SLUTRESULTAT 2008

Klubb

Poäng

Team Sportfiskegiganten 935.50
SG Zander 799.50
Tusenbröderna 1 773.00
Team Öggesjö Fiske/Top Mix 574.50
FK Rutilus 486.50
Retardoz 445.70
SK Fiskpinnen 404.50
Tinca 392.50
SK Luffarligan 386.00
Team Cisco 351.70
SK Fiskgjusen 301.50
TRE MMM 264.00
UFF 242.20
Testebo River Specimen 231.50
SG Hugget 221.50
SK Under Ytan 221.50
Tusenbröderna 2 217.50
Gävle Fiskeredskap SC 214.50
Team Akademin 197.50
Hot Spot 149.00
SG HH 144.50
SK Screamers 124.90
SG ASFF 96.00
FK Specimän 94.00
Sillöga 61.50
Team iTackle 33.00

ARTVINNARE


Art

Poäng

Klubb
ABBORRE 83.00 SK Under Ytan
BRAXEN 70.00 FK Rutilus
FÄRNA 81.00 Team Cisco
GÄDDA 86.00 FK Rutilus
GÖS 83.00 Team Öggesjö Fiske/Top Mix
HARR 85.00 Retardoz
ID 83.00 SK Luffarligan
KARP 84.00 Team Sportfiskegiganten
LAKE 77.00 Tinca
LAX 78.00 Gävle Fiskeredskap SC
MÖRT 74.00 Team Sportfiskegiganten
RUDA 80.00 Tusenbröderna 1
RÖDING 78.50 Team Öggesjö Fiske/Top Mix
SARV 74.00 Team Cisco
SIK 79.00 Team Sportfiskegiganten
SUTARE 83.50 Tusenbröderna 1
VIMMA 78.50 Team Sportfiskegiganten
ÖRING 71.00 Tusenbröderna 1

 

STÖRSTA FISK

Namn: Rickard Bergström
Klubb: Team Sportfiskegiganten
Datum: 2008-11-22
Art: Sik
Vikt: 4640 Gram
Metod: Flötmete
Bete: Mask
Plats: Skräbeån/Bromölla


 

INVIDUELLA POÄNGSTÄLLNINGEN

POÄNG SPECIMENHUNTER KLUBB
1 370,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1
2 266,50 Markus Nyman SG Zander
3 262,00 Niklas Nilsson FK Rutilus
4 246,50 Robert Pederson Tinca
5 177,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix
6 175,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2
7 161,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix
8 157,50 Gusten Johansson SK Under Ytan
9 148,00 Rikard Linderoth Team Sportfiskgiganten
10 146,50 Andreas Ekfeldt SG Zander

 

SPECIMENLISTOR

ABBORRE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,500 30,00 Pär Olsson SK Under Ytan Bottenmete/Mört Hossmoån, Kalmar 080509
2,420 28,50 Bo Johansson Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Ruda Hossmoån, Kalmar 080514
2,420 28,50 Tomas Karlsson SG Hugget Bottenmete/Mört Kalmarsund, Kalmar 081101
2,260 27,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Björkna Hossmoån, Kalmar 081130
2,100 26,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 081102
2,040 25,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 081010
2,030 24,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080218
2,020 23,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Löja Kalmarsund, Oskarshamn 081031
2,000 21,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080209
2,000 21,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Flötmete/Tångräka Löddeå, Kävlinge 080326
2,000 21,00 Gustav Petersson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081018
1,975 19,00 Patrik Stenroth SG HH Flötmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081205
1,950 18,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Flötmete/Tångräka Löddeå, Kävlinge 080327
1,920 17,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081111
1,900 16,00 Micke Andersson FK Specimän Bottenmete/Löja Rönne å, Ängelholm 080403
1,890 15,00 Tomas Karlsson SG Hugget Bottenmete/Löja Oskarhamn skgd, Oskarshamn 081012
1,880 14,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Löja Oskarhamn skgd, Oskarshamn 081014
1,860 13,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081111
1,800 12,00 Jim Carlsson SG HH Flötmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081208
1,790 11,00 Glenn Leppänen TRE MMM Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 080926
1,780 10,00 Jim Carlsson SG HH Flötmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081208
1,750 9,00 Jakob Qvarnström SG Zander Flötmete/Räka Löddeå, Kävlinge 080401
1,720 8,00 Linus Lindkvist SK Screamers Bottenmete/Mask Skäldersviken, Ängelholm 080618
1,710 7,00 Jeff Juhlin FK Specimän Bottenmete/Mört Rönne å, Ängelholm 080404
1,700 6,00 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mört Kungsbackaån, Kungsbacka 080406
1,670 5,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 080926
1,660 4,00 Micke Andersson FK Specimän Bottenmete/Mört Rönne å, Ängelholm 080404
1,650 3,00 Mats Jansson Sillöga Spinn/Spinnare Östervingarna, Härjedalen 080619
1,640 1,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080213
1,640 1,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Löja Hossmoån, Kalmar 080925
1,640 1,00 Simon Lagärde SG Zander Bottenmete/Löja Kalmarsund, Kalmar 081025

BRAXEN

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
7,280 30,00 Jakob Qvarnström SG Zander Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080914
6,200 29,00 Marcus Karlsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080530
6,020 28,00 Mathias Svensson SK Under Ytan Bottenmete/Boilie Hossmoån, Kalmar 080511
5,820 27,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080927
5,780 26,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080423
5,770 25,00 Bo Johansson Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Hossmoån, Kalmar 080601
5,740 24,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080421
5,730 23,00 Peder Holst Hot Spot Bottenmete/Majs+Maggot Rögle Dammar, Lund 080507
5,720 22,00 Hans Andersson SK Screamers Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080430
5,610 21,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080504
5,600 20,00 Dick Persson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080423
5,520 19,00 Gustav Månsson Team Akademin Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080723
5,490 18,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080924
5,480 17,00 Bo Johansson Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080524
5,460 16,00 Martin Bergman SK Screamers Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080502
5,420 14,50 Peder Holst Hot Spot Bottenmete/Majs+Maggot Rögle Dammar, Lund 080507
5,420 14,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080929
5,390 12,50 Hans Andersson SK Screamers Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080428
5,390 12,50 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080504
5,380 11,00 Jesper Andersson UFF Bottenmete/Räka Rögle Dammar, Lund 080823
5,360 10,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Mask+Majs Hossmoån, Kalmar 080602
5,340 8,00 Lennart Brännström Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Maggot Rögle Dammar, Lund 080706
5,340 8,00 Patrik Fyhr Team Akademin Bottenmete/Mask+Majs Rögle Dammar, Lund 080723
5,340 8,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Boilie Hossmoån, Kalmar 080819
5,310 6,00 Stefan Nero SG Zander Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080923
5,280 5,00 Stefan Nero SG Zander Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080923
5,220 3,50 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080524
5,220 3,50 Patrik Fyhr Team Akademin Bottenmete/Mask+Majs Rögle Dammar, Lund 080723
5,190 2,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080525
5,120 1,00 Marcus Karlsson SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Hossmoån, Kalmar 080528

FÄRNA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,080 30,00 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080506
3,010 29,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 080517
2,960 28,00 Mattias Dalstål SK Luffarligan Bottenmete/Ost Svartån, Mjölby 080418
2,920 27,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Majs Svartån, Linköping 080410
2,900 26,00 Thomas Larsson SK Luffarligan Bottenmete/Räka Svartån, Mjölby 080420
2,885 25,00 Thomas Fischer Team Cisco Frilina/Bröd Svartån, Linköping 080509
2,875 23,50 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Bröd Almaån, Hässleholm 080507
2,875 23,50 Dan Pettersson SG Zander Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080501
2,850 22,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Bottenmete/Bröd Emån, Vetlanda 080514
2,840 21,00 Anders Öggesjö Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Räka Svartån, Linköping 080516
2,825 20,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Flian, Skara 080528
2,800 19,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080505
2,780 18,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Räka Emån, Vetlanda 080523
2,770 17,00 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080507
2,760 16,00 Micael Olsson Tinca Bottenmete/Bröd Flian, Skara 080420
2,750 15,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080428
2,740 14,00 Per Kinberg Retardoz Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 080503
2,735 13,00 Dan Pettersson SG Zander Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080430
2,725 11,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080508
2,725 11,50 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Räka Emån, Vetlanda 080506
2,710 9,50 Vivtor Englund SK Luffarligan Bottenmete/Kräftstjärt Svartån, Mjölby 080425
2,710 9,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080505
2,700 8,00 Håkan Brugård UFF Frilina/Bröd Sagån, Enköping 080524
2,670 7,00 Per Kinberg Retardoz Bottenmete/Ost Svartån, Linköping 080504
2,660 5,50 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Räka Flian, Lidköping 080429
2,660 5,50 Håkan Brugård UFF Frilina/Bröd Sagån, Enköping 080422
2,620 4,00 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Flian, Skara 080427
2,550 3,00 Micke Andersson FK Specimän Bottenmete/Bröd Smedjeån, Laholm 080420
2,540 2,00 Erik Lilja SG Hugget Bottenmete/Bröd Emån, Fliseryd 080512
2,510 1,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080507

GÄDDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
16,500 29,50 Niklas Nilsson FK Rutilus Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080223
16,500 29,50 Henrik Stale FK Rutilus Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080406
15,760 28,00 Magnus Strömberg Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080417
15,080 27,00 Henrik Stale FK Rutilus Flötmete/Mört Löddeå, Kävlinge 080311
15,020 26,00 Jan-Olof Olsson Gävle Fiskeredskap SC Flötmete/Mört Dalälven, Älvkarleby 080328
14,680 25,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mört Flahultasjön, Gislaved 080315
14,320 24,00 Sten-Sture Jönsson SG Zander Flötestrolling/Mört Vättern, Askersund 080405
14,100 22,50 Erik Karlsson SG Hugget Dragrodd/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 080126
14,100 22,50 Johan Larsson Tusenbröderna 1 Flötmete/Mört Viskan, Mark 080415
13,900 21,00 Simon Lagärde SG Zander Flötmete/Mört Västrabysjön, Jönköping 080225
13,480 20,00 Börje Axelsson SK Fiskpinnen Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 080309
13,200 19,00 Johan Asplund Schmidt Team Akademin Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080229
12,800 17,50 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080302
12,800 17,50 Niklas Boåsen Retardoz Trolling/Wobbler Övre Fryken, Torsby 081018
12,600 15,50 Johan Asplund Schmidt Team Akademin Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080225
12,600 15,50 Peter Lundgren SK Fiskgjusen Ismete/Stäm Tavlefjärden, Umeå 080327
12,560 14,00 André Sandström SK Fiskgjusen Ismete/Mört Tavlefjärden, Umeå 080315
12,550 13,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Ismete/Sarv Båtsjön, Åtvidaberg 081231
12,500 12,00 Albin Sharghi Tusenbröderna 2 Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 080406
12,450 11,00 Erik Karlsson SG Hugget Flötmete/Mört Båtsjön, Åtvidaberg 081116
12,400 10,00 Johan Karlsson SG Zander Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 080316
12,200 9,00 Johan Asplund Schmidt Team Akademin Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080329
12,000 8,00 Hampus Rosberg SK Screamers Spinn/Wobbler Blekinge skgd, Karlshamn 080207
11,800 7,00 Tommy Edvardsson Tusenbröderna 2 Spinn/Wobbler Vättern, Askersund 080426
11,640 5,50 Olof Engstedt SG HH Flötmete/Mört Lagan, Ljungby 080216
11,640 5,50 Manfred Isberg SK Luffarligan Spinn/Jigg Waxholm, Waxholm 081105
11,580 4,00 Olof Engstedt SG HH Flötmete/Mört Lagan, Ljungby 080222
11,480 2,50 Anders Josefsson SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Kalmarsund, Kalmar 080301
11,480 2,50 Peter Nordmark TRE MMM Ismete/Mört Marnästjärn, Ludvika 081221
11,400 1,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Wobbler Vättern, Askersund 080309

GÖS

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
9,380 30,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mört Ralången, Aneby 080718
8,250 29,00 Mats Andersson Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mört Finjasjön, Hässleholm 080718
8,210 28,00 Håkan Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mört Ralången, Aneby 080413
8,180 27,00 Gustav Månsson Team Akademin Trolling/Wobbler Finjasjön, Hässleholm 080709
8,150 26,00 Mats Andersson Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mört Finjasjön, Hässleholm 080615
7,920 25,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mört Ralången, Aneby 080628
7,660 24,00 Henrik Karlén SG Zander Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080426
7,620 23,00 Urban Blomqvist Tusenbröderna 1 Spinn/Jigg Byälven, Säffle 080702
7,550 22,00 Jörgen Andersson SG ASFF Trolling/Wobbler Mjörn, Alingsås 080702
7,500 21,00 Erik Karlsson SG Hugget Dragrodd/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 081223
7,450 20,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080429
7,440 19,00 Johan Eriksson TRE MMM Spinn/Jigg Amungen, Långshyttan 081028
7,350 17,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Trolling/Wobbler Båtsjön, Åtvidaberg 080528
7,350 17,00 Mats Andersson Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mört Finjasjön, Hässleholm 080625
7,350 17,00 Erik Karlsson SG Hugget Flötmete/Mört Båtsjön, Åtvidaberg 081115
7,220 15,00 Christer Jansson Retardoz Trolling/Wobbler Fryken , Kil 080724
7,200 14,00 Markus Nyman SG Zander Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080426
7,180 13,00 Henrik Karlén SG Zander Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080425
7,100 12,00 Jörgen Andersson SG ASFF Trolling/Wobbler Mjörn, Alingsås 080709
7,040 11,00 Mikael Andersson TRE MMM Spinn/Jigg Amungen, Långshyttan 081223
6,880 10,00 Urban Blomqvist Tusenbröderna 1 Spinn/Jigg Byälven, Säffle 080702
6,740 9,00 Johan Eriksson TRE MMM Spinn/Jigg Amungen, Långshyttan 081119
6,700 8,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080429
6,600 7,00 Leif Krause SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Krön, Vimmerby 080501
6,500 6,00 Stephan Nielsen Tusenbröderna 1 Spinn/Jigg Tidan, Mariestad 080423
6,350 5,00 Anders Bladh Retardoz Trolling/Wobbler Fryken , Kil 080625
6,300 4,00 Thomas Fischer Team Cisco Pimpel/Jigg Vallentunasjön, Vallentuna 080307
6,200 3,00 Dan Olofsson SG ASFF Spinn/Jigg Mjörn, Alingsås 080812
6,170 2,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Flötmete/Mört Trosa Skgd, Trosa 080115
6,120 1,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Wobbler Mjörn, Alingsås 080615

HARR

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,840 30,00 Christer Jansson Retardoz Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080627
1,650 29,00 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Spinn/Skeddrag Källsjön, Härjedalen 080910
1,620 27,50 Christer Jansson Retardoz Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080627
1,620 27,50 Christer Jansson Retardoz Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080626
1,600 25,50 Max Roth Team Sportfiskegiganten Spinn/Skeddrag Krattelsjön, Härjedalen 080910
1,600 25,50 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Spinn/Skeddrag Källsjön, Härjedalen 080910
1,480 23,00 Robert Pederson Tinca Flugfiske/Fluga Tsielekjåkkå, Jokkmokk 080714
1,480 23,00 Robert Pederson Tinca Flugfiske/Fluga Tsielekjåkkå, Jokkmokk 080716
1,480 23,00 Dan Pettersson SG Zander Spinn/Spinnare Bergträsket, Arvidsjaur 080725
1,440 21,00 Viktor Jensen FK Rutilus Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080615
1,400 20,00 Håkan Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Spinn/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080805
1,380 19,00 Viktor Jensen FK Rutilus Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080616
1,360 17,50 Robert Pederson Tinca Flugfiske/Fluga Tsielekjåkkå, Jokkmokk 080716
1,360 17,50 Dan Pettersson SG Zander Flugfiske/Fluga Sörslåttjärn, Sorsele 080721
1,350 16,00 Daniel Oinas Team Akademin Flugfiske/Fluga Naakajärvi, Pajala 080813
1,290 15,00 Mats Jansson Sillöga Spinn/Spinnare Östervingarna, Härjedalen 080616
1,275 14,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Bergträsket, Arvidsjaur 080723
1,240 13,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Bergträsket, Arvidsjaur 080724
1,225 12,00 Magnus Mannberg SK Fiskgjusen Flugfiske/Fluga Bergträsket, Arvidsjaur 080724
1,200 10,00 Jonas Asplund Testebo River Specimen Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080613
1,200 10,00 Viktor Jensen FK Rutilus Flugfiske/Fluga V.Abborrvikarna, Härjedalen 080617
1,200 10,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Spinn/Spinnare Ljusnan, Härjedalen 080731
1,150 6,50 Mats Jansson Sillöga Spinn/Spinnare Östervingarna, Härjedalen 080717
1,150 6,50 Dan Pettersson SG Zander Spinn/Spinnare Bergträsket, Arvidsjaur 080724
1,150 6,50 Vicktor Hallensjö Team Cisco Spinn/Spinnare Bergträsket, Arvidsjaur 080831
1,150 6,50 Mathias Holmlund SK Luffarligan Pimpel/Mormyska Harrtjärn, Åre 081115
1,125 4,00 Mats Gremlin Team Cisco Spinn/Spinnare Bergträsket, Arvidsjaur 080829
1,100 3,00 Daniel Hansen Team iTackle Flugfiske/Fluga Tandån, Härjedalen 080626
1,050 2,00 Ola Öbrink Gävle Fiskeredskap SC Spinn/Mask Långan, Krokom 080820
1,040 1,00 Mats Jansson Sillöga Flugfiske/Fluga Ö:Vängarna, Härjedalen 080912

ID

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
3,440 30,00 Per-Åke Andersson SK Luffarligan Flötmete/Mask+Maggot Läckebyån, Kalmar 080403
3,400 29,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Majs+Maggot Läckebyån, Kalmar 080327
3,320 28,00 Jerker Jansson SK Luffarligan Flötmete/Mask+Maggot Läckebyån, Kalmar 080404
3,220 27,00 Patrik Aronsson SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 080405
3,120 26,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mask+Maggot Läckebyån, Kalmar 080405
3,080 25,00 Per-Åke Andersson SK Luffarligan Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 080404
3,060 23,50 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Majs+Maggot Läckebyån, Kalmar 080329
3,060 23,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 080810
3,050 22,00 David Andersson Tinca Bottenmete/Bröd Flian, Lidköping 080317
3,040 19,50 Börje Axelsson SK Fiskpinnen Flötmete/Maggot Ryssbyån, Kalmar 080404
3,040 19,50 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Flötmete/Maggot Ryssbyån, Kalmar 080407
3,040 19,50 Gusten Johansson SK Under Ytan Flötmete/Maggot Bruatorpsån, Torsås 080405
3,040 19,50 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Bröd Flian, Skara 080717
3,030 17,00 Marcus Karlsson SK Fiskpinnen Flötmete/Mask+Maggot Läckebyån, Kalmar 080406
2,980 16,00 Micael Olsson Tinca Bottenmete/Bröd Hornborgarsjön, Skara 080907
2,970 15,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Bröd Östersjön, Ystad 080724
2,950 14,00 Micael Olsson Tinca Bottenmete/Bröd Hornborgarsjön, Skara 080907
2,920 13,00 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Flötmete/Maggot Ryssbyån, Kalmar 080404
2,870 12,00 Fredrik Karmegren SG Hugget Flötmete/Maggot Loftaån, Västervik 080405
2,850 10,50 Simon K-Greising SK Screamers Flötmete/Maggot Läckebyån, Kalmar 080404
2,850 10,50 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Bröd Flian, Skara 080714
2,820 9,00 Patrik Hansson SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs Umeälven, Umeå 080626
2,802 8,00 Jan-Åke Westerberg UFF Flötmete/Räka Norrtälje skgd, Norrtälje 080411
2,800 7,00 Simon Lagärde SG Zander Frilina/Bröd Flian, Skara 080530
2,780 5,00 Jesper Andersson UFF Bottenmete/Majs Östersjön, Simrishamn 080614
2,780 5,00 Olof Engstedt SG HH Flötmete/Majs+Maggot Kalmarsund, Kalmar 080626
2,780 5,00 Robert Sjögren SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Umeälven, Umeå 080813
2,760 3,00 Anders Eriksson TRE MMM Bottenmete/Räka+Majs Testeboån, Gävle 080404
2,710 2,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Flötmete/Maggot Bruatorpsån, Torsås 080405
2,700 0,50 Sven Haglund SG HH Flötmete/Mask Läckebyån, Kalmar 080316
2,700 0,50 Micke Lahti FK Specimän Bottenmete/Bröd Flian, Skara 080715

KARP

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
21,820 30,00 Kevin Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 080628
21,360 29,00 Christoffer Palm FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 080429
21,200 28,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Ottarpsjön, Hässleholm 081019
21,130 27,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 081004
20,500 26,00 Kevin Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 081106
19,310 25,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Tegelbruksdammen, Lomma 080610
17,070 24,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Ottarpsjön, Hässleholm 081019
17,020 23,00 Jesper Lindborg Testebo River Specimen Bottenmete/Boilie Lillasjö, Hässleholm 080920
15,330 22,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Ottarpsjön, Hässleholm 081019
14,680 21,00 Ove Eriksson Retardoz Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 080601
14,510 20,00 Christoffer Blomqvist Team Akademin Bottenmete/Boilie SK-Hokkers Klubbvatten, Karlstad 081005
14,500 19,00 Mikael Sandström Team Cisco Bottenmete/Boilie Taskan, Sollentuna 080614
14,140 18,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 080506
14,120 17,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Boilie Taskan, Sollentuna 080816
13,960 16,00 Tim Hillsäter Team Akademin Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 080914
13,740 15,00 Birger Holmqvist FK Specimän Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 080509
13,400 13,50 Tim Hillsäter Team Akademin Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 080907
13,400 13,50 Jesper Lindborg Testebo River Specimen Bottenmete/Boilie Lillasjö, Hässleholm 080920
13,380 12,00 Jimmie Jussila SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie SK-Hokkers Klubbvatten, Karlstad 080711
13,140 11,00 Christian Sylvander SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Hagasjön, Lammhult 080712
13,050 10,00 Ove Eriksson Retardoz Bottenmete/Boilie Kroppkärrsjön, Karlstad 080613
12,500 9,00 Jesper Lindborg Testebo River Specimen Bottenmete/Boilie Lillasjö, Hässleholm 080914
12,400 8,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Sämsjön, Annelund 081010
12,300 7,00 Roger Wik UFF Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 080922
12,200 6,00 Jan-Åke Westerberg UFF Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 080928
12,100 5,00 Christian Sylvander SK Fiskpinnen Bottenmete/Boilie Hagasjön, Lammhult 080712
11,620 4,00 Birger Holmqvist FK Specimän Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 080512
11,040 3,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Boilie Taskan, Sollentuna 080917
10,140 1,50 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Boilie Härlandatjärn, Göteborg 080813
10,140 1,50 Jan-Åke Westerberg UFF Bottenmete/Boilie Mörtsjön, Täby 080926

LAKE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
5,060 30,00 Magnus Strömberg Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Mört Lidan, Lidköping 081220
5,010 29,00 Mattias Johansson Retardoz Bottenmete/Nors Fryken, Torsby 080503
4,860 28,00 Robert Pederson Tinca Pimpel/Siklöja Vänern, Mariestad 080102
4,760 27,00 Fredrik Nilsson Tinca Pimpel/Siklöja Vänern, Mariestad 080101
4,740 26,00 Alexander Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Pimpel/Räka Sommen, Ydre 080203
4,720 25,00 Urban Blomqvist Tusenbröderna 1 Pimpel/? Byälven, Säffle 081221
4,710 24,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Pimpel/Räka+Strömming Sommen, Tranås 080129
4,520 23,00 Urban Blomqvist Tusenbröderna 1 Pimpel/Pirk+Makrill Byälven, Säffle 080114
4,440 22,00 Robert Pederson Tinca Pimpel/Siklöja Vänern, Mariestad 080103
4,400 21,00 Dan Olofsson SG ASFF Pimpel/Nors Lidan, Lidköping 080116
4,375 20,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Pimpel/Pirk+Makrill Byälven, Säffle 080108
4,320 19,00 Lennart Brännström Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Mört Lidan, Lidköping 081221
4,295 18,00 Glenn Leppänen TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 080202
4,250 17,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Pimpel/Räka Sommen, Ydre 080202
4,175 16,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Räka Sommen, Ydre 080117
4,160 15,00 Carl Dahlberg SG HH Bottenmete/Mört Allgunnen, Sävsjö 080421
3,800 14,00 Mattias Johansson Retardoz Bottenmete/Nors Fryken, Torsby 080502
3,750 13,00 Stefan Nero SG Zander Pimpel/Räka+Strömming Sommen, Ydre 080129
3,730 12,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Pimpel/Räka+Strömming Sommen, Tranås 080128
3,640 10,50 Tarmo Kemppainen Sillöga Bottenmete/Strömming Östhammar skgd, Östhammar 080118
3,640 10,50 Mattias Johansson Retardoz Bottenmete/Nors Fryken, Torsby 080502
3,480 9,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Pimpel/Nors Byälven, Säffle 081219
3,250 8,00 Vicktor Hallensjö Team Cisco Pimpel/Räka Sommen, Ydre 080211
3,240 7,00 Emil Elvin Tusenbröderna 2 Pimpel/Makrill Byälven, Säffle 080116
3,080 6,00 Peter Nordmark TRE MMM Ismete/Mört Garlången, Ludvika 080302
3,050 5,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Pimpel/Jigg+Strömming Södra Dellen, Hudiksvall 080220
3,040 4,00 Sonny Pettersson TRE MMM Pimpel/Mört Venjansjön, Venjan 080123
3,030 3,00 Patrik Hansson SK Fiskgjusen Ismete/Stäm Öreälven, Bjurholm 080210
2,775 2,00 Tommy Söderström Sillöga Bottenmete/Strömming Nynäshamn skgd, Nynäshamn 080309
2,750 1,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Ismete/Löja Öreälven, Bjurholm 080216

LAX

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
19,680 30,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Skellefteälven, Skellefteå 081108
16,100 29,00 Ola Öbrink Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Flutterspoon Östersjön, Östhammar 080612
15,480 28,00 Fredrik Nilsson Tinca Trolling/Flutterspoon Östersjön, Ronneby 080503
15,300 27,00 Stefan Hising Gävle Fiskeredskap SC Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080621
15,200 26,00 Christoffer Palm FK Rutilus Trolling/Skeddrag Östersjön, Simrishamn 080503
15,100 25,00 Thomas Fischer Team Cisco Trolling/Flutterspoon Östersjön, Singö 080613
14,500 24,00 Jan Sundblad UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080617
13,500 23,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Skeddrag Östersjön, Ronneby 080504
13,300 22,00 Magnus Flink Gävle Fiskeredskap SC Flugfiske/Fluga Ljusnan, Söderhamn 080623
13,040 21,00 Johan Svensson Hot Spot Trolling/Flutterspoon Östersjön, Simrishamn 080405
12,800 20,00 Peter Jonsson Testebo River Specimen Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080610
12,500 19,00 Peter Nordmark TRE MMM Trolling/Skeddrag Östersjön, Simrishamn 080508
11,700 18,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 080708
11,400 17,00 Jan-Åke Westerberg UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080615
11,200 16,00 Peter Jonsson Testebo River Specimen Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080603
11,000 15,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 080701
10,760 14,00 Mikael Andersson TRE MMM Trolling/Skeddrag Östersjön, Grisslehamn 080603
10,740 13,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Skeddrag Östersjön, Ronneby 080506
10,700 11,50 Peter Nordmark TRE MMM Trolling/Skeddrag Östersjön, Simrishamn 080509
10,700 11,50 Anders Bladh Retardoz Trolling/Wobbler Vänern, Hammarö 081229
10,560 10,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Skellefteälven, Skellefteå 081005
10,420 9,00 Erik Hellqvist Team Akademin Flugfiske/Fluga Mörrumsån, Karlshamn 080823
10,000 8,00 André Sandström SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Skellefteälven, Skellefteå 081018
9,500 7,00 Christer Wiklund Testebo River Specimen Flugfiske/Fluga Ljusne, Söderhamn 080820
9,200 6,00 Andreas Hallengren SK Under Ytan Trolling/Flutterspoon Östersjön, Karlskrona 080517
9,100 5,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Spinn/Fluga Ångermanälven, Sollefteå 080708
8,800 4,00 Jan Sundblad UFF Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080601
8,600 3,00 Patrik Stenroth SG HH Flugfiske/Fluga Emån, Oskarshamn 080915
8,400 2,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Trolling/Skeddrag Östersjön, Bergkvara 080907
8,300 0,50 Magnus Strömberg Team Sportfiskegiganten Trolling/Skeddrag Östersjön, Simrishamn 080405
8,300 0,50 Fredrik Andersson Team Sportfiskegiganten Trolling/Skeddrag Östersjön, Simrishamn 080509

MÖRT

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,030 30,00 Pär Olsson Retardoz Bottenmete/Mask+Majs Ljusvattstjärn, Arvidsjaur 080728
1,020 29,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Flötmete/Maggot Östersjön, Trelleborg 080413
1,000 28,00 Rickard Linderot Team Sportfiskegiganten Flötmete/Maggot Östersjön, Trelleborg 080413
0,990 27,00 Marcus Isaksson Team iTackle Flötmete/Majs Forstjärn, Forshaga 080525
0,940 25,50 Andreas Ekfeldt SG Zander Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080405
0,940 25,50 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Ljusvattstjärn, Arvidsjaur 080825
0,930 24,00 Jerker Jansson SK Luffarligan Bottenmete/Majs+Maggot Lagan, Ljungby 080922
0,900 23,00 Peter Söderling SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080930
0,870 22,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080624
0,850 21,00 Jonathan Johansson SK Screamers Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080712
0,840 19,50 Victor Englund SK Luffarligan Bottenmete/Majs Lagan, Ljungby 080926
0,840 19,50 Peter Söderling SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080930
0,830 17,00 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Maggot Rögle Dammar, Lund 080430
0,830 17,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080421
0,830 17,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 081031
0,825 15,00 Jerker Jansson SK Luffarligan Bottenmete/Majs+Maggot Lagan, Ljungby 080922
0,810 14,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Majs Rögle Dammar, Lund 080511
0,800 13,00 Simon Lagärde SG Zander Bottenmete/Majs+Maggot Wrangsjön, Aneby 080908
0,780 12,00 Håkan Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Majs Västersjön, Jönköping 080430
0,770 10,00 Håkan Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Majs Västersjön, Jönköping 080430
0,770 10,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Majs Västersjön, Jönköping 080424
0,770 10,00 Nicklas Sjaunja SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Aldersjön, Boden 080730
0,768 8,00 Jan-Åke Westerberg UFF Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080503
0,760 7,00 André Sandström SK Fiskgjusen Bottenmete/Majs+Maggot Nyborgstjärn, Arvidsjaur 080728
0,750 5,50 Jan-Åke Westerberg UFF Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080503
0,750 5,50 Erik Wennerhag SG Zander Bottenmete/Majs+Maggot Wrangsjön, Aneby 080923
0,740 4,00 Peter Söderling SK Fiskpinnen Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080930
0,720 1,20 Johan Ögren SK Screamers Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080413
0,720 1,20 Mattias Johansson Retardoz Flötmete/Maggot Fryken, Torsby 080501
0,720 1,20 Johan Ögren SK Screamers Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080712
0,720 1,20 Tony Söderblom UFF Bottenmete/Mask+Majs Ljusnan, Bollnäs 080808
0,720 1,20 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Majs Dalälven, Älvkarleby 080930

RUDA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
2,780 30,00 Stefan Burnert Team Cisco Flötmete/Majs Taskan, Sollentuna 080508
2,730 29,00 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Taskan, Sollentuna 080817
2,480 28,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080512
2,475 27,00 Christian Mangs Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Sjöbodasjön, Örebro 080510
2,440 26,00 Markus Nyman SG Zander Flötmete/Bröd Paviken, Gotland 080725
2,430 25,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080506
2,250 24,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080603
2,230 23,00 Patrick Nero SG Zander Flötmete/Majs+Maggot Sjöbodasjön, Örebro 080721
2,220 21,50 Andreas Ekfeldt SG Zander Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080612
2,220 21,50 Per-Arne Danielsson TRE MMM Flötmete/Majs Östanforsån, Falun 080719
2,210 19,50 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080701
2,210 19,50 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Räka+Mask Sjöbodasjön, Örebro 080628
2,200 18,00 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Räka+Mask Sjöbodasjön, Örebro 080629
2,190 17,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Flötmete/Majs Sjöbodasjön, Örebro 080603
2,140 16,00 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Flötmete/Majs Rassa Vikar, Nynäshamn 080517
2,090 15,00 Linus Carlsson SK Fiskgjusen Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 080729
2,080 14,00 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Räka+Mask Sjöbodasjön, Örebro 080824
2,060 13,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 080608
2,036 12,00 Juha Karjalainen Sillöga Flötmete/Majs Kallerö, Östhammar 080510
2,020 11,00 Håkan Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Majs Ursjön, Surahammar 080802
2,000 9,50 Max Roth Team Sportfiskegiganten Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 080516
2,000 9,50 Svante Otter FK Specimän Flötmete/Majs Haninge skgd, Haninge 080525
1,970 8,00 Göran Persson TRE MMM Flötmete/Caster Ursjön, Surahammar 080614
1,920 7,00 Sonny Pettersson TRE MMM Flötmete/Majs+Maggot Östanforsån, Falun 080728
1,900 5,50 Mats Hansen FK Rutilus Flötmete/Maggot Bysjön, Lund 080523
1,900 5,50 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Majs Paviken, Gotland 080716
1,890 4,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Flötmete/Majs Bysjön, Lund 080521
1,870 3,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080525
1,865 2,00 Juha Karjalainen Sillöga Flötmete/Majs Kallerö, Östhammar 080510
1,840 1,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Majs+Maggot Lillboviken, Piteå 080531

RÖDING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
4,760 30,00 Anders Öggesjö Team Öggesjö Fiske/Top Mix Trolling/Löja Vättern, Gränna 080907
4,420 29,00 Janne Persson Testebo River Specimen Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080801
4,100 27,50 Johan Svensson Hot Spot Trolling/Apex Sommen, Ydre 080730
4,100 27,50 Joel Dittmer Team Öggesjö Fiske/Top Mix Trolling/Apex Vättern, Jönköping 080831
4,080 26,00 Dan Olofsson SG ASFF Trolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 080724
4,060 24,50 Leif Krause SK Fiskpinnen Trolling/Löja Vättern, Ödeshög 080329
4,060 24,50 Andreas Ekfeldt SG Zander Trolling/Löja Vättern, Hjo 080830
4,020 23,00 Fredrik Nilsson Tinca Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080804
3,860 22,00 Daniel Simonsson SG Zander Trolling/Löja Vättern, Hjo 080830
3,850 21,00 Anders Öggesjö Team Öggesjö Fiske/Top Mix Trolling/Wobbler Vättern, Gränna 080907
3,700 20,00 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080730
3,620 19,00 Pelle Leijon Hot Spot Trolling/Apex Sommen, Ydre 080729
3,600 18,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 080914
3,520 17,00 Andreas Ekfeldt SG Zander Trolling/Löja Vättern, Gränna 080415
3,420 16,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Pimpel/Blinkpirk+Maggot Landösjön, Krokom 080105
3,360 15,00 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080712
3,300 14,00 Richard Rosén Tusenbröderna 1 Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080802
3,290 13,00 Andreas Erlandsson SG HH Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080419
3,240 12,00 Dan Olofsson SG ASFF Trolling/Wobbler Vättern, Hjo 080730
3,220 11,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 080731
2,920 10,00 Erik Bäcklin Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 080117
2,880 9,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Trolling/Fluga Vättern, Karlsborg 080228
2,775 8,00 Mathias Holmlund SK Luffarligan Pimpel/Blinkpirk+Maggot Landösjön, Krokom 080101
2,610 7,00 Andreas Erlandsson SG HH Trolling/Apex Vättern, Karlsborg 080223
2,565 6,00 Mattias Ericsson SK Luffarligan Pimpel/Mormyska+Maggot Landösjön, Krokom 080210
2,400 5,00 Janne Persson Testebo River Specimen Trolling/Spinnare Vättern, Karlsborg 080731
2,240 4,00 Andreas Erlandsson SG HH Trolling/Löja Vättern, Karlsborg 080419
2,160 3,00 Janne Persson Testebo River Specimen Trolling/Spinnare Vättern, Karlsborg 080731
2,100 2,00 Anders Bladh Retardoz Trolling/Nors Vättern, Karlsborg 081218
1,600 0,50 Martin Maripuu TRE MMM Pimpel/Maggot Landösjön, Krokom 080101
1,600 0,50 Sonny Pettersson TRE MMM Trolling/Wobbler Vättern, Karlsborg 080315

SARV

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,490 30,00 Grzegorz Kubicki SK Luffarligan Flötmete/Räka Östhammar skgd, Östhammar 080620
1,480 28,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080502
1,480 28,50 Mikael Norrbelius Gävle Fiskeredskap SC Flötmete/Majs Gävlebukten, Gävle 080518
1,475 27,00 Thomas Fischer Team Cisco Flötmete/Majs Trosa Skgd, Trosa 080526
1,460 26,00 Stefan Burnert Team Cisco Flötmete/Majs Trosa Skgd, Trosa 080527
1,360 25,00 Jan-Olov Olsson Gävle Fiskeredskap SC Flötmete/Majs Gävlebukten, Gävle 080513
1,340 23,50 Sten-Sture Jönsson SG Zander Bottenmete/Bröd+Maggot Svartån, Linköping 080513
1,340 23,50 Jonas Blom SG Hugget Flötmete/Majs Tyresta, Tyresta 080812
1,325 22,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Mjölby 080612
1,310 21,00 Kent Einarsson Team Cisco Flötmete/Majs Trosa Skgd, Trosa 080529
1,290 20,00 Mikael Dahl Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Maggot Emån, Vetlanda 080512
1,250 19,00 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Frilina/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 080705
1,240 16,50 Per Kinberg Retardoz Flötmete/Majs Motala Ström, Motala 080428
1,240 16,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 080504
1,240 16,50 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Bröd Motala Ström, Motala 080512
1,240 16,50 Grzegorz Kubicki SK Luffarligan Flötmete/Räka Östhammar skgd, Östhammar 080620
1,234 14,00 Jonas Blom SG Hugget Flötmete/Majs Tyresö, Haninge 080821
1,220 13,00 Andreas Holmberg Testebo River Specimen Bottenmete/Räka+Maggot Gävle skgd, Gävle 080823
1,200 12,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Bröd Motala Ström, Motala 080512
1,190 11,00 Christer Sjaunja SK Fiskgjusen Flötmete/Majs+Maggot Inre Fjärden, Gävle 080427
1,180 10,00 Jonas Blom SG Hugget Flötmete/Majs Tyresö, Haninge 080821
1,160 8,50 Magnus Strömberg Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Bröd Kävlingeån, Kävlinge 080913
1,160 8,50 Ludvig Petersson SK Fiskpinnen Bottenmete/Bröd Svartån, Linköping 081109
1,154 7,00 Stefan Widh UFF Flötmete/Räka Gävle skgd, Gävle 080513
1,150 6,00 Grzegorz Kubicki SK Luffarligan Flötmete/Räka Östhammar skgd, Östhammar 080620
1,142 5,00 Stefan Widh UFF Flötmete/Räka Gävle skgd, Gävle 080513
1,140 3,50 Mats Jansson Sillöga Flötmete/Majs Järflotta, Nynäshamn 080608
1,140 3,50 Per-Arne Danielsson TRE MMM Flötmete/Majs Yttre Fjärden, Gävle 080813
1,113 2,00 Tony Söderblom UFF Flötmete/Bröd Kundbysjön, Norrtälje 080514
1,110 1,00 Per-Arne Danielsson TRE MMM Flötmete/Majs+Maggot Inre Fjärden, Gävle 080430

SIK

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
4,640 30,00 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081122
3,740 29,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081130
3,140 28,00 Anton Holm UFF Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 081128
3,100 27,00 Rikard Bergström Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081123
2,925 26,00 Jimmy Nordling Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081129
2,880 25,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 080413
2,870 24,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081129
2,710 23,00 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081129
2,690 22,00 Lennart Brännström Team Sportfiskegiganten Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081129
2,640 21,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 080412
2,620 20,00 Markus Nyman SG Zander Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081128
2,540 19,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081124
2,400 18,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Bottenmete/Mask Kalmarsund, Mönsterås 080404
2,360 17,00 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081123
2,300 15,50 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081124
2,300 15,50 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081129
2,280 14,00 Pär Olsson Retardoz Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081128
2,270 13,00 Henrik Karlén SG Zander Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081130
2,240 12,00 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081130
2,220 11,00 Peder Holst Hot Spot Flötmete/Mask+Maggot Skräbeån, Bromölla 081206
2,060 10,00 Mats Rundqvist Team Öggesjö Fiske/Top Mix Spinn/Spinnare Ljusnan, Härjedalen 080729
2,050 9,00 Henrik Karlén SG Zander Flötmete/Mask Skräbeån, Bromölla 081128
1,880 8,00 Dan Ersbjörs TRE MMM Flugfiske/Fluga Vallsjön, Lillherrdal 080625
1,875 7,00 Jonas Asplund Testebo River Specimen Pimpel/Pirk+Maggot Funäsdalssjön, Härjedalen 080414
1,550 6,00 Anton Holm UFF Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 081128
1,500 5,00 Dan Ersbjörs TRE MMM Flugfiske/Fluga Ljusnan, Långå 080623
1,260 4,00 Anton Holm UFF Flötmete/Maggot Skräbeån, Bromölla 081127

SUTARE

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
4,390 30,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080528
4,360 29,00 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080528
4,290 28,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080515
4,270 27,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080516
4,240 26,00 Glenn Karlsson Tusenbröderna 2 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080515
4,230 24,50 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080517
4,230 24,50 Jörgen Forsén Tusenbröderna 1 Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080522
4,220 23,00 Linus Lindkvist SK Screamers Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080505
4,200 22,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080517
4,150 21,00 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080518
4,060 20,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080525
4,000 19,00 Niklas Berg FK Specimän Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080509
3,980 18,00 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Maggot Antorpasjö, Laholm 080607
3,920 17,00 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080525
3,850 16,00 Julian Rieger FK Specimän Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080510
3,840 15,00 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Maggot Antorpasjö, Laholm 080603
3,800 14,00 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mask Antorpasjö, Laholm 080525
3,740 13,00 Daniel Möller Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Boilie Antorpasjö, Laholm 080601
3,700 12,00 Jesper Andersson UFF Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080723
3,680 11,00 Jesper Andersson UFF Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080723
3,670 10,00 Linus Carlsson SK Fiskgjusen Flötmete/Mask Arriesjön, Vellinge 080529
3,590 8,50 Niklas Nilsson FK Rutilus Bottenmete/Boilie Bysjön, Lund 080525
3,590 8,50 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Maggot Antorpasjö, Laholm 080605
3,560 7,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Maggot Antorpasjö, Laholm 080605
3,460 6,00 Robert Pederson Tinca Bottenmete/Mask Antorpasjö, Laholm 080524
3,420 5,00 Göran Persson TRE MMM Bottenmete/Maggot Antorpasjö, Laholm 080604
3,356 4,00 Andreas Sjöö Sillöga Flötmete/Majs+Maggot Malmasjön, Nyköping 080609
3,340 3,00 Mattias Aknemyr Team iTackle Bottenmete/Majs Sörtjärn, Forshaga 080606
3,234 2,00 Juha Karjalainen Sillöga Flötmete/Majs+Räka Malmasjön, Nyköping 080608
3,225 1,00 Mattias Dalstål SK Luffarligan Flötmete/Maggot Bergsdammen, Falun 080617

VIMMA

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
1,220 30,00 Per Rosén UFF Bottenmete/Räka Olandsån, Tierp 080502
1,170 29,00 Lennart Brännström Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Mask Dalälven, Älvkarleby 080513
1,140 28,00 Jim Carlsson SG HH Bottenmete/Räka+Maggot Dalälven, Älvkarleby 080503
1,130 26,50 Lennart Brännström Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080502
1,130 26,50 Markus Nyman SG Zander Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,125 25,00 Mattias Dalstål SK Luffarligan Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,120 23,00 Dejan Milosevic Team Sportfiskegiganten Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080503
1,120 23,00 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080509
1,120 23,00 Per Wegelius Tusenbröderna 1 Bottenmete/Mask+Maggot Dalälven, Älvkarleby 080509
1,110 20,50 Vicktor Hallensjö Team Cisco Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080513
1,110 20,50 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,095 19,00 Andreas Malmros SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080501
1,083 18,00 Tony Söderblom UFF Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080505
1,080 16,00 André Sandström SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080502
1,080 16,00 Kent Svensson Team Öggesjö Fiske/Top Mix Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080506
1,080 16,00 Jan Andersson Tusenbröderna 1 Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080510
1,070 13,00 Joakim Öhman SK Fiskgjusen Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,070 13,00 Andreas Holmberg Testebo River Specimen Bottenmete/Mask Gavleån, Gävle 080501
1,070 13,00 Thomas Fischer Team Cisco Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,060 11,00 Jim Carlsson SG HH Bottenmete/Räka+Maggot Dalälven, Älvkarleby 080502
1,050 10,00 Thomas Larsson SK Luffarligan Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 080415
1,020 7,50 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 080508
1,020 7,50 Patrik Stenroth SG HH Bottenmete/Räka+Maggot Dalälven, Älvkarleby 080503
1,020 7,50 Thomas Larsson SK Luffarligan Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080504
1,020 7,50 Per Rosén UFF Bottenmete/Räka Olandsån, Tierp 080502
1,005 5,00 Glenn Leppänen TRE MMM Bottenmete/Räka Testeboån, Gävle 080503
1,000 4,00 Sonny Pettersson TRE MMM Bottenmete/Räka Gavleån, Gävle 080511
0,995 3,00 Dan Pettersson SG Zander Bottenmete/Räka+Majs Dalälven, Älvkarleby 080507
0,990 1,50 Jonathan Johansson SK Screamers Bottenmete/Maggot+Räka Gavleån, Gävle 080501
0,990 1,50 Ludvig Petersson SK Fiskpinnen Bottenmete/Räka Dalälven, Älvkarleby 080503

ÖRING

Vikt Poäng Namn Klubb Metod/bete Plats Datum
10,000 30,00 Christer Wiklund Testebo River Specimen Flugfiske/Fluga Gavleån, Gävle 080812
9,300 29,00 Janne Persson Testebo River Specimen Trolling/Wobbler Vänern, Kristinehamn 080420
9,000 28,00 Sten-Sture Jönsson SG Zander Trolling/Löja Vänern, Mariestad 081130
8,850 27,00 Jerker Löf Tusenbröderna 1 Trolling/Wobbler Vänern, Gullspång 081101
8,150 26,00 Peter Eriksson Retardoz Trolling/Löja Vänern, Åmål 081227
7,800 25,00 Lennart Börjesson Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Wobbler Vänern, Säffle 080501
7,680 24,00 Robert Fyhr Tusenbröderna 1 Trolling/Löja Vänern, Kristinehamn 080210
7,600 23,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Löja Vänern, Åmål 081228
7,550 22,00 Fredrik Sandgren SK Fiskpinnen Spinn/Skeddrag Emån, Oskarshamn 080330
7,540 21,00 Stefan Trumstedt Team Cisco Trolling/Löja Vänern, Lidköping 080425
7,470 20,00 Morgan Lewin Tusenbröderna 1 Trolling/Löja Vänern, Gullspång 080502
7,260 19,00 Erik Hellqvist Team Akademin Flugfiske/Fluga Mörrumsån, Karlshamn 080813
7,240 18,00 Patrik Andersson TRE MMM Ismete/Mört Ljustern, Säter 080113
7,200 16,50 Albin Sharghi Tusenbröderna 2 Trolling/Wobbler Vänern, Mariestad 080209
7,200 16,50 Christoffer Palm FK Rutilus Trolling/Skeddrag Öresund, Barsebäck 080426
7,050 15,00 Lennart Börjesson Gävle Fiskeredskap SC Trolling/Wobbler Vänern, Säffle 080501
6,730 14,00 Börje Axelsson SK Fiskpinnen Trolling/Löja Vänern, Lidköping 080210
6,660 13,00 Anders Bladh Retardoz Trolling/Nors Vänern, Säffle 080805
6,320 12,00 Anders Bladh Retardoz Trolling/Wobbler Vänern, Hammarö 081230
6,240 11,00 Robert Pederson Tinca Trolling/Löja Vänern, Mellerud 080219
6,120 10,00 Peter Nordmark TRE MMM Trolling/Löja Garlången, Ludvika 081129
6,100 9,00 Gusten Johansson SK Under Ytan Trolling/Skeddrag Östersjön, Bergkvara 080907
6,025 8,00 Peter Lundgren SK Fiskgjusen Trolling/Löja Sandsjön, Sorsele 080709
5,940 7,00 Patrik Andersson TRE MMM Ismete/Mört Björkljustern, Säter 080117
5,700 6,00 Robert Sjögren SK Fiskgjusen Trolling/Wobbler Skellefteälven, Skellefteå 081019
5,574 5,00 Stefan Hising Gävle Fiskeredskap SC Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080705
5,500 4,00 Peter Jonsson Testebo River Specimen Spinn/Fluga Dalälven, Älvkarleby 080721
5,320 3,00 Gustaf Bodén Team Akademin Trolling/Wobbler Vänern, Karlstad 081129
5,300 2,00 Peter Lundgren SK Fiskgjusen Trolling/Löja Sandsjön, Sorsele 080711
5,200 1,00 Mika Malm SK Fiskpinnen Spinn/Wobbler Emån, Oskarshamn 080331