50 Magnus Granli Tinca Bottenmete/Majs Flian, Skara 050403
2,800 15,50 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Mask Västervik skgd, Västervik 050409
2,775 14,00 Marcus Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Bröd Norsälven, Karlstad 050421
2,740 12,50 Micael Olsson Tinca Frilina/Bröd Flian, Skara 050726
2,740 12,50 Markus Nyman SK Hookers Frilina/Bröd Flian, Skara 050728
2,735 11,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Flötmete/Maggot Strömsån, Ö-Vik 050505
2,730 10,00 Johnny Priore SG ASFF 1 Bottenmete/Maggot Flian, Skara 050405
2,725 9,00 Markus Nyman SK Hookers Frilina/Bröd Flian, Skara 050728
2,720 7,50 Mathias Ris SG ASFF Prospects Bottenmete/Majs Viskan, Marks 050326
2,720 7,50 Thomas Fischer Team Cisco Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 050408
2,700 6,00 Björn Lundmark UFF Bottenmete/Maggot Dalälven, Älvkarleby 050408
2,685 5,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 050402
2,670 4,00 Jonas Josefsson SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Snärjebäcken, Kalmar 050407
2,665 3,00 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Mask Västervik skgd, Västervik 050412
2,660 2,00 Jonatan Johansson SG Karpkraft Frilina/Bröd Flian, Skara 050724
2,650 1,00 Erik Carlsson SK Fiskpinnen Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 050406

KARP

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
18,720 30,00 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 050423
18,200 29,00 Fredrik Carlsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 050831
17,900 28,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 050506
16,400 27,00 Mikael Sandström Team Cisco Bottenmete/Boilie Lillasjön, Hässleholm 050814
16,060 26,00 Christian Bengtsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Hagasjön, Lammhult 050605
15,300 25,00 Tony Edmudsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Hagasjön, Lammhult 050415
14,440 24,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 051007
14,400 23,00 Mikael Sandström Team Cisco Bottenmete/Boilie Lillasjön, Hässleholm 050729
14,180 22,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050905
14,060 21,00 Mattias Berglund C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050819
13,600 20,00 Ludde Schlyter SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 050722
13,500 19,00 Emil Lindgren SK Hookers Bottenmete/Boilie Skantzsjön, Hallstahammar 050923
13,400 18,00 Jonatan Johansson SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Sämsjön, Annelund 050703
13,000 17,00 Jonatan Johansson SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Sämsjön, Annelund 050628
12,860 16,00 Fredrik Mangotsson SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 050724
12,300 15,00 Ralf Andersson SK Hookers Bottenmete/Boilie Henrikstorpsjön, Perstorp 050717
12,160 14,00 Stefan Burnert Team Cisco Bottenmete/Boilie Holmadammen, Göteborg 050630
11,800 13,00 Patric Skoog SK Hookers Bottenmete/Boilie Östra Dammen, Lomma 051011
11,520 12,00 Joakim Thuresson Hälls Anglers Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050527
11,480 11,00 Daniel Andersson Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Skantzsjön, Hallstahammar 050908
11,240 10,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Hjärtasjön, Lönsboda 050526
10,720 9,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Hjärtasjön, Lönsboda 050526
10,400 8,00 Jim Carlsson Hälls Anglers Bottenmete/Boilie Hagasjön, Lammhult 050611
9,000 7,00 Joakim Malmström UFF Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 050918
5,820 6,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Bottenmete/Boilie Hjärtasjön, Osby 050917

LAKE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,500 30,00 Carl Dahlberg FF Hornålen Ismete/Mört Allgunnen, Sävsjö 050209
4,780 29,00 Jon Bergström SG Karpkraft Bottenmete/Nors Övre Fryken, Torsby 051202
4,750 27,50 Mikael Lundström FK Minkarna Pimpel/Lake Piteälv, Piteå 050103
4,750 27,50 Robert Pederson Tinca Pimpel/Pirk+Nors Vänern, Mariestad 051222
4,580 26,00 Tonny Palm Retardoz Bottenmete/Nors Fryken, Sunne 050416
4,575 25,00 Fredrik Nilsson Tinca Pimpel/Nors Vänern, Mariestad 051222
4,360 24,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Pimpel/Blänke+Mört Fegen, Falkenberg 050123
4,125 23,00 Peter Tällberg Testebo River Specimen 1 Pimpel/Blinkpirk+Mört Testeboån, Gävle 050215
4,110 22,00 Robert Qvist SG ASFF 1 Pimpel/Nors Sävelången, Alingsås 050126
4,100 21,00 Juha Karjalainen Sillöga Pimpel/Sik Locknesjön, Östersund 050107
4,000 20,00 Stefan Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Karlstad 051208
3,995 19,00 Fredrik Nilsson Tinca Pimpel/Sik Skagern, Gullspång 050129
3,980 18,00 Robert Qvist SG ASFF 1 Pimpel/Regnbåge Sävelången, Alingsås 050202
3,975 17,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Pimpel/Jigg+Nejonöga Umeälven, Umeå 050130
3,890 16,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Pimpel/Blänke+Mört Fegen, Falkenberg 050123
3,775 14,50 Lars Svingdahl SG Ruba Bottenmete/Strömming Trosa skgd, Södertälje 050112
3,775 14,50 Peter Tällberg Testebo River Specimen 1 Pimpel/Blinkpirk+Mört Testeboån, Gävle 050215
3,760 13,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 051116
3,720 12,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Pimpel/Pirk+Nejonöga Umeälven, Umeå 050204
3,650 11,00 Joakim Eriksson SK Hookers Ismete/Mört Vänern, Karlstad 051227
3,625 9,50 Jan Olsson Retardoz Pimpel/Nors Fryken, Torsby 050424
3,625 9,50 Tonny Palm Retardoz Pimpel/Nors Fryken, Torsby 050413
3,600 8,00 Henrik Lindh SK Hookers Bottenmete/Nors Klarälven, Forshaga 051030
3,555 7,00 Harald Åkersten TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 050211
3,550 5,50 Tommy Söderström Sillöga Bottenmete/Strömming Torö, Nynäshamn 050209
3,550 5,50 Jörgen Törnkvist UFF Pimpel/Strömming Dellen, Delsbo 050211
3,510 4,00 Harald Åkersten TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 050202
3,390 3,00 Joakim Eriksson SK Hookers Ismete/Mört Vänern, Karlstad 050405
3,300 2,00 Leif Nordström TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 050211
3,164 1,00 Raimo Kytömäki Sillöga Pimpel/Mört Långalma, Östhammar 050228

LAX

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
15,600 30,00 Janne Persson Testebo River Specimen 1 Trolling/Flutterspoon Karlskrona, Karlskrona 050511
15,050 29,00 Fredrik Nilsson Tinca Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlskrona 050507
14,700 28,00 Johan Svensson Hot Spot Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlshamn 050514
14,400 27,00 Ola Öbrink Gävle Fiskeredskap SC Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050601
14,300 26,00 Micael Olsson Tinca Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlskrona 050504
14,033 25,00 Per Eriksson Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Skeddrag Karlskrona, Karlskrona 050513
13,600 24,00 Janne Persson Testebo River Specimen 1 Trolling/Flutterspoon Karlskrona, Karlskrona 050515
13,500 23,00 Ola Öbrink Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Skeddrag Hasslö, Karlskrona 050516
13,450 22,00 Jan Sundblad UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050611
13,400 21,00 Peder Lindblom Testebo River Specimen 1 Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050612
13,100 20,00 Esbjörn Möllerström C4-Specimen Trolling/Wobbler Knixet, Sölvesborg 050514
13,000 19,00 Eric Borgström FF Hornålen Trolling/Skeddrag Simrishamn, Simrishamn 050917
12,700 18,00 Fredrik Andersson FK Rutilus Trolling/Apex Östersjön, Simrishamn 050514
12,600 17,00 Ivan Steinholz Skog SK Hookers Flugfiske/Fluga Ljusnan, Söderhamn 050708
12,300 16,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Trolling/Flutterspoon Knixet, Sölvesborg 050508
12,200 15,00 Jan Sundblad UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050729
12,140 14,00 Glenn Leppänen TRE MMM Trolling/Wobbler Östersjön, Simrishamn 050522
12,100 13,00 Peter Jonsson Testebo River Specimen 2 Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050630
11,900 12,00 Micael Olsson Tinca Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlskrona 050506
11,740 11,00 Glenn Leppänen TRE MMM Trolling/Wobbler Östersjön, Simrishamn 050430
11,660 10,00 Glenn Leppänen TRE MMM Trolling/Wobbler Östersjön, Simrishamn 050505
11,540 9,00 Eric Borgström FF Hornålen Trolling/Flutterspoon Karlshamn skgd, Karlshamn 050511
11,400 7,50 Pelle Leijon Hot Spot Trolling/Flutterspoon Knixet, Sölvesborg 050508
11,400 7,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Löja Vättern, Ödeshög 051221
11,350 6,00 Jan Sundblad UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050705
11,000 5,00 Mats Jansson Sillöga Trolling/Flutterspoon Landsort, Nynäshamn 050602
10,500 3,50 Fredrik Andersson FK Rutilus Trolling/Apex Östersjön, Simrishamn 050115
10,500 3,50 Fredrik Andersson FK Rutilus Trolling/Apex Öresund, Landskrona 050402
10,200 2,00 Patrik Stenroth FF Hornålen Trolling/Flutterspoon Östersjön, Simrishamn 050423
10,150 1,00 Stefan Källström Tusenbröderna 1 Trolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 050201

MÖRT

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,610 30,00 Bo Johansson SK Fiskpinnen Flötmete/Majs+Maggot Björkadammen, Sjöbo 050908
0,990 29,00 Pelle Leijon Hot Spot Bottenmete/Majs+Maggot Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050720
0,970 28,00 Rasmus Stjernqvist C4-Specimen Bottenmete/Majs Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050730
0,940 27,00 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mask Lill-Skabram, Jokkmokk 050730
0,905 26,00 Pelle Leijon Hot Spot Bottenmete/Majs+Maggot Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050719
0,880 25,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050727
0,860 24,00 Tony Söderblom UFF Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 051029
0,855 23,00 Micael Olsson Tinca Bottenmete/Bröd Mullsjön, Hjo 050908
0,850 21,50 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mask Lill-Skabram, Jokkmokk 050730
0,850 21,50 Niklas Pettersson C4-Specimen Bottenmete/Majs+Maggot Lagan, Markaryd 050912
0,830 20,00 Janne Teuchler Team Cisco Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 050828
0,820 17,00 Jan-Olov Olsson Gävle Fiskeredskap SC Bottenmete/Mask Dalälven, Älvkarleby 050502
0,820 17,00 Joakim Eriksson SK Hookers Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 050728
0,820 17,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Majs Havgårdssjön, Skurup 050713
0,820 17,00 Andreas Holmberg Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Majs+Maggot Dalälven, Älvkarleby 050907
0,820 17,00 Joakim Eriksson SK Hookers Bottenmete/Majs+Maggot Dalälven, Älvkarleby 051027
0,810 13,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 050826
0,810 13,50 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Majs+Maggot Markaryd, Traryd 051106
0,805 12,00 Ola Pettersson SG Zander Bottenmete/Mask Svartån, Mjölby 050325
0,800 9,50 Oskar Bodingh UFF Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 050508
0,800 9,50 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Mask Lill-Skabram, Jokkmokk 050719
0,800 9,50 Rasmus Stjernqvist C4-Specimen Bottenmete/Majs Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050729
0,800 9,50 C-H Ivarsson SK Hookers Bottenmete/Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 050729
0,795 7,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Majs Havgårdssjön, Skurup 050713
0,785 6,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Majs Havgårdssjön, Skurup 050713
0,780 3,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Nyborgstjärn, Arvidsjaur 050726
0,780 3,50 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 050720
0,780 3,50 Kim Eriksson SG Karpkraft Bottenmete/Majs Lill-Skabram, Jokkmokk 050719
0,780 3,50 Per-Arne Danielsson TRE MMM Bottenmete/Majs Grängshammarån, Borlänge 051030
0,775 1,00 Pelle Leijon Hot Spot Bottenmete/Majs+Maggot Lill-Skabram, Jokkmokk 050716

RUDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,560 30,00 Joakim Eriksson Testebo River Specimen 1 Flötmete/Räka Sjöbodasjön, Örebro 050604
2,450 28,50 Joakim Hautala Tusenbröderna 2 Flötmete/Mask+Majs Sjöbodasjön, Örebro 050530
2,450 28,50 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 050904
2,298 27,00 Tony Söderblom UFF Flötmete/Masj Furusund skgd, Norrtälje 050530
2,275 26,00 Michael Svensson SH Engelholm Flötmete/Mask+Majs Ursjön, Hallstahammar 050703
2,200 25,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 050718
2,140 24,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 050718
2,130 23,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs+Maggot Rassa Vikar, Nynäshamn 050604
2,125 21,50 Magnus Eriksson SG Ruba Flötmete/Majs+Räka Rassa Vikar, Nynäshamn 050516
2,125 21,50 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Majs+Maggot Paviken, Gotland 050901
2,120 20,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Flötmete/Räka Igeltjärn, Forshaga 050727
2,110 19,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050618
2,100 17,00 Joakim Hautala Tusenbröderna 2 Flötmete/Majs+Maggot Sjöbodasjön, Örebro 050528
2,100 17,00 Joakim Eriksson Testebo River Specimen 1 Flötmete/Räka Sjöbodasjön, Örebro 050605
2,100 17,00 Bosse Teuchler Team Cisco Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050621
2,059 15,00 Juha Karjalainen Sillöga Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050526
2,020 14,00 Markus Nyman SK Hookers Bottenmete/Majs Paviken, Gotland 050810
2,000 12,50 Conny Svingdahl SG Ruba Flötmete/Räka Rassa Vikar, Nynäshamn 050526
2,000 12,50 Jere Tähkä Testebo River Specimen 1 Flötmete/Räka Sjöbodasjön, Örebro 050605
1,980 11,00 Dejan Milosevic SK Fiskpinnen Flötmete/Majs Björkadammen, Sjöbo 050908
1,960 10,00 Johan Tiljander FK Rutilus Flötmete/Majs Björkadammen, Sjöbo 050919
1,930 9,00 Daniel Svalsjö SG Karpkraft Bottenmete/Majs+Maggot Sjöbodasjön, Örebro 050814
1,920 8,00 Johan Tiljander FK Rutilus Flötmete/Majs Björkadammen, Sjöbo 050919
1,910 7,00 Joakim Hautala Tusenbröderna 2 Flötmete/Majs+Maggot Sjöbodasjön, Örebro 050522
1,900 5,50 Magnus Eriksson SG Ruba Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050520
1,900 5,50 Kim Eriksson SG Karpkraft Flötmete/Räka Igeltjärn, Forshaga 050727
1,895 4,00 Peter Johnsson C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050529
1,880 3,00 Lars-Göran Gelinder Sillöga Flötmete/Mask+Majs Rastsjön, Östhammar 050708
1,840 2,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 050527
1,820 1,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Frilina/Majs Bysjön, Lund 050712

RÖDING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,700 30,00 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Löja Unden, Tived 050913
5,140 28,50 Pär Wallin Team Cisco Trolling/Apex Vättern, Granvik 050129
5,140 28,50 Patrik Stenroth FF Hornålen Trolling/Löja Vättern, Vadstena 051221
4,750 27,00 Petter Tibblin SH Engelholm Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050904
4,625 26,00 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050815
4,480 25,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Trolling/Löja Vättern, Jönköping 050817
4,460 24,00 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050813
4,380 23,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Trolling/Löja Vättern, Jönköping 050817
4,300 22,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Trolling/Wobbler Vättern, Ödeshög 050205
4,260 21,00 Martin Nilsson FF Hornålen Trolling/Löja Vättern, Vadstena 051220
4,120 20,00 Patrik Stenroth FF Hornålen Trolling/Löja Vättern, Vadstena 051221
4,050 18,50 Stefan Källström Tusenbröderna 1 Trolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 050201
4,050 18,50 Petter Tibblin SH Engelholm Trolling/? Vättern, Ödeshög 051220
4,000 17,00 Petter Tibblin SH Engelholm Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050904
3,880 16,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Löja Vättern, Jönköping 050814
3,650 15,00 Micael Olsson Tinca Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050811
3,450 14,00 Leif Nordström TRE MMM Trolling/Wobbler Vättern, Granvik 051211
3,300 12,50 Pär Wallin Team Cisco Trolling/Apex Vättern, Granvik 050129
3,300 12,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Löja Vättern, Jönköping 051203
3,280 11,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Apex Vättern, Jönköping 050814
3,120 10,00 Bosse Eriksson SK Hookers Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050903
3,050 9,00 Robert Fyhr Tusenbröderna 1 Trolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 051112
3,025 8,00 Micael Olsson Tinca Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050811
2,970 7,00 Glenn Leppänen TRE MMM Trolling/Wobbler Vättern, Granvik 051107
2,800 6,00 Erik Mårtensson FK Rutilus Trolling/Löja Vättern, Ödeshög 050910
2,760 5,00 Pär Wallin Team Cisco Trolling/Apex Vättern, Granvik 050129
2,700 4,00 Leif Nordström TRE MMM Trolling/Wobbler Vättern, Granvik 051107
2,640 3,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Pimpel/Blänke+Maggot+Mask Landösjön, Krokom 050107
2,360 2,00 Micael Olsson Tinca Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050625
2,210 1,00 Börje Thunström Sillöga Trolling/Långdrag+Mask Stensjön, Ytterhogdahl 050510

SARV

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,520 30,00 Daniel Stolt SG Karpkraft Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 050522
1,500 29,00 Mika Malm SK Fiskpinnen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 050509
1,430 28,00 Björn Lundmark UFF Flötmete/Majs+Maggot Östhammar skgd, Östhammar 050527
1,360 27,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 050504
1,340 26,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 051114
1,330 25,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 051114
1,320 24,00 Daniel Jönsson FK Rutilus Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 050827
1,310 23,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Flötmete/Majs Motala ström, Motala 050524
1,300 20,50 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Mask Svartån, Linköping 050423
1,300 20,50 Johan Åkrans SG Hugget Bottenmete/Mask Svartån, Linköping 050423
1,300 20,50 Daniel Stolt SG Karpkraft Flötmete/Majs+Maggot Motala ström, Motala 050521
1,300 20,50 Daniel Stolt SG Karpkraft Flötmete/Majs+Maggot Motala ström, Motala 050521
1,287 18,00 Ulf Ahlinder Sillöga Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050524
1,275 17,00 Dan Pettersson SG Zander Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 050423
1,270 16,00 Robert Fyhr Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Motala ström, Motala 050501
1,250 15,00 Petter Tibblin SH Engelholm Bottenmete/Bröd Motala ström, Motala 050514
1,240 14,00 Mikael Emmertz FK Rutilus Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 050508
1,230 13,00 Mats Hansen FK Rutilus Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 050913
1,222 12,00 Ulf Ahlinder Sillöga Bottenmete/Räka Svartån, Linköping 050505
1,180 11,00 Pelle Nilsson Team Cisco Flötmete/Majs Trosa skgd, Trosa 050605
1,178 10,00 Ulf Ahlinder Sillöga Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 050523
1,175 8,50 Theodor Samuelsson FF Hornålen Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050630
1,175 8,50 Ralf Andersson SK Hookers Bottenmete/Majs Svartån, Mjölby 051109
1,160 6,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Kölbydammen, Kalmar 050512
1,160 6,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Flötmete/Majs+Maggot Motala ström, Linköping 050521
1,160 6,00 Theodor Samuelsson FF Hornålen Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050609
1,150 3,50 Theodor Samuelsson FF Hornålen Bottenmete/Bröd Heligeå, Växsjö 050821
1,150 3,50 Petter Tibblin SH Engelholm Flötmete/Majs Motala ström, Motala 051018
1,140 2,00 Lars Svingdahl SG Ruba Flötmete/Räka Nynäshamn skgd, Nynäshamn 050521
1,135 1,00 Dan Pettersson SG Zander Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 050507

SIK

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,700 30,00 Eric Borgström FF Hornålen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051210
3,680 29,00 Anton Holm UFF Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051128
3,510 28,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051127
3,350 27,00 Thomas Fischer Team Cisco Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051212
3,250 26,00 Ralf Andersson SK Hookers Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051219
3,210 25,00 Kristian Ståhl SK Hookers Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 050903
3,100 24,00 Rikard Linderoth SK Hookers Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051219
3,050 23,00 Johan Tiljander FK Rutilus Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051215
3,020 22,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051212
2,880 21,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051212
2,875 20,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051204
2,840 19,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 051216
2,800 18,00 Max Roth C4-Specimen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051212
2,740 17,00 Kim Eriksson SG Karpkraft Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 051216
2,700 16,00 Tony Edmudsson SK Fiskpinnen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051222
2,680 15,00 Johan Tiljander FK Rutilus Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051201
2,650 14,00 Erik Mårtensson FK Rutilus Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051201
2,625 13,00 Jörgen Forsén FF Hornålen Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051126
2,620 12,00 Anton Holm UFF Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 051130
2,500 11,00 Pelle Leijon Hot Spot Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051217
2,425 10,00 Michael Nordström Tinca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051213
2,375 9,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051203
2,350 8,00 Mats Gremlin Team Cisco Flötmete/Lövmask Skräbeån, Bromölla 051214
2,220 7,00 Jon Bergström SG Karpkraft Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 051216
2,150 6,00 Michael Nordström Tinca Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 051212
2,120 5,00 Mats Gremlin Team Cisco Flötmete/Lövmask Skräbeån, Bromölla 051212
2,075 4,00 Robert Pederson Tinca Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 051212
1,625 3,00 Arne Adolfson Sillöga Bottenmete/Mask Nynäshamn, Nynäshamn 050406
1,455 2,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Bottenmete/Mask Umeälven, Umeå 050130
1,375 1,00 Arne Adolfson Sillöga Bottenmete/Mask Nynäshamn, Nynäshamn 050410

SUTARE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,340 30,00 Jonny Sethson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050523
5,310 29,00 Daniel Svalsjö SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050530
4,880 28,00 Robert Fyhr Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050713
4,850 27,00 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050603
4,825 26,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050519
4,625 25,00 Kim Börjesson SK Hookers Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050527
4,550 24,00 Jonny Sethson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050522
4,375 23,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050521
4,300 22,00 Daniel Svalsjö SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050530
4,160 21,00 Erik Carlsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050511
4,040 20,00 Morgan Lewin Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050718
4,020 19,00 Daniel Svalsjö SG Karpkraft Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050530
3,970 18,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs Antorpasjö, Laholm 050623
3,940 17,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050613
3,900 16,00 Kim Börjesson SK Hookers Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050524
3,860 15,00 Peter Johnsson C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050604
3,850 14,00 Peder Holst Hot Spot Bottenmete/Majs Rögle dammar, Lund 050514
3,820 13,00 Martin Roth C4-Specimen Bottenmete/Majs Bysjön, Lund 050610
3,780 12,00 Mikael Sebesta FF Hornålen Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050612
3,775 11,00 Niklas Pettersson C4-Specimen Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 050430
3,720 10,00 Joakim Thuresson Hälls Anglers Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050528
3,675 9,00 Peter Dahlqvist FF Hornålen Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 050529
3,525 8,00 Stefan Burnert Team Cisco Flötmete/Räka Malmasjön, Nyköping 050527
3,500 7,00 Rikard Linderoth SK Hookers Bottenmete/Boilie+Majs Sörtjärn, Forshaga 050508
3,480 6,00 Ulf Eriksson Retardoz Bottenmete/Boilie Sörtjärn, Forshaga 050823
3,450 5,00 Ulf Eriksson Retardoz Bottenmete/Boilie Sörtjärn, Forshaga 050824
3,375 4,00 Henrik Ragnarsson UFF Flötmete/Pellets Malmasjön, Nyköping 050611
3,345 3,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Flötmete/Majs Hercules dammar, Kristianstad 050621
3,340 2,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Mask Antorpasjö, Laholm 050531
3,325 1,00 Oskar Bodingh UFF Flötmete/Räka Malmasjön, Nyköping 050612

VIMMA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,300 29,50 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Räka+Maggot Dalälven, Älvkarleby 050502
1,300 29,50 Andreas Holmberg Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Mask Gavleån, Gävle 050508
1,220 28,00 Erik Mårtensson FK Rutilus Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050503
1,200 27,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050506
1,150 24,50 Jörgen Forsén FF Hornålen Bottenmete/Räka+Maggot Dalälven, Älvkarleby 050502
1,150 24,50 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050504
1,150 24,50 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050502
1,150 24,50 Kristian Larsson Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Mask Testeboån, Gävle 050511
1,135 22,00 Tord Sahlin Team Cisco Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050429
1,130 21,00 Tord Sahlin Team Cisco Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050430
1,120 19,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050427
1,120 19,00 Magnus Fredin Testebo River Specimen 2 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050430
1,120 19,00 Magnus Strömberg FK Rutilus Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050502
1,107 17,00 Peter Tällberg Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050505
1,100 16,00 Tord Sahlin Team Cisco Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050430
1,080 14,50 Andreas Granander Tusenbröderna 2 Bottenmete/Räka Tämnarån, Tierp 050429
1,080 14,50 Jonas Nylen SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050507
1,075 13,00 Jens Olsson Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050511
1,070 12,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 050503
1,060 11,00 Mikael Muhr Gävle Fiskeredskap SC Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050429
1,050 10,00 Morgan Lewin Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050505
1,045 9,00 Leif Nordström TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 050508
1,040 7,50 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050511
1,040 7,50 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Räka Tämnarån, Tierp 050506
1,030 5,00 Magnus Fredin Testebo River Specimen 2 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050430
1,030 5,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 050508
1,030 5,00 C-H Ivarsson SK Hookers Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050515
1,020 3,00 Jan-Olov Olsson Gävle Fiskeredskap SC Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050423
1,000 2,00 Jonatan Johansson SG Karpkraft Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050506
0,980 1,00 Andreas Granander Tusenbröderna 2 Bottenmete/Räka Olandsån, Tierp 050430

ÅL

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,100 30,00 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Fiskbit Ågölen, Södra Kinda 050513
2,675 28,50 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Daggmask Göta Älv, Trollhättan 050715
2,675 28,50 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Daggmask Göta Älv, Trollhättan 050715
2,480 27,00 Patrik Andersson TRE MMM Bottenmete/Mask Ljustern, Säter 050828
2,432 26,00 Johan Karlsson SG Zander Bottenmete/Löja Lagan, Vaggeryd 050612
2,380 25,00 Johan Tiljander FK Rutilus Bottenmete/Daggmask Göta Älv, Trollhättan 050716
2,375 23,50 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Mört Vallentunasjön, Vallentuna 050508
2,375 23,50 Patric Skoog SK Hookers Bottenmete/Mask Göta Älv, Trollhättan 050705
2,325 22,00 Patric Skoog SK Hookers Bottenmete/Mask Göta Älv, Trollhättan 050717
2,275 21,00 Patric Skoog SK Hookers Bottenmete/Mask Göta Älv, Trollhättan 050817
2,250 20,00 Andreas Frans TRE MMM Bottenmete/Mask Ljustern, Säter 050829
2,160 19,00 Kenneth Holm SG ASFF Prospects Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 050430
2,050 18,00 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Mört Vallentunasjön, Vallentuna 050605
1,945 17,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Mört Mjörn, Alingsås 050515
1,918 16,00 Andreas Sjöö Sillöga Bottenmete/Strömming Norrtälje skgd, Norrtälje 050622
1,860 15,00 Patrik Andersson TRE MMM Bottenmete/Mask Ljustern, Säter 050828
1,850 14,00 Morgan Lewin Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask Hjälmaren, Örebro 050814
1,832 13,00 Nicklas Kolbeck FF Hornålen Bottenmete/Mört Mjörn, Alingsås 050511
1,825 12,00 Erik Karlsson SG Hugget Bottenmete/Fiskbit Ågölen, Södra Kinda 050513
1,750 11,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask Stångån, Linköping 050618
1,700 10,00 Kenneth Holm SG ASFF Prospects Bottenmete/Mask Mjörn, Alingsås 050805
1,650 9,00 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Mört Vallentunasjön, Vallentuna 050510
1,570 7,50 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask Stångån, Linköping 050607
1,570 7,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Daggmask Emån, Vetlanda 050722
1,500 6,00 Magnus Falk Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Löja Dalälven, Marma 050714
1,440 5,00 Andreas Holmberg Testebo River Specimen 1 Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 050705
1,429 4,00 Juha Karjalainen Sillöga Bottenmete/Strömming Hargshamns skgd, Östhammar 050603
1,420 3,00 Erik Wennberg SG Zander Bottenmete/Mask Gårdsjön, Jönköping 050718
1,320 2,00 Mikael Muhr Gävle Fiskeredskap SC Bottenmete/Löja Gävlebukten, Gävle 050716

ÖRING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
9,800 30,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Wobbler Vänern, Mellerud 050703
9,100 29,00 Peter Eriksson Retardoz Trolling/Löja Vänern, Åmål 051214
8,800 28,00 Jonas Andersson C4-Specimen Spinn/Kinetic Hanöbukten, Kristianstad 050628
8,400 27,00 Michael Nordström Tinca Trolling/Löja Vänern, Lidköping 050416
8,220 26,00 Johan Svensson Hot Spot Trolling/Flutterspoon Knixet, Sölvesborg 050528
8,080 25,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Trolling/Löja Vänern, Lidköping 050420
7,820 24,00 Johan Eriksson TRE MMM Trolling/Löja Norra Barken, Smedjebacken 050503
7,575 23,00 Michael Nordström Tinca Trolling/Löja Vänern, Lidköping 050528
7,500 22,00 Lennart Börjesson Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Wobbler Vänern, ? 051104
7,340 21,00 Peter Svensson SK Hookers Trolling/Skeddrag Knixet, Sölvesborg 050611
7,200 20,00 Peter Lundgren SK Fiskgjusen Trolling/Löja Svanisträsk, Boden 050726
7,100 19,00 Fredrik Fredén SG Karpkraft Trolling/Löja Vänern, Mariestad 050402
6,200 18,00 Johan Jansson SG Karpkraft Trolling/Wobbler Vänern, Åmål 050428
6,120 17,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Hossmoån, Kalmar 050328
5,900 16,00 Ari Kinnunen SG ASFF 1 Trolling/Apex Hovlössjön, Luleå 050707
5,850 15,00 Andreas Järvensivu Hot Spot Spinn/Wobbler Skräbeån, Bromölla 050226
5,830 14,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Emån, Mönsterås 050331
5,780 13,00 Peter Svensson SK Hookers Trolling/Skeddrag Knixet, Sölvesborg 050528
5,695 12,00 Robert Fyhr Tusenbröderna 1 Trolling/Nors Vänern, Mariestad 050423
5,680 11,00 Peter Svensson SK Hookers Trolling/Skeddrag Knixet, Sölvesborg 050528
5,640 10,00 Mikael Andersson TRE MMM Trolling/Löja Norra Barken, Smedjebacken 050416
5,480 9,00 Fredrik Mangotsson SG Karpkraft Spinn/Tubfluga Hossmoån, Kalmar 050401
5,350 8,00 Peter Lundgren SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Svanisträsk, Boden 050711
5,300 7,00 Peter Jonsson Testebo River Specimen 2 Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050821
5,160 6,00 Mikael Norrbelius Gävle Fiskeredskap SC Spinn/Skeddrag Sågarboviken, Älvkarleby 050515
5,100 4,50 Peter Jonsson Testebo River Specimen 2 Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 050307
5,100 4,50 Ove Eriksson Retardoz Trolling/Löja Vänern, Hammarö 050508
5,040 3,00 Fredrik Johansson Hot Spot Trolling/Flutterspoon Knixet, Sölvesborg 050521
5,000 1,50 Petter Tibblin SH Engelholm Trolling/Wobbler Vättern, Ödeshög 050226
5,000 1,50 Ola Öbrink Gävle Fiskeredskap SC Dragrodd/Wobbler Dalälven, Älvkarleby 050506