Nyanmäld fisk
Detta är fisk som är nyanmäld senaste två veckorna.

Art Vikt Metod Bete Plats Kommun Namn Klubb Datum
Sarv 1240 Flötmete Bröd Motala Ström Ljung Ronnie Petersson Mörtley Crüe 16/5-20
Sarv 1040 Flötmete Bröd Motala Ström Ljung Ronnie Petersson Mörtley Crüe 17/5-20
Sarv 1000 Flötmete Bröd Motala Ström Ljung Ronnie Petersson Mörtley Crüe 17/5-20
Färna 3020 Mete Bröd Hedströmmen Kolsva Jarkko Riikonen Mörtley Crüe 14/5-20
Mört 671 Bottenmete Mask Dalälven Älvkarleby Roger Mattsson Oldschool Specimen 14/5-20
Sarv 1340 Bottenmete Räka Östhammar skärgård Östhammar Grzegorz Kubicki Umeå Specimen 23/5-20
Sarv 1470 Bottenmete Bröd Östhammar skärgård Östhammar Benny Malmqvist Umeå Specimen 10/5-20
Sarv 1410 Bottenmete Bröd Utnora Gävle Lars Johansson Umeå Specimen 14/5-20
Mört 610 Bottenmete Majs Nissan Halmstad Birk Andersson Team Mött 19/5-20
Mört 640 Bottenmete Majs Nissan Halmstad Birk Andersson Team Mött 18/5-20
Färna 2450 Bottenmete Korv Emån Vetlanda Birk Andersson Team Mött 9/5-20
Sarv 1170 Flötmete Majs Motala Ström Linköping Birk Andersson Team Mött 22/5-20
Braxen 4640 Bottenmete Räka Flästasjön Bollnäs Leif Norström Tre MMM 21/5-20
Gädda 10650 Bottenmete Mört Flästasjön Bollnäs Sonny Pettersson Tre MMM 22/5-20
Ruda 1840 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson G-Point All Stars 22/5-20
Ruda 1920 Flötmete Räka Igeltjärn Deje Christoffer Jansson G-Point All Stars 22/5-20
Sarv 1325 Bottenmete bröd Motalaström Linköping Jerker Löf Oldschool Specimen 9/5-20
Sarv 1453 Flötmete Majs Trosaskärgård Södertälje Niclas fjärdsjö Team Cisco 23/5-20
Lax 10300 Trolling Toby Magnum Hasslö Karlskrona Henrik Karlsson Team Sportfiske i Tranås 21/5-20
Lax 10900 Trolling Ismo Karlshamn Karlshamn Esbjörn Möllerström C4 Specimen 22/5-20
Färna 3040 Bottenmete Ost Svartån Boxholm Tord sahlin Team Cisco 21/5-20
Färna 2800 Bottenmete Korv Svartån Mjölby Mikael Gustafsson Oldschool Specimen 15/5-20
Sarv 1320 Bottenmete Bröd Södra vixen Eksjö Mikael Gustafsson Oldschool Specimen 9/5-20
Färna 3040 Bottenmete Ost Svartån Boxholm Tord sahlin Team Cisco 21/5-20
Karp 7000 Bottenmete Waffter runnevattnet Uddevalla Erik Eriksson Mörtley Crüe 21/5-20
Vimma 1217 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Roger Mattsson Oldschool Specimen 14/5-20
Sutare 3350 Bottenmete Majs+maggot Lilla Tjärby sjö Laholm Sten-Sture Jönsson Oldschool Specimen 10/5-20
Sutare 3520 Bottenmete Majs+maggot Lilla Tjärby sjö Laholm Sten-Sture Jönsson Oldschool Specimen 9/5-20
Sutare 2950 Bottenmete Majs+maggot Lilla Tjärby sjö Laholm Sten-Sture Jönsson Oldschool Specimen 9/5-20
Mört 540 Bottenmete Bröd Helge å Osby David Lannetoft C4 Specimen 21/5-20
Mört 830 Bottenmete Räka Nissan Halmstad Birk Andersson Team Mött 7/5-20
Sutare 3300 Bottenmete Majs/Räka Nästången Ydre Mikael Svensson Mörtley Crüe 19/5-20
Braxen 4460 Bottenmete Mask Ljusnan Torsby Christoffer Jansson G-Point All Stars 13/5-20
Färna 2840 bottenmete korv emån vetlanda Fredrik Samuelsson Team Mött 15/5-20
Karp 10900 Bottenmete Plastmaggot Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 12/5-20
Abborre 1910 Bottenmete Plastmajs Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 12/5-20
Sutare 3510 Bottenmete Plastmajs Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 13/5-20
Braxen 7860 Bottenmete Plastmajs Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 14/5-20
Braxen 7650 Bottenmete Plastmajs Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 16/5-20
Braxen 7060 Bottenmete Plastmaggot Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 15/5-20
Braxen 7060 Bottenmete Plastmaggot Rögle dammar Lund Niklas Graberg C4 Specimen 15/5-20
Sarv 1070 Mete Bröd Motalaström Motala Jarkko Riikonen Mörtley Crüe 17/5-20
Sutare 2590 Bottenmete Maggot Lilla tjärby sjö Laholm Robert Andersson G-Point All Stars 1/5-20
Sutare 2820 Bottenmete Plastmajs Lilla tjärby sjö Laholm Emil Nilsson G-Point All Stars 1/5-20
Lax 10120 Trolling J-pod 3 tum pärlemo Vänern Lidköping Peter Larsson Team Wollmars 9/5-20
Vimma 1020 Bottenmete Räka Testeboån Gävle Jens Gliminger Team Sportfiske i Tranås 2/5-20
Vimma 1300 Bottenmete Mask Dalälven Älvkarleby Tobias Ekvall Team Mött 9/5-20
Vimma 1040 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Tobias Ekvall Team Mött 9/5-20
Lax 6890 Trolling Wobbler Vänern Lidköping Claes Törborn Team Wollmars 9/5-20
Björkna 1060 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Richard Rosén SG Tusenbröderna 4/5-20
Vimma 1260 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Richard Rosén SG Tusenbröderna 4/5-20
Vimma 1145 Bottenmete Räka Dalälven Älvkarleby Richard Rosén SG Tusenbröderna 4/5-20
Lax 12920 Trolling Ismo Tärnö Karlshamn Esbjörn Möllerström C4 Specimen 14/5-20
Abborre 1820 Pimpel Balanspirk Svärdlång Bengtsfors Johan Jansson Umeå Specimen 6/5-20
Gös 8180 Bottenmete Mört Ljusnan Torsby Christoffer Jansson G-Point All Stars 12/5-20
Gös 5380 Bottenmete Mört Ljusnan Torsby Christoffer Jansson G-Point All Stars 12/5-20
Gös 4940 Bottenmete Mört Ljusnan Torsby Christoffer Jansson G-Point All Stars 8/5-20
Öring 7700 Trolling Löja Kinneviken Lidköping Simon Andersson Umeå Specimen 14/5-20
Öring 4100 Trolling Löja Vättern Jönköping Niclas Jansson Team Wollmars 7/5-20
Lax 10530 Trolling Löja Vättern Jönköping Niclas Jansson Team Wollmars 14/5-20

2 Abborre med medelvikten 1865.0000 gr.
1 Björkna med medelvikten 1060.0000 gr.
6 Braxen med medelvikten 6455.0000 gr.
6 Färna med medelvikten 2865.0000 gr.
1 Gädda med medelvikten 10650.0000 gr.
3 Gös med medelvikten 6166.6667 gr.
2 Karp med medelvikten 8950.0000 gr.
6 Lax med medelvikten 10276.6667 gr.
5 Mört med medelvikten 658.2000 gr.
2 Ruda med medelvikten 1880.0000 gr.
11 Sarv med medelvikten 1258.0000 gr.
7 Sutare med medelvikten 3148.5714 gr.
6 Vimma med medelvikten 1163.6667 gr.
2 Öring med medelvikten 5900.0000 gr.